22:09
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Pohádka Paní Zima, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o vdově, která má ráda pouze vlastní dceru Kateřinu. Nevlastní Karolínu proto neustále trápí těžkými úkoly a jednou ji dokonce donutí skočit do studny. Netuší však, že se z ní Karolína díky své laskavé povaze vrátí ověšená zlatem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku poznávat slovní druhy. Vyjmenujme všechny slovní druhy. Procvičme si čísla, kterými jsou označovány. Jak poznáme přídavná jména? Jaký, který, čí se ptáš, už přídavná jména znáš. Společně si řekneme i další rýmy, které nám pomohou lépe poznat ostatní slovní druhy. Určeme slovní druhy a zasoutěžme si.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku něco o zvukové stránce jazyka. Záleží na tom, jak větu přečteme? Má vždy stejný význam? Zkusme si, jaký je úkol moderátorů, zahrajme si na ně.
Pan Majer se díky kouzelnému zvonečku ocitne v pohádkové říši, kam ho přenese čaroděj Rumburak. V krátkém videu uvidíte několik pohádkových postav, které tam potká. Podívejte se, jaký malér během malé chvilky způsobí.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá různými pozdravy v češtině, jejich použitím, původem a vznikem.
Klárka má starosti: jde do nové školy a nikoho tam nezná. Jak se má představit? Pohádkové království etikety a Mistr E určitě pomohou. To, kdo, kdy a komu první podává ruku, má svá pravidla. Vyzkoušíme si různé situace, vysvětlíme si je a na závěr si opět dáme krátký kvíz. A když budete chtít, vyzkoušejte si to také, určitě se vám znalost těchto pravidel bude hodit.
Naše tělo za nás možná mluví víc než bychom čekali. Podíváme se za dětmi do Pyšel a budeme pozorovat, co o nich při seznamování vypovídá jejich tělo. Jak vypadá seznamování sebevědomého člověka? A na co je třeba dávat pozor?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku číst a psát skupiny dě, tě, ně. Budeme pojmenovávat obrázky, doplňovat slova vhodnými slabikami a také si rozšíříme slovní zásobu.
Pohádka Dvě Maričky, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o dvou podobných Maričkách, které žijí úplně odlišným životem. Jedna je pyšná princezna a druhá bydlí v chaloupce u chudého ševce. Co se stane, když jim pán krkonošských hor vymění role?
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Medvědi milují ozvěnu.
Pohádka Děti se zlatými vlasy, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o králi, který splní přání třem sestrám. Jedna si přála stát se královnou a porodit mu zlatovlasé děti. Když se tak však stane, nechá děti králova matka hodit do řeky. Naštěstí je zachrání mlynář. Zjistí však někdy, kdo je jejich pravým otcem?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku, co to znamená, když se řekne slovo příbuzné. Vymýšlejme slova příbuzná k různým kořenům slov. Vyhledejme mezi slovy podstatná jména a slovesa.
Scénka představuje, jak se mluví na fotbalovém hřišti, a v následném rozhovoru bývalý fotbalista Ladislav Vízek vysvětluje význam jednotlivých výrazů z oblasti profesní mluvy (či sportovního slangu) fotbalistů.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení demonstruje různá úsloví a ustálená spojení se slovy „kočka“ a „kocour“. Dále vysvětluje původ slova „kočka“.
10 662
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.