Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Moderní doba - české dějiny

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 402

Komunistický převrat v únoru 1948

01:26

Komunistický převrat v únoru 1948

Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.

Jan Palach

01:37

Jan Palach

Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.

Ztroskotání lodi Patria

09:21

Ztroskotání lodi Patria

Cesta několika tisíců Židů z okupované Evropy v roce 1940 měla skončit v zaslíbené Palestině. Když se jí přiblížili na dohled, ukázalo se, že vše je složitější. Z původních lodí byli přesunuti na loď Patria, která kotvila u přístavu Haifa. Ale na pevninu kvůli britskému zákazu nesměli - byli v pasti. Navíc jim hrozila další cesta - na Mauritius. Tehdy se zrodil plán ilegální židovské armády Hagana na poškození lodi, aby nemohla vyplout. Jenže nálož Patrii poslala ke dnu. Obětí bylo 270...

Protektorátní cikánské tábory

05:26

Protektorátní cikánské tábory

Tzv. cikánské tábory v Letech a Hodoníně fungovaly v letech 1942–1943 jako sběrné tábory. Celé rodiny byly ubytovány v naprosto nevyhovujícím prostředí a byly vystaveny velmi špatnému zacházení. Málo jídla, tvrdá práce v kamenolomu a katastrofální hygienické podmínky, které vedly ke vzniku epidemií, to vše si nutně vyžádalo mnoho obětí na životech.

Útěk Židů z válčící Evropy - cesta do bezpečí?

08:36

Útěk Židů z válčící Evropy - cesta do bezpečí?

V polovině roku 1940 se naskytla tisícům Židů z válkou zasažené Evropy možnost vystěhovat se do země zaslíbené - do Palestiny. Cesta vedla přes Vídeň, kde se nalodili na lodě a přes Dunaj směřovali do Černého moře a dále přes úžiny do Středozemního moře. Zní to jako prázdninová cesta, ale realita byla zcela jiná. Navíc měla pro mnohé tragický konec.

Poslední hodiny života Jana Palacha

02:16

Poslední hodiny života Jana Palacha

Na začátku roku 1969 se na Václavském náměstí v Praze upálil student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach. Podívejte se na rekonstrukci posledních hodin jeho života.

Jan Zajíc: Pochodeň číslo dvě

02:45

Jan Zajíc: Pochodeň číslo dvě

Měsíc po tragické smrti Jana Palacha se 25. února 1969, na den výročí komunistického puče sebeupálil další student, Jan Zajíc. Inspirován Palachem i on obětoval svůj život na protest proti cenzuře a normalizaci poté, co Palachův čin podle něj neměl výraznější ohlas v tehdejší společnosti.

Projev prezidenta po upálení Jana Palacha

03:41

Projev prezidenta po upálení Jana Palacha

Prezident Ludvík Svoboda vystoupil v televizi 21. ledna 1969 s projevem poté, co 19. ledna zemřel student Jan Palach. Vyzval k tomu, aby již nikdo podobný akt protestu nepodnikal. Tvrdil, že vláda má určitý plán a bude ho postupně uskutečňovat. Sebeupálení hodnotil jako krok, který by mohl vyvolat anarchii v zemi, následkem čehož by hrozilo, že by byla česká vláda shledána neschopnou vést sama svou zem a její správu by musel převzít někdo jiný…

Projev Václava Havla po upálení Jan Palacha

02:48

Projev Václava Havla po upálení Jan Palacha

Václav Havel jako člen předsednictva Svazu československých spisovatelů natočil pro televizi prohlášení k upálení Jana Palacha. Čin hodnotil jako promyšlený akt, jako apel před lhostejností a beznadějí. Tvrdil, že nestačí jen promlouvat k mladým lidem, aby Jana Palacha nenásledovali. Žádal vyhlášení voleb a odstoupení členů současné vlády, kteří byli spojeni s kolaborantským jednáním v době pražského jara.

Evžen Plocek: Třetí pochodeň

03:18

Evžen Plocek: Třetí pochodeň

Evžen Plocek byl reformní komunista, který se 4. dubna 1969 na protest proti směřování československé politiky po srpnu 1968 upálil na jihlavském náměstí. Nezanechal po sobě žádné prohlášení ani dopis na rozloučenou rodině, i proto je jeho čin předmětem různých spekulací a není tolik znám. Pravdou ale je, že se jeho pohřeb stal další demonstrací proti tehdejší politice vlády.

Ticho Jana Palacha

10:31

Ticho Jana Palacha

Na začátku roku 1969 se upálil student Jan Palach. Jeho tragický čin měl u československé veřejnosti velký ohlas. Jedním z nich byla i píseň Bohdana Mikoláška Ticho. Její text možná nejlépe vyjadřuje pocity tehdejší doby. Režisér Milan Peer píseň doprovodil působivými filmovými záběry a vzniklo tak silné svědectví, které bylo v době normalizace na dvacet let uloženo do trezoru.

Hrob Jana Palacha

04:18

Hrob Jana Palacha

Hrob člověka je posledním místem jeho odpočinku a všichni známe výraz „odpočívej v pokoji“. Janu Palachovi komunistický režim pokoje nedopřál. Jaké byly osudy jeho ostatků?

Načíst další videa
Probíhá načítání