10:35
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Zdvižený prostředníček je univerzální gesto, kterému dnes připisujeme jasný význam. Nezájem, urážka, prostě odmítnutí. Význam tzv. fakáče v antickém Řecku byl ale původně úplně jiný. Video poodhalí, co v té době zdvižený prostředníček znamenal a jak se gesto rozšířilo daleko za hranice antického Řecka.
Volba nového kapitána florbalového týmu jako by symbolizovala, že se většina žáků touží vrátit ke svým běžným životům před střeleckým útokem ve škole. Florbal, vztahy, party. Je to ale možné? Jak situaci ovlivní střelec Tonda, který navštíví florbalový trénink, kde má celá nešťastná událost kořeny?
V roce 2016 pan Radoslav Banga při udílení cen Český slavík na protest proti umístění skupiny Ortel nejprve odešel ze sálu a později na svém facebookovém profilu vysvětlil své nesouhlasné stanovisko. V reakci na to mu mnozí uživatelé sociální sítě začali rasisticky nadávat a vyhrožovat. Video hodnotí výsledek soudního řízení s jedním z nich, panem Pavlem Pencákem. Je správné, že mohou být lidé souzeni za své příspěvky na sociálních sítích? Nebo se jedná o nepřípustné zasahování do svobody slova?
Masmédia neboli masová média jsou sdělovací prostředky, které oslovují velké množství příjemců. Řadí se mezi ně televize, noviny, rozhlas a internet. Informace, které jsou v nich uveřejněné, je potřeba vždy dobře ověřit z více zdrojů. Bulváru, dezinformacím a fake news člověk snadno naletí. Své o tom ví Sára a její rodina. Co je pravdy na tom, že v jejich městě řádí obří krvelačný králík?
Co je to tradice neboli kulturnímu dědictví? Patří sem vědomosti, ale i zvyky předávané z generace na generaci.
Hlavním smyslem médií je předávání informace – sdělují a šíří novinky. Patří sem televize, rozhlas, časopisy, noviny a internet.
Od padesátých let byli katolíci tvrdě pronásledováni. Při tzv. akci K byly obsazeny a vyklizeny mužské kláštery, při akci Ř ženské kláštery. Bratři a sestry všech řádů byli svezeni do internačních táborů a centralizačních středisek. Muže často čekalo vězení nebo umístění k PTP a svoji dosavadní činnost už vykonávat nemohli. Osud žen byl v tomto směru trochu jiný, protože se veřejně neangažovaly a navíc často působily v oborech, kde za ně nebyla náhrada.
Řeholníci a řeholnice byli pro komunistickou společnost občany druhé kategorie. Po zrušení klášterů na začátku 50. let strávili většinou několik let v internačních táborech. Posléze skončili nejčastěji v dělnických profesích, protože k duchovní službě neměli až na výjimky přístup. Mnozí byli uvězněni a někteří ve vězení i zemřeli. Postavení katolických kněží ve vězení mělo určitá specifika a pro další vězně se stávali záchytným bodem a morální autoritou.
Emoce z pohledu víry a věřících lidí. Na to, jak spolu emoce a víra souvisejí, se pokusí odpovědět osobnosti, které spojuje víra. Jak může víra pomáhat v běžném životě nebo ve zdravotnických či pomáhajících profesích? A co když se zvrhne ve fanatismus? Jak říká profesor Tomáš Halík, víra může být i nebezpečná, pokud se zvrhne v „kosmickou válku“ mezi dobrem a zlem. Na druhou stranu má také nesmírně bohatý psychoterapeutický potenciál.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například duševní onemocnění. Mentální porucha slouží ve filmové tvorbě zejména k pobavení či zastrašení. Jaké další stereotypy a stigmata jsou běžná? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Rodina je hlavním zdrojem uspokojování emočních potřeb. Velmi důležitá je i pro zdravý vývoj člověka – vliv prostředí a výchovy, vztah s matkou, to vše má na vývoj dítěte prokazatelně větší vliv než genová predispozice. Možná jste se už také zamýšleli nad rozdílem mezi emočně zdravou a nezdravou rodinou. Jaké jsou příznaky toho, že v rodině něco není v pořádku a že dochází k patologickým jevům? V závěru vás pak čeká malý přehled toho, co od sebe v manželství navzájem očekávají muži a ženy. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Sledujeme nelehkou práci na obnovení vztahu mezi otcem Honzou a dospívající dcerou Martinou. Jejich vazba byla narušena rozpory v rodině, později sebevraždou maminky Evy a závislostí Martiny.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.