02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Josef Čapek byl nejen nadaný spisovatel, ale i malíř a výtvarník. Maloval od malička. Starší bratr neméně slavného spisovatele Karla Čapka se dostal do povědomí dětí díky oblíbené knížce Povídání o pejskovi a kočičce, kterou napsal a nakreslil pro svou dceru Alenku. Vymyslel také slovo robot. Protože se otevřeně vysmíval nacistům, ti ho, jakmile uchvátili moc v naší zemi, uvěznili a bohužel nakonec našel smrt v koncentračním táboře pár dní před koncem války.
Švédská spisovatelka Astrid Lindgrenová se narodila před více než sto lety. Je známá především jako autorka dětských knížek. Napsala například Pipi Dlouhou punčochu, která ji proslavila po celém světě, nebo Děti z Bullerbynu, v jichž vzpomíná na své vlastní dětství. Rozhodně stojí za to zjistit více o okolnostech vzniku těchto knih a o životě známé spisovatelky.
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
Dlouholetý předseda českého PEN klubu, spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel, básník a skaut Jiří Stránský byl roku 2012 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza za novelu Tóny. Ta realisticky i sebeironicky popisuje dramatické změny 20. století.
Vybraná pasáž pořadu Čapek a pátečníci ukazuje zklamání Karla Čapka z politického vývoje v naší republice po Mnichovu 1938 i nenávistnou kampaň, která přispěla k jeho předčasné smrti v prosinci téhož roku.
Podívejme se na pasáž z filmové adaptace pohádkového poetického dramatu Julia Zeyera Radúz a Mahulena. V ní královna Runa po vysvobození Radúze Mahulenou pronáší kletbu, která se naplní při Radúzově návratu zpět do jeho domovského království.
Několik předních českých spisovatelů nedosáhlo na získání Nobelovy ceny za literaturu. O tom, proč významné ocenění nedostali, hovoří Pavel Mandys, Jiří Trávníček a Petr A. Bílek. V pasáži jsou dále prezentovány písemné negativní posudky švédské akademie, které jsou zachyceny v díle Laureatus laureata Josefa B. Michla. Ten měl v archivu možnost do těchto posudků nahlédnout. Ale i nezískání Nobelovky má své kouzlo.
Pasáž pořadu České televize Písně českých básníků se věnuje básnické sbírce Slezské písně, zobrazující národní a sociální útisk obyvatel Slezska na konci 19. a začátku 20. století zejména na Opavsku, Ostravsku a Těšínsku.
Copak i třeba taková láska není setsakramentsky potřebná věc – když se za to umí chytnout? Druhé dějství dramatu Zahradní slavnost vám představí herci v ukázce, která vznikla v produkci Knihovny Václava Havla.
Daniel Hradecký je současný český básník a prozaik. V roce 2021 vyhrál cenu Magnesia Litera za prózu Tři kapitoly. V cyklu Jedna báseň předčítá ze své sbírky Přibližování dřeva.
Když do vesničky dorazí šotek Hlupka, to se začnou dít věci. Dospělí i děti zapomínají všechno, co dosud hravě věděli, a nikdo si neví s ničím rady. Naštěstí šotek nestihne svou hloupostí nakazit úplně všechny, a tak je to na odvážných dětech, které s pomocí moudré babičky se šotkem zatočí.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.