02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
Jan Antonín Pitínský (vlastním jménem Zdeněk Petrželka) patří k nejosobitějším současným divadelním režisérům. Jeho tvorba je spjata se scénami nejen brněnskými (HaDivadlo, Mahenovo divadlo), ale i pražskými (např. Divadlo Na Zábradlí, Národní divadlo). Za svoje režijní působení byl oceněn několika prestižními cenami. Na výběr z jeho nejslavnějších inscenací se podíváme ve videu.
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
Jaroslav Hašek se brzy po krátkém pomaturitním intermezzu v bance Slavia začal živit psaním, a to bez ohledu na skutečnost, jaký život zrovna vedl. V roce 1909 se stal redaktorem časopisu Svět zvířat. Podívejme se na filmové ztvárnění Haškova "přijímacího pohovoru".
Radoslav Brzobohatý, „národní obrozenec češtiny 21. století“, vzpomíná na natáčení F. L. Věka od Aloise Jiráska, vyjadřuje se i k tomu, jakou podobu tehdejší jazyk měl. A jaký je podle něj dnešní jazyk?
Herec a dabér František Filipovský, jehož podání knihy Bylo nás pět v podobě mluveného slova pro Český rozhlas se stalo legendárním, čte epizodu z tohoto titulu v rámci cyklu Malá noční povídka.
Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Hrdý Budžes od Ireny Douskové. Autorka hovoří o okolnostech vzniku díla, tématu knihy, období normalizační šedi v Československu a také krátce shrnuje děj díla. Ukázku z knihy předčítá Jan Borna.
Předmětem diskuse literárních historiků v pořadu Historie.cs je romaneto Jakuba Arbese – novelistický příběh, na jehož počátku stojí romantická, fantastická nebo zdánlivě nevysvětlitelná záhada, která je odhalena racionálním postupem za pomoci vědeckých poznatků.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.