00:48
Pořad seznamuje s Českou republikou. Pomocí globusu a mapy se děti dozvědí, kde se ČR nachází, jak vypadá a s jakými státy sousedí. Dále zjistí, jaký je náš státní znak a národní strom, kdo je náš prezident a jaká je naše státní vlajka a státní hymna. V pořadu je názorně představena česká příroda: hory, lesy, řeky, přehrady, rybníky, léčivé prameny, louky, pole, vesnice a města.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě prvního českého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla. Poslechněte si, z jaké rodiny pocházel, jak pracoval v divadle, bojoval za svobodu v naší zemi a svůj boj nevzdal ani ve vězení. I díky tomu se dnes uděluje cena Václava Havla těm, kteří přispěli k ochraně lidských práv.
O politice srozumitelně i pro děti! Zajímavosti z voleb, zakládání politických stran nebo přímo z prezidentského paláce. Tentokrát se s moderátorkami Beky a želvou Želvírou vydáváme na Pražský hrad, kde se dozvídáme základní informace i zajímavosti o volbě i funkci českého prezidenta.
Víte, co znamená slovo demokracie? Jedná se o typ řízení státu. V takovém uspořádání mají lidé svá práva i povinnosti. Zastupují je jimi zvolení zástupci. Mohou například hlasovat v referendu nebo mají svobodu projevu. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Leden byl zasvěcen prezidentským volbám, a to i na ČT edu. V rámci literární soutěže Já, prezident měli žáci a studenti za úkol napsat, co by dělali v roli prezidenta, nebo o čem by s prezidentem mluvili, kdyby ho potkali.
Rumburak a Blekota se vydávají do světa lidí. Oproti pohádkovému světu je v ukázce překvapí jiný typ oblékání i některá slova, která si vyloží úplně jinak, než je jejich pravý význam.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku napsat naučný text. Dnes se proměníme v přírodovědce, kteří mají za úkol napsat odborný text o bobrech. Ukážeme si, jaké kroky nám pomáhají, abychom to dokázali. Jedním z nich je například čtenářská dovednost, které se říká rozpoznání dějové posloupnosti.
V českém prostředí není zcela obvyklé, aby prezident republiky pronášel projev při příležitosti velikonočních svátků. Proto je přinejmenším zajímavé zhlédnout, jak si s tímto tématem poradil prezident Miloš Zeman na jaře 2020.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak v textu vyhledat klíčová slova a důležité informace. Na začátku si vyluštíme, o čem příběh bude. Následně si ho společně přečteme a budeme v něm podtrhávat důležité informace. Závěrečné shrnutí proběhne pomocí klíčů.
12 705
702
4 201
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.