02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
Hluboká citlivost vůči blízkým i vzdáleným, vůči světu kolem nás. Deníkové zápisky, které zkoumají pradávné pouto mezi člověkem, přírodou a vesmírem nebo pochmurná inventura lidské existence? Spolek Litera uděluje každý rok ceny za nejzajímavější literární počiny celkem v devíti kategoriích. Jaké tři knihy v kategorii poezie se v roce 2024 probojovaly do nominací?
Pasáž z dokumentárního pořadu Cesta intelektuála k popravišti pojednává o cestě Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic přes Alpy do Itálie, po Středozemním moři do Svaté země a Egypta a odtud zpět do Evropy. Knižní zpracování cesty se ve své době stalo nejčtenější knihou mezi měšťany a šlechtou.
Lyrická divadelní hra Františka Hrubína o mezilidských vztazích Křišťálová noc napsaná pro Národní divadlo byla roku 1966 převedena na filmové plátno. V atmosféře venkovské pouťové letní noci se vyhrocují partnerské vztahy i konflikty mezi mladou a starší generací. V ukázce se objevuje básník Josef Struna (V. Voska), který do vesnice, kde prožil dětství, přijel na dovolenou se svou mladou manželkou. Kromě jeho tvůrčích a osobních problémů se znovu objeví starý rodinný konflikt.
V pasáži z pořadu To byl můj život?? Pavel Kohout vypráví o Divadle československé armády a o tom, jak jeho samotného v padesátých letech změnila armáda a jak se promítla do jeho tvorby. „Armáda byla něco jako posvátná kráva v této zemi. Hned po straně to byla armáda." V závěru se Pavel Kohout zmiňuje rovněž o 20. sjezdu Komunistické strany, kde Nikita Chruščov nazval Stalina zločincem, a o událostech, které následovaly. Video je doplněno o dobové fotografie a záběry.
Že psal Havel jen o vážných tématech? Ale kdepak. Fiktivní interview na téma shánění prasete na zabijačku je toho důkazem. Poslechněte si ho v podání Kovyho. Video je z produkce Knihovny Václava Havla.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku psát písmenko B, b. V úvodu nám s vyvozením písmenka pomůže básnička, ve které si všechna písmenka b zakroužkujeme. K upevnění využijeme pantomimu, pojmenování různých ingrediencí receptu bábovky. Psát budeme provázkem, prstem do mouky i fixem na desku.
Pasáž pořadu Kniha mého srdce zachycuje váhání jednotlivých nakladatelství před vydáním prvního dílu řady fantasy románů britské spisovatelky J. K. Rowlingové o dobrodružství mladého kouzelníka Harryho Pottera a přijetí rukopisu u nakladatelství Bloomsbury Publishing.
Pohádka Vavřínek, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o hospodském, který neví, jak své dědictví rozdělit mezi tři syny. Pošle je tedy do světa, aby zjistil, který z nich má největší srdce. Pořad je přeložen do znakové řeči.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.