22:09
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku něco o zvukové stránce jazyka. Záleží na tom, jak větu přečteme? Má vždy stejný význam? Zkusme si, jaký je úkol moderátorů, zahrajme si na ně.
Karel Kryl odjel v roce 1969 do Německa, kde už zůstal, ačkoliv to původně v plánu neměl. Situace v Československu ale spěla k uzavření hranic a k totalitě - a on jako výsostně protirežimní kritik by už neměl žádnou uměleckou budoucnost. Začal pracovat v Rádiu Svobodná Evropa, kde bohužel nevyužili jeho potenciálu ve sféře politiky a nabídli mu jen místo sportovního redaktora – pravděpodobně i z důvodu jeho složité a nesmlouvavé povahy a nechuti podřizovat se.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Pohádka Děti se zlatými vlasy, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o králi, který splní přání třem sestrám. Jedna si přála stát se královnou a porodit mu zlatovlasé děti. Když se tak však stane, nechá děti králova matka hodit do řeky. Naštěstí je zachrání mlynář. Zjistí však někdy, kdo je jejich pravým otcem?
Ve čtvrtém díle LOGOhrátek se eznámíme se slovesy. Tedy slovy, která označují, co děláme nebo co se kolem nás děje. Slovesa si procvičíme celým tělem formou pantomimy a také procvičíme koordinaci pohybů ruky a oka. A pak slovesa zapojíme při vyprávění příběhu nebo při popisu obrázků dopravních prostředků.
Kdo by neznal postavičky Čtyřlístku. V tomto příběhu musí čtyři přátelé odhalit, kam se ztratilo mládě pandy. V pátrání jim pomáhají i obyvatelé zoologické zahrady. Vše nakonec dobře dopadne, zloději budou po zásluze potrestáni a malá panda se vrátí domů.
Pasáž je uvedena humornou scénkou z vyšetření na ORL. Venózka, škrtidlo, špátle, plazák, žanetka či přecechtěl. Zdravotní sestra Jana Mašková vykládá o slovní zásobě, se kterou se můžete setkat na otorinolaryngologii (zkráceně ORL čili „ušní, nosní, krční“).
Kdo by mohl čekat, že za tyhle okenní stínidla vděčíme majetnickým mužům?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku číst s porozuměním. Zkusme společně s dětmi uhádnout, o čem si budeme číst. Co o uhodnutém živočichovi víme? A chceme se o něm dozvědět i něco nového? Pojďte si číst s námi!
Existuje v českém mediálním prostoru 21. století cenzura? Názory a zkušenosti publicistky poodhalí, čemu v současném světě médií čelíme. Jde o cenzuru, jakou známe z dob komunismu?
Krátké video představuje život a dílo Jana Nerudy, významného českého spisovatele a novináře 19. století. Seznámí nás s jeho životem i dětstvím na Malé Straně, které ovlivnilo jeho tvorbu. Video ukazuje, jak Nerudova tvorba odrážela každodenní život obyčejných lidí a jeho společenské názory.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Nejen děti, ale i my dospělí si hrajeme, i když se u toho většinou snažíme tvářit moudře. Podle amerického psychiatra Erica Berneho je dokonce hra přirozenou součástí naší komunikace. Seznamte se s nejčastějšími komunikačními hrami: hrou na „Ano, ale…“ a hrou s ohněm.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.