02:36
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Napadlo vás někdy, že můžete uvařit pro sebe i pro svého domácího mazlíčka zároveň? Terka vám v reportáži představí spoluautorku knihy "Neštěkej a jez" a zároveň vám Inža a Lucka předvedou, jak upéct borůvkové muffiny, které můžete nabídnout i svému čtyřnohému mazlíčkovi. Čím se řídit při vaření pro pejsky a jejich páníčky?
Víte, co je to kulajda? Není to ani kulatý talíř, ani kulaťoučká paní kuchařka, ale hustá polévka s mlékem, houbami, koprem a vajíčkem. A proč se tak divně jmenuje? To je také docela záhada. Vysvětlení je hned několik. Tak si je poslechněte.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Ve Zprávičkách se z archivních snímků dozvíte stručné vysvětlení toho, jak probíhal konec 2. světové války v roce 1945 v Praze.
Pojďme se společně podívat na život prvního československého prezidenta. Tomáš Garrigue Masaryk se během první světové války zasadil o vznik zahraniční československé armády, tzv. legií. Československým prezidentem byl 17 let a na jeho odkaz navázali zakladatelé moderní České republiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
Představení krasobruslení a tréninku mládeže.
Pasáž přibližuje sportovní osobnost: akrobatickou lyžařku věnující se jízdě v boulích Nikolu Sudovou.
Pasáž ukazuje zákulisí tréninku jízdy v boulích.
V pořadu je popsána historie a vývoj lyžování v České republice od počátku po současnost.
10 692
528
2 963
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.