10:35
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Povídání se dvěma matkami. Jak si čas pohrál s jejich mateřstvím a jaké nové zkušenosti přinesl? Co jim dle jich samých pořád jako mámám nejde? A kdo je podle nich perfektní máma?
Sektářská hnutí fungují díky svým vůdcům, charismatickým osobnostem, které dovedou přesvědčit a zlákat druhé. Psychiatr a religionista přibližují, jací vůdci nejčastěji bývají a jak provádí psychologickou manipulaci. Video přináší i reálný příběh z české sekty Parsifala Imanuela, tzv. imanuelitů.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje Davida, který se po pěti letech omlouvá Tereze za svůj čin znásilnění, který si konečně plně připouští. Tereza omluvu přijímá, avšak její trauma tím není automaticky vyřešeno. Scéna ukazuje, že přijetí viny a omluva jsou důležité, ale nemusí vždy stačit k překonání hlubokého zranění.
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Dnešní doba se vyznačuje velkou snahou o korektnost. Zvlášť silně se to projevuje ve způsobu, jakým se vyjadřujeme o nejrůznějších sociálních, kulturních nebo národnostních skupinách. Člověk si musí dávat dobrý pozor, jak skupiny odlišujících se lidí označuje, aby to nevyznělo urážlivě. Nejinak je tomu u tělesně postižených občanů. Nebo bychom měli říci invalidních? Či snad handicapovaných? Pojďme si na tu správnou terminologii posvítit.
Jedním ze zlomových okamžiků moderních českých dějin jsou volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013. V nich uspělo nové hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš vstoupil do vysoké politiky. Fotograf Milan Jaroš vzpomíná na okolnosti vzniku fotografie dokumentující Babišovo uvedení do funkce a popisuje principy politického marketingu, který tak dobře zapůsobil na velkou část voličů.
Biskup Filip Štojdl patří minimálně na sociálních sítích k nejznámějším osobnostem Církve československé husitské. Pochází z farářské rodiny a v rodinné tradici s úspěchem pokračuje. Potkaly ho nelehké životní situace jako smrt a umírání blízkých nebo požár kostela. Prošel osobní zkušeností s hospicovou domácí péčí, překonal pochybnosti ohledně víry v Boha a postavil nový kostel. Jeho životní příběh je zajímavý a inspirující a to i pro lidi mimo okruh „tradičních věřících“.
Vysvětlení, co je konzumní způsob života neboli konzum – označuje se tak takový životní styl, kdy lidé pořád nakupují a nakupují i to, co vůbec nepotřebují.
V ukázce se dozvíme, jaké vizuální postupy, nástroje a techniky používali tvůrci samizdatu. Jak cenzura a technické možnosti ovlivnily způsob, jakým se informace předávaly?
Božena Němcová byla ve své době jednou z mála emancipovaných žen. Během pobytu v Domažlicích poznala, že venkov je oproti Praze v mnoha ohledech zaostalejší, a snažila se lidi probudit – především tématy ženské rovnoprávnosti, vlastenectví a kvalitního vzdělání. U domažlické společnosti ale příliš pochopení nenašla.
Tanec může vypadat všelijak, my se však soustředíme na tanec společenský. Ať už jde o základní taneční kurzy, nebo nejrůznější plesy, vždy je nutné vědět, jak se správně obléknout, jak vyzvat partnerku k tanci nebo jak při tanci konverzovat. Ostatně ples bývá vrcholnou událostí společenské sezony, a nemilosrdně proto prověří, jak ovládáme pravidla etikety.
13 370
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.