02:38
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Spisovatel Mark Twain prý kdysi o květáku prohlásil, že je to zelí s vysokoškolským diplomem, prostě elita. A měl pravdu, protože tahle zelenina patří mezi ty nejzdravější. Dozvíte se, jak se tato dobrota dostala na náš stůl a kde si na ní pochutnávali jako první.
Ochutnali jste již tuňáka? Máte představu kolik tato ryba váží? Ryby jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Tak tedy několik informací o tuňákovi.
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte, co by nemělo chybět v domácí lékárničce. Takže nasadit gumové rukavice a můžete zachraňovat!
Když děti učí telka! Chcete cestovat časem? Spolu s žáky 2. ročníku a spoustou zajímavých předmětů – gramofonem, telefonem a vřetýnkem – navštívíme minulost, současnost a vypravíme se i do budoucnosti. Zjistíme, jak je dlouhá minuta a čím ji můžeme změřit.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Máta pochází z latinského menthe, myšlení. Dříve se používala jako žvýkačka, proti bolesti hlavy, jako voňavka a údajně přinášela blahobyt i štěstí. Ale odkud se u nás máta vzala? Přesně to sice nikdo neví, ale to nebrání mátě, aby u nás rostla.
Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá.... zpívá ve své písničce Ivan Mládek. Co vše se může ale stát, když se na skály vydají lidé, kteří přecenili své síly? Jak se zachovat ve složité situaci? O tom vypráví tato epizoda z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku o vyváženém stravování. Na ukázce z pohádky „Jak pejsek s kočičkou pekli dort“ si uvědomme, co bychom měli a neměli jíst. Řekněme si, jak by měl vypadat vyvážený jídelníček a pokusíme si vyrobit tvarohovou pomazánku. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí názvy některých potravin a slovesa spojená s vařením. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Máte rádi rajčata? A věděli jste, že se je lidé v Evropě báli jíst? Když je sem z Ameriky přivezli, tak si kvůli jejich barvě a výrazné chuti mysleli, že jsou jedovatá. Jako první je začali jíst v Itálii. Dnes víme, že jedovatá nejsou, jsou dokonce velmi zdravá. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a minerálů.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.