02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Josef Čapek byl nejen nadaný spisovatel, ale i malíř a výtvarník. Maloval od malička. Starší bratr neméně slavného spisovatele Karla Čapka se dostal do povědomí dětí díky oblíbené knížce Povídání o pejskovi a kočičce, kterou napsal a nakreslil pro svou dceru Alenku. Vymyslel také slovo robot. Protože se otevřeně vysmíval nacistům, ti ho, jakmile uchvátili moc v naší zemi, uvěznili a bohužel nakonec našel smrt v koncentračním táboře pár dní před koncem války.
Švédská spisovatelka Astrid Lindgrenová se narodila před více než sto lety. Je známá především jako autorka dětských knížek. Napsala například Pipi Dlouhou punčochu, která ji proslavila po celém světě, nebo Děti z Bullerbynu, v jichž vzpomíná na své vlastní dětství. Rozhodně stojí za to zjistit více o okolnostech vzniku těchto knih a o životě známé spisovatelky.
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
V pasáži si připomeneme román české spisovatelky, dramatičky, publicistky, historičky umění a kurátorky výstav Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch, v němž zpracovala osud německé dívky vyhnané v květnu 1945 ze svého domova v tzv. „Brněnském pochodu smrti“. Autorka je nositelkou cen Magnesia Litera, Ceny Josefa Škvoreckého a Český bestseller, v roce 2017 jí byla Ústavem pro studium totalitních režimů udělena Cena za svobodu, demokracii a lidská práva. V zahraničí byla oceněna literární cenou Premio Libro d’Europa udělovanou festivalem v italském Salernu. Její knihy se překládají do dvaceti jazyků.
Spisovatel, dramatik, básník, scénárista, překladatel a skaut Jiří Stránský obdržel Cenu Arnošta Lustiga udělovanou Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou osobnostem, které se svou lidskostí zasloužily o rozvoj společnosti. Jaký byl jeho životní osud?
V této pasáži spisovatel Jaroslav Rudiš mluví o používání germanismů a specifického jazyka ve svých dílech.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Vladimír Kokolia i autorka se vyjadřují k románovým tématům a motivům, historickým reáliím a zabývají se také otázkou viny.
Kdo by neznal dětskou říkanku: ,,Tluče bubeníček, tluče na buben....“. Věděli jste však, že se nejedná o lidovou tvorbu, ale o dílo kněze Karla Vinařického? Ten se proslavil především tvorbou dětských říkanek a básniček, přičemž tu nejznámější o vojácích si říkají děti dodnes.
Pohádka Tři zlaté vlasy děda Vševěda, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o uhlířově synovi Plaváčkovi a o chamtivém králi, jenž se ho chce od začátku zbavit. Plaváček se však z každého nebezpečí dostane, a dokonce splní králův zdánlivě nemožný úkol: přinést tři zlaté vlasy děda Vševěda. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
V krátkém příběhu poznáte Emu, které je právě šest let, a ve škole se na ni ze všech stran hrnou písmena. Emě čtení nejprve moc nejde, ale pak se TO stane. Zjistí, že když je trpělivá a pilně trénuje „luštit“ písmenka, nakonec se i ona naučí číst.
V pasáži z třetího dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, se dostaneme do roku 1786 a ocitneme se v obrozeneckém divadle Bouda, s jehož činností se úzce pojí osobnost básníka, dramatika, překladatele, herce, režiséra a vlastence Václava Tháma, jednoho z otců českého divadla.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.