03:19
Bodnutí hmyzem je nejen nepříjemné, ale může být i život ohrožující. Podívejte se, jak postupovat při alergické reakci nebo při bodnutí například od vosy do jazyka. MUDr. Jiří Pešina vysvětlí, proč snadná pomoc může člověku zachránit život.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud jsme svědkem dušení z důvodu zaskočení cizího předmětu do dýchacích cest. Uvidíme zde postupy, hmaty a manévry, kterými můžeme postiženému velmi jednoduše pomoci.
Léto se kvapem blíží a mnoho z vás pravděpodobně vyrazí na nějaký výlet. Pokud se vydáte na delší cestu, neměli byste zapomenout vzít si s sebou lékárničku a hlavně dodržovat pitný režim. Ten za vás klidně pohlídá chytrý telefon, stačí jen použít správnou aplikaci.
Jaký je rozdíl mezi úžehem, úpalem a dehydratací, jak se tyto stavy přihodí a co dělat, když už je člověk těmito stavy těla postižen.
Skákání gumy je další dříve velice populární hra, kterou nám představí Herní slabikář. Byla to oblíbená hra maminek a babiček, kterou si krátily dlouhé chvíle o přestávkách ve škole.
Jak se má správně volat Záchranná služba, jaké informace jsou důležité a co se naopak při volání na tísňovou linku dělat nemá.
Co je horská služba, jak funguje záchrana na horách a jak se máme chovat, abychom horskou službu nepotřebovali.
Jaké jsou poruchy zraku, jak probíhá vyšetření očí a čeho se vyvarovat, abychom si zrak sami nepoškozovali. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který jim pomůže.
Děti mají mnoho otázek, rády se dozvídají a učí nové věci. Odpověď se pokusí najít tým expertů pomocí praktických ukázek. Tak už víte, proč mají lidi pět prstů a ne méně ani více?
Pasáž ukazuje, jak se má správně poskytnout první pomoc zraněnému, který je v bezvědomí, nedýchá, je bez tepu nebo krvácí. Dále je zde vysvětleno, co je to krev, funkce srdce, jak probíhá darování krve a proč je darování krve důležité.
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Pořad ukazuje laickou první pomoc nejen při hromadné dopravní nehodě, kdy došlo k různým druhům zranění. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes zabezpečení místa nehody, první pomoc a zaopatření zraněných až do příjezdu sanitky a dalších záchranných sborů.
Jak funguje záchranná služba? V ukázce je také představeno vybavení sanitky a prostředí dispečinku linky 155.
Sára zažila malý šok, když šla ze školy. Starší pán se před ní svalil na chodník a ona nevěděla, jak mu pomoci. Správně tedy zavolala alespoň rychlou záchrannou službu 155. Jenže doma pak způsobila krvácení z nosu svému bratrovi Vojtovi a nepřímo i omdlení jejich mámy. Proto se je nakonec táta rozhodne zasvětit do problematiky první pomoci a zorganizuje pro ně domácí kurz.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes poradí Evičce , jak se naučit žít se svou nemocí - astmatem.
K čemu může vést nezdravé přejídání a mlsání? Jaké potraviny jsou zdravé, vhodné a které naopak nevhodné? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Máte rádi dorty? V tomto díle se seznámíme s dortem se zajímavým jménem a historií. Nebude zde chybět recept ani postup přípravy této pochoutky. A víte, jak to bylo se sladkými pochoutkami dříve ve starověku nebo jak se vyrábí cukr? Co pro nás vlastně cukr znamená? Je prospěšný? A kde všude se cukr vyskytuje? Tak se pojďte podívat, budete určitě překvapeni.
10 924
556
3 196
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.