03:57
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Na ulici leží člověk, který má záchvat křečí. Co budeme dělat? Jak mu pomoci a zároveň neublížit? Umíme rychle určit místo, kam má přijet záchranka? Uvidíme, jak si poradí naši kamarádi.
V koření nalezneme kouzlo tisíců chutí. Přestože ho lidé používají tisíce let, dříve se koření z Orientu objevovalo pouze na královských dvorech. Chudší lidé používali bylinky. Objevme nejcennější koření světa! Šafrán. Kolik korun bychom dali za jeho jeden kilogram?
Jestlipak víte, kdo obložený chlebíček vymyslel? Za vším stojí nedostatek času. A jak k tomu přispěli Češi? A kde všude si na obložených chlebech, chlebíčcích pochutnávají? Odpovědi se dozvíte v tomto videu.
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Návštěva lékaře má také svá pravidla. Umíte se chovat v čekárně u lékaře? Je samozřejmostí pozdravit, počkat, až na nás bude řada, a pokud kašleme, tak jedině se zakrytým obličejem. A co v ordinaci? Neutíkáte před injekcí? Lékař nám chce pomoci, proto dodržujeme předepsaný postup léčby.
Koloběh života a smrti funguje cyklicky stále dokolečka. Jak lidé žili dříve a jak se vyvíjeli? Jaké jsou výhody i nevýhody dnešní doby a s čím naopak bojoval člověk v dávných dobách? A z jakých důležitých látek se skládá strava, kterou lidský organismus potřebuje? Všechno zjistíme v tomto díle známého francouzského seriálu.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Seriál Žeprej nám v tomto díle nazvaném Očkování vysvětlí, co probíhá v našem těle, pokud se necháme očkovat. Podíváme se také, jakým způsobem na nás útočí nemoci.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.