00:57
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Záchrana tonoucího má svá specifika, která musíme dodržet. Voda je živel, který není radno podceňovat. Mnohdy si ani neuvědomíme blížící se nebezpečí. Dětská záchranka nám připomene základní zásady bezpečného chování u vody.
Jaké nebezpečí číhá při vysokých teplotách a jak se zachovat, pokud člověka čeká delší pobyt na slunci? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak funguje záchranná služba? V ukázce je také představeno vybavení sanitky a prostředí dispečinku linky 155.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Pořad ukazuje laickou první pomoc při dopravní nehodě, kdy došlo ke zranění, u něhož je potřeba manipulovat se zraněným. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes první pomoc a zaopatření zraněného až do příjezdu sanitky.
V koření nalezneme kouzlo tisíců chutí. Přestože ho lidé používají tisíce let, dříve se koření z Orientu objevovalo pouze na královských dvorech. Chudší lidé používali bylinky. Objevme nejcennější koření světa! Šafrán. Kolik korun bychom dali za jeho jeden kilogram?
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
Alexander Fleming je celosvětově známý pro svůj objev léku penicilin. Jakým způsobem na tento lék přišel? Čím je penicilin pro lidstvo důležitý?
Ovoce a zelenina by měly být nedílnou součástí našeho zdravého jídelníčku. Servác s Martou nám vysvětlí, co nedostatek vitamínů, které jsou v ovoci a zelenině obsaženy, může provést s našim tělem. Dokážou nám také, že i ze zeleniny jde uvařit skvělé jídlo.
Tentokrát budeme přebírat zrníčka. Nebojte se, nepůjde o žádný trest , ale o přípravu rýže. Bez ní by nejlidnatější část Země zemřela hlady. Prozradíme vám, odkud rýže pochází a jaké jsou její druhy. Co mají nejradši v Indii a co v Číně? A co pro rýži udělali američtí vědci?
Nejrozšířenějším sladidlem po celém světě je med, a to už tisíce let. Tipněte si, k čemu ho používala Kleopatra nebo staří Číňané? A víte, že jsme bývali medovou velmocí? A že s trochou medu hned, zesládne vám svět? Spousta dalších informací vás čeká v tomto díle.
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Mikádo je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Je to další hra, která se hraje po celém světě, díky ní si cvičíme motoriku, pozornost i šikovnost. Tak si pojďte taky zahrát.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.