00:48
Pořad seznamuje s Českou republikou. Pomocí globusu a mapy se děti dozvědí, kde se ČR nachází, jak vypadá a s jakými státy sousedí. Dále zjistí, jaký je náš státní znak a národní strom, kdo je náš prezident a jaká je naše státní vlajka a státní hymna. V pořadu je názorně představena česká příroda: hory, lesy, řeky, přehrady, rybníky, léčivé prameny, louky, pole, vesnice a města.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě prvního českého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla. Poslechněte si, z jaké rodiny pocházel, jak pracoval v divadle, bojoval za svobodu v naší zemi a svůj boj nevzdal ani ve vězení. I díky tomu se dnes uděluje cena Václava Havla těm, kteří přispěli k ochraně lidských práv.
Víte, co znamená slovo demokracie? Jedná se o typ řízení státu. V takovém uspořádání mají lidé svá práva i povinnosti. Zastupují je jimi zvolení zástupci. Mohou například hlasovat v referendu nebo mají svobodu projevu. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
O politice srozumitelně i pro děti! Zajímavosti z voleb, zakládání politických stran nebo přímo z prezidentského paláce. Tentokrát se s moderátorkami Beky a želvou Želvírou vydáváme na Pražský hrad, kde se dozvídáme základní informace i zajímavosti o volbě i funkci českého prezidenta.
Leden byl zasvěcen prezidentským volbám, a to i na ČT edu. V rámci literární soutěže Já, prezident měli žáci a studenti za úkol napsat, co by dělali v roli prezidenta, nebo o čem by s prezidentem mluvili, kdyby ho potkali.
Wifina v tomto díle odhalí, co jsou to dezinformace. Dezinformace je úmyslně šířená nepravdivá zpráva, která má ovlivnit názory nebo rozhodování ostatních. Tyto zprávy mohou být nebezpečné, dokonce mohou být trestným činem. V tomto díle se dozvíme, na co si máme dávat pozor.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak psát vlastní jména. Řekněme si, jak jména dělíme a kdy je píšeme na začátku s velkým a kdy s malým písmenem. Zkusme společně správně sestavit text o rodině, která bydlí v Praze. Co se o ní dozvíme? Kolik má členů a žije s nimi nějaký domácí mazlíček?
Pasáž uvádí, s jakými řečnickými triky se můžeme setkat a co jsou klamné argumenty.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku komunikovat prostřednictvím e-mailu. Je to rychlá písemná komunikace, která má svá pravidla. Objasníme si základní pojmy, jako jsou například uživatel, adresa, předmět, „zavináč“ či příloha.
12 809
719
4 352
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.