Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak vypadá znakový jazyk pro neslyšící a je těžké se jej naučit? Jarda Švagr vás naučí nová slovíčka a gesta znakové řeči, která usnadní komunikaci v rodině nebo s lidmi se zdravotním handicapem. Zvládnete to také?
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj hezoučké dívenky Jany, adoptované v pěti letech romskou rodinou. Kvůli své nezkrotné povaze a potížím se soustředěním si však často těžko hledala cestu ke svým spolužákům. Velmi blízko měla jen k sestřenici Alence. Jak zvládne Janička období dospívání, změnu třídního učitele a přechod na střední školu? Dokáže se přiblížit své biologické rodině?
Do studia pořadu Hřiště 7 přichází Irena Smetáčková se hrou, která má představit činnosti, které musíme dělat v domácnosti, aby dobře fungovala. Jaké práce to jsou? A kdo by tyto práce měl vykonávat - ženy, nebo muži? A proč? Existují mužské a ženské činnosti? Hru si můžete vyzkoušet i sami ve své rodině.
Žárlivost je v partnerských vztazích přítomna mnohem častěji, než si sami připouštíme. Dokazují to naše nevědomé tělesné reakce. Žárlivost chápeme jako motivační emoci, kdy si hlídáme partnera a snažíme si zabezpečit jeho věrnost. Jde o reakci na ohrožení partnerství. Z jakého důvodu nás ale evoluce žárlivostí vybavila?
Soubor hodnot, přesněji řečeno evropských hodnot, je velmi komplikovaný a mnohovrstevnatý systém. Zahrnuje nejzákladnější pravidla utvářená na úrovni rodiny či kmene přes hodnoty spojené s náboženstvím a náboženskou morálkou až po občanská a lidská práva a sociální hodnoty zformované v 19. a 20. století. To, co už dnes pokládáme za samozřejmé, znamenalo ve skutečnosti pro lidstvo mnoho set let vývoje, často vykoupeného bolestnými zkušenostmi.
Dnešní doba se vyznačuje velkou snahou o korektnost. Zvlášť silně se to projevuje ve způsobu, jakým se vyjadřujeme o nejrůznějších sociálních, kulturních nebo národnostních skupinách. Člověk si musí dávat dobrý pozor, jak skupiny odlišujících se lidí označuje, aby to nevyznělo urážlivě. Nejinak je tomu u tělesně postižených občanů. Nebo bychom měli říci invalidních? Či snad handicapovaných? Pojďme si na tu správnou terminologii posvítit.
Na své okolí působíme z velké části tím, co a jak říkáme. Hovor je sice součástí lidské přirozenosti, ale vést vhodnou, přiměřenou a zajímavou společenskou konverzaci je schopnost, kterou si musíme vědomě osvojit. Pojďme si připomenout některé její důležité prvky, jako jsou volba tématu, hlasitost a tempo řeči, pohled do očí nebo usměrňování hovoru bez nutnosti skákat druhým do řeči.
Během formální i neformální komunikace si často podáváme ruce. Kde se ale tento zvyk rozšířený po celém světě vzal? Věděli jste, že se o něm zmiňuje už starověká literatura? Více prozradí video z pořadu What the fact (2024).
Martina se s plnou odpovědností rozhodla přivést na svět dítě trpící vrozenou vývojovou vadou, tzv. anancefalií. Neposlechla doporučení lékařů ohledně potratu, porodila Andělku a nechala ji zemřít přirozenou cestou při porodu. Její malé děti spolu s rodiči celý příběh prožívaly také, včetně pochování mrtvé sestřičky v porodnici. Rodina se pak s Andělkou rozloučila při pohřbu, rituálu, který je pro pozůstalé po smrti blízkých vždy velmi důležitý. Příběh je inspirací pro všechny především v tom, že každý je za své rozhodnutí odpovědný sám a vždy jde jen o jeho volbu.
Matka, dokumentaristka, připravuje film o tom, jaké to je porodit mrtvé dítě. Jak se s tím srovnat? Kde hledat radu? Jakou roli hraje v celém procesu lékař? To vše bude nejen v připravovaném dokumentu, ale už teď o tom mluví v rozhovoru. Protože to prožila – od začátku až do konce.
Emoce hrají významnou roli v průběhu celého lidského života. Je například prokázáno, že vývoj dítěte včetně prenatálního období je silně ovlivněn emocemi matky. Zlomovým okamžikem v lidském životě zase bývá vážné onemocnění. Jeho zvládání je obtížné pro všechny zúčastněné a nenahraditelné je tu pozitivní myšlení. Nejtěžším oborem je z hlediska emocí dětská onkologie, přesto právě dětští pacienti jsou na rozdíl od dospělých v mnoha aspektech specifičtí. A emoce souvisejí i s tématem seniorů, konkrétně se stařeckou demencí a diskriminací z důvodu věku. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Co si o sobě myslí tlumočnice do znakového jazyka, jaká je máma? A jaké vlastní chyby vidí téměř na konci sedmileté rodičovské dovolené? Sebereflektivní povídání o dětech, přípravě na ně, prožívání šestinedělí a samozřejmě mateřství.
Punková zpěvačka a trojnásobná matka vzpomíná na své mateřské začátky v 17 letech. Byl to punk a nerozvážnost, nebo naopak měla promyšlený plán, jak jít hledat štěstí do světa? Hlavními prioritami byla práce, školka a bydlení.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.