06:18
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Pohádka z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu, až z toho byli celí špinaví. Tak se rozhodli se vyprat a usušit, jako se pere a suší prádlo.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Milan Kundera je ve světě nejznámnější český spisovatel, v Česku ho však tolik lidí nezná. V sedmdesátých letech emigroval do Francie, kde žije dodnes. Píše výhradně francouzsky a neposkytuje žádné rozhovory.
Palladium země české je kovový reliéf, který je spojován s ochrannou mocí nad naší zemí, a národní kulturní památka. Je uchováván v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Podívejte se na stručnou, ale pestrou historii zlaceného reliéfu i místa jeho uložení.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének seznamuje s významným českým malířem Josefem Mánesem. Ten žil v 19. století a pocházel z rodiny, v níž bychom našli mnoho dalších malířů. Ale Josef byl z nich malířem nejslavnějším, stal se autorem „české Giocondy“ i kalendářní desky na Staroměstském orloji.
Arménie je považována za první zemi na světě, která přijala křesťanské náboženství. Stalo se tak již v roce 301 po Kristu. Díky tomu je doslova poseta vzácnými skvosty – starobylými kláštery, které vznikaly již v době starověku a raného novověku. Kláštery bývaly středisky arménské vzdělanosti a přečkaly arabskou nadvládu i éru Sovětského svazu.
Gruzie jako jedna z prvních zemí světa přijala křesťanství. Sedmdesát kilometrů od hlavního města Tbilisi se ve skalnatém terénu nachází velký klášterní komplex svatého Davida z Garedži. Jedinečné jsou zejména stovky místností vyhloubených do pískovcových skal, které sloužily jako příbytky řeholníků. Doba Sovětského svazu náboženství ani náboženským objektům nepřála. Oblast, kde se nachází vzácný klášter, byla totiž vojenským cvičištěm. Během éry SSSR došlo ke zničení řady fresek či pálení vzácných knih, ovšem po jeho rozpadu se klášterní život částečně obnovil.
Pasáž zobrazuje pokus vládnoucí komunistické strany vytvořit novou ideu vánočních svátků. Obsahuje část legendárního projevu Antonína Zápotockého o charakteru Vánoc.
28. října 1918 vznikl samostatný československý stát. S patřičným historickým odstupem si můžeme klást otázku, jak tehdejší události vlastně vnímat. Byla to revoluce, převrat nebo předání moci? Tři historici se snaží na tuto otázku odpovědět a polemizují i o dalších souvislostech, jako např. jakými způsoby lze rozumět pojmu revoluce nebo zda v roce 1918 vznikl skutečně „nový“ český stát.
Krátká ukázka popisuje rozmach zvukového filmu za první Československé republiky.
Jedním z nejvýraznějších československých politiků první poloviny dvacátého století byl bezesporu Msgr. Jan Šrámek. Vedle dlouholetého vedení lidové strany byl členem mnoha vlád první republiky a za druhé světové války stanul v čele exilové vlády v Londýně. Podívejte se na debatu odborníků o jeho osudech na pozadí významných událostí československých dějin.
Na konci chodby je ráno... možná ale není. Výtvarnice Nela Bártová čte jednu ze svých básní ze sbírky Na konci chodby. Tento básnický debut výtvarnice Nely Bártové doprovázený ilustracemi Kateřiny Šillerové získal nominaci na Literu 2022 za objev roku.
Třetí díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1847. Josef s Boženou bojují s poměry v Čechách i mezi sebou, přesto jsou silný pár. Pak ale přijde revoluce 1848. Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy.
Český spisovatel Martin Reiner se rozhodl podlehnout svému obdivu k Ivanu Blatnému. Napsal životopisný román, v němž mapuje život tohoto významného českého básníka. V reportáži Reiner hovoří o vzniku díla a seznamuje s místy a historkami, které se váží k životu Blatného.
Český spisovatel Emil Hakl byl za dílo Pravidla směšného chování, které volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu, novelu O rodičích a dětech, roku 2011 nominován na ocenění Magnesia Litera za prózu. Knihy Emila Hakla se vyznačují charakteristickým stylem i skvěle zvládnutými dialogy a ani v této knize tomu není jinak. Autor nám vyloží svou motivaci k jejímu napsání a přečte ukázku z povídkového triptychu.
10 618
521
2 949
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.