10:35
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Transsexualita je dalším tématem dokumentárního seriálu o sexuálních tématech v Československu. Kdo tvořil odbornou komisi, která rozhodovala o splnění kritérií a nároku na trans operaci? A stačilo to i k legislativní změně pohlaví? Video dál například prozradí, z čeho se anatomicky vytváří nové pohlaví.
Je obecně známé, že mentální anorexií trpí například modelky. Podobné riziko podstupují často také tanečnice a gymnastky. V pubertě si touto nemocí prošla i vrcholová sportovkyně Simona, která vypráví svůj životní příběh. Často se na to zapomíná, ale tato zrádná nemoc provází i muže. Projevuje se u nich nejen dietou, ale zejména nadměrným cvičením. Skokani na lyžích jsou toho dokladem.
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Jak velkou roli v této závažné problematice hraje obecně prezentovaný ideál tělesné krásy? Na nebezpečí v modelingu nás upozorňuje i oděvní návrhářka Liběna Rochová. Pořadem provází Cyril Höschl.
Ohledně znásilnění přetrvávají ve společnosti mýty, kvůli nimž mají někteří lidé sklon tento trestný čin bagatelizovat. A ženy, které tato nepříjemná zkušenost potkala, mají často pochybnosti, jestli jim okolí uvěří. Ročně je přitom v České republice znásilněno několik tisíc žen. Odsouzených je ale jen pár set pachatelů sexuálního násilí. Kde vzniká tento nepoměr a jak se se zkušeností ze znásilnění vyrovnávají oběti? Čtyři ženy s různými příběhy našly odvahu promluvit do kamery. Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Zdravíme obvykle tak, jak je v daném prostředí obvyklé. Ve společensky formálnějších situacích však patří na celém světě k nejrozšířenější formě pozdravu podání ruky. Zopakujme si, jak se ruka správně podává a tiskne, kdo komu ruku podává a v jakém pořadí i kdy je naopak podání ruky nevhodné. Pro úplnost se podíváme i na méně obvyklé formy pozdravu: políbení ruky, políbení na tvář a smeknutí klobouku.
Otázka příjmení, zejména těch ženských, je v českém jazyce stále řešenou otázkou. Video přináší různé pohledy na tuto problematiku. Diskutující však kromě jazykové roviny otevírají i tu společenskou – jazyk jako obraz společenského vývoje, vyjádření vlastní identity či genderová diskriminace. K jakému názoru se přikláníte vy?
Řeč těla je tzv. neverbální (mimoslovní) komunikace a často je pravdivější než komunikace slovní. Někdy se stačí jen na člověka podívat a hned poznáte, jakou má náladu nebo co si myslí.
Občas se změní plány, a to i v těhotenství. Povídání s matkou, herečkou, která odkrývá svou zkušenost se zamlklými těhotenstvími, potratem i kyretáží. Co se ženě honí hlavou, když taková situace přijde? A k čemu se nejčastěji v myšlenkách vrací i potom?
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Rodina je hlavním zdrojem uspokojování emočních potřeb. Velmi důležitá je i pro zdravý vývoj člověka – vliv prostředí a výchovy, vztah s matkou, to vše má na vývoj dítěte prokazatelně větší vliv než genová predispozice. Možná jste se už také zamýšleli nad rozdílem mezi emočně zdravou a nezdravou rodinou. Jaké jsou příznaky toho, že v rodině něco není v pořádku a že dochází k patologickým jevům? V závěru vás pak čeká malý přehled toho, co od sebe v manželství navzájem očekávají muži a ženy. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.