05:19
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Světelné znečištění je celosvětový problém související s umělým světlem. Díky umělému světlu přichází lidstvo i příroda o přirozený mechanismus dne a noci. V čem je světelný smog problematický se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Odkud mandle pocházejí, nikdo přesně neví. Jisté je, že si na nich pochutnávali staří Egypťané i Řekové. Lidé brzy přišli na to, že jsou zdravé a výživné. V Itálii je dokonce při obřadu drží v dlani novomanželé, aby jim přinesly štěstí. Pokud si myslíte, že je to ořech, pak se mýlíte. Je to jádro z pecky mandlovníku, který je příbuzný spíše broskvoni nebo meruňce.
Pan učitel Štafetka měl špatný zážitek ze školní jídelny. Svůj odpor k rybám vnutil i dětem, které pak nechtěly jídlo ani ochutnat. Servác s Martou se snaží vysvětlit, že je dobré jídlo vždy ochutnat, abychom se neošidili o kulinářský zážitek, a že plýtvání jídlem není správné.
Pojďme se společně podívat na video, jak funguje paměť. Náš mozek může totiž vzpomínky upravit podle svých potřeb. Paměť nás někdy může také klamat. Možná vás to překvapí, ale naučit se hrát šachy poslepu nebo celý telefonní seznam nazpaměť dokáže každý z nás. Abychom si lépe informace zapamatovali, je dobré učit se průběžně a dostatečně spát.
Napadlo vás někdy, že můžete uvařit pro sebe i pro svého domácího mazlíčka zároveň? Terka vám v reportáži představí spoluautorku knihy "Neštěkej a jez" a zároveň vám Inža a Lucka předvedou, jak upéct borůvkové muffiny, které můžete nabídnout i svému čtyřnohému mazlíčkovi. Čím se řídit při vaření pro pejsky a jejich páníčky?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.