02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
František Martin Pelcl byl všestranným učencem, kterému s úctou a zájmem naslouchali členové předních šlechtických rodů. Historik Petr Charvát představuje Pelclovu cestu za vzděláním a zasazuje jeho pozdější vědeckou činnost do dobového kontextu.
Podívejte se na závěr oblíbené povídky Jana Nerudy Hastrman doplněný čtením z díla Povídky malostranské a vychutnejte si typicky nerudovský styl i jazyk.
Připravujete se na maturitu z češtiny? V následujícím videu můžete vidět, jak úlohy z předchozích let řešili studenti maturitních ročníků. Následně vám společně s Jarmilem Vepřkem - Běžícím češtinářem dáme tipy, jak podobné typy úloh úspěšně a efektivně řešit!
Upravená verze Krysaře se hraje v brněnském Divadle Radost. Poněkud netradiční zpracování sice vychází z tradiční německé pověsti, v určitém okamžiku se ale režisér Patrick Sims vydává vlastní cestou... Poradí si Krysař s krysami?
Podívejte se s námi na ukázky dvou básniček od Vítězslava Hálka, který byl znám především svou láskou k přírodě. Mnohé z nich se dočkaly i zhudebnění od nejznámějších českých skladatelů, jako například Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.
Co prožil na svých cestách kníže Bruncvík? Jaké potkal tvory? A jak s jeho příběhem souvisí český znak? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje O hasícím přístroji. Dá se vůbec vymyslet pohádka o hasícím přístroji? To víte, že dá, a jaká a dokonce na přání. A bude to pořádné drama, to si pište. Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla.
Jedno české přirovnání zní: ,,Šijí s ním všichni čerti". Co mají ovšem chudáci Kadrnkovi dělat, když jejich synovi Vaškovi dělá společnost pět čertů. Inu, nezbývá nic jiného, než zkusit čertíky zapojit do školy a naučit je v našem světě fungovat. Jak to dopadlo? Příběh je tlumočen do znakového jazyka.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.