10:35
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Simonovi byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu mozku a patří mezi poruchy autistického spektra. Projevuje se jako neschopnost integrace jedince do společnosti či absence emocí. Současně jsou však syndromem postižení jedinci velmi inteligentní či jinak abnormálně nadaní. Simon nad svými vrstevníky vyniká v matematice, na kterou dochází ve škole dokonce o dva ročníky výš.
Co československé ženy mohly a nemohly poodhalí další díl dokumentárního seriálu o sexualitě v Československu. Jak se proměňoval pohled socialistické společnosti na roli matky či obecně roli muže a ženy v procesu výchovy dětí? A jak s tím souvisí známé „Husákovy děti“?
Taky jste se někdy zamysleli nad tím, proč většina z nás píše pravou rukou? Člověk je jediný primát s preferencí ruky, většinou té pravé. Kdy k této preferenci došlo? Důkaz o tom byl odhalen v dochovaných pravěkých artefaktech. Klíčem k tomuto jevu jsou naše mozkové hemisféry. Proč tedy existují leváci?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Víte, co je tzv. bludný kruh? MUDr. Jiřina Kosová nám na tomto modelu přiblíží fáze úzkostného stavu, jeho spouštěče a také dnešní možnosti jeho léčby. Nahlédneme přímo do probíhající skupinové psychoterapie, která pacientům pomáhá se úzkostí jednou provždy zbavit a opět vstoupit do běžného života. Jak to probíhá? Co se skrývá za souslovím kognitivně-behaviorální terapie? Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Otevřená svědectví ze života závislých žen v rámci jedné letní skupinové terapie v bohnické léčebně. Pozornost upoutají nejen pohnuté osudy jednotlivých respondentek, ale také situace, které v rámci kruhu skupiny vznikají: ženy na sebe živě reagují, nabízejí si vzájemně řešení, povzbuzují se, jiné se bojí, že už své problémy vyřešit nedokážou.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša část svého života prožila na ulici a propadla závislosti na alkoholu. Po sebrání odvahy se schází se svou maminkou a společně si vypráví o pohnutém osudu.
Zhlédněte výpovědi několika žen, které zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání ze strany partnera/manžela a nakonec našly sílu odejít a o svých otřesných zážitcích promluvit. Doufejme, že jejich svědectví pomůže a varuje statisíce dalších a ukáže jim cestu z domácího pekla.
„Myslíte si, že by se obsah sociálních sítí měl nějak regulovat?“ To je otázka nejen pro odborníky, ale i žákovské publikum. Mluvčí se ve videu zamýšlí nad nenávistnými komentáři na sociálních sítích i svobodou slova ve virtuálním prostoru.
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Afghánistán je země s naprosto odlišným kulturním prostředím, proto je pro vojáky, kteří jsou zde nasazeni, velmi důležitá příprava a následná aklimatizace. Češi právě v tomto obzvláště vynikají, umějí si dobře osvojit místní zvyky a obyčeje a mají velkou schopnost improvizace. Zvládnou se vcítit do myšlení druhých, což je předpokladem úspěšné komunikace a navázání vztahu. I díky tomu jsou čeští vojáci nejen z mentorovacích týmů mezi Afghánci tak oblíbení.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje Davida, který se po pěti letech omlouvá Tereze za svůj čin znásilnění, který si konečně plně připouští. Tereza omluvu přijímá, avšak její trauma tím není automaticky vyřešeno. Scéna ukazuje, že přijetí viny a omluva jsou důležité, ale nemusí vždy stačit k překonání hlubokého zranění.
13 316
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.