03:23
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Reportáž z jaderné elektrárny Dukovany obsahující popis jejího fungování, výkonu a dalších vlastností.
Jaroslav Hašek se stal mezinárodně oblíbeným autorem, jehož dílo je čteno po celém světě. Osudy dobrého vojáka Švejka vychází v mnoha jazycích a ukázku uslyšíme také ve videu. Hašek byl mimo jiné stoupencem anarchistického hnutí a také známý jako vášnivý piják.
„Hašek, neproniknutelná sfinga za svým hospodským stolem,“ tak trefně charakterizoval Jaroslava Haška jeden z jeho přátel. Hašek byl komplikovanou osobností a současně nadaným spisovatelem, který za svůj život zvládl napsat stovky povídek a stvořil jednu z ikonických postav české literatury, Josefa Švejka. Video se nejen zabývá Haškovou tvorbou, ale i jeho osobnostní charakteristikou. Hašek totiž není jenom Švejk.
Městečko Telč získalo světový věhlas díky unikátní architektonické čistotě a harmonii, která přetrvala několik staletí. Po velkém požáru koncem 14. století bylo město znovu postaveno. Z tohoto období jsou zachovány pozůstatky pozdně gotického opevnění s branami. Náměstí Zachariáše z Hradce je lemováno souborem gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími. Harmonický soubor členitých fasád působivě dotvářejí renesanční, barokní a klasicistní štíty. Na místě původně gotického hradu dnes najdete půvabný renesanční zámek s rozlehlou zahradou a anglickým parkem.
Ukázka nás seznamuje se vznikem oblíbeného románu Osudy dobrého vojáka Švejka a s leckdy kuriózními detaily z Haškova pobytu v Lipnici nad Sázavou. A jak to vlastně se Švejkem je? Je to skutečný idiot, nebo své bláznovství jen předstírá?
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
V řecké Soluni žil celý svůj život pan Čížek, jenž se rozhodl překládat známé české autory a hlavně básníky 20. století. Za svůj přínos a šíření české kultury v zahraničí získal Cenu Jana Masaryka. Překládání z češtiny do řečtiny shledával jako náročné nejen z jazykového hlediska, protože oba jazyky jsou velmi odlišné, ale i z kulturního, protože mezi námi a Řeky jsou diametrální odlišnosti. Překládá také do italštiny, v Itálii se v roce 1922 českým rodičům také narodil. Český jazyk a literatura byly jeho celoživotní vášní. Poslechněte si vyprávění tohoto polyglota o milované práci a vášni.
Česká spisovatelka, dramatička, publicistka, historička umění a kurátorka výstav Kateřina Tučková byla v roce 2010 za román Vyhnání Gerty Schnirch, v němž zpracovala osud německé dívky vyhnané v květnu 1945 ze svého domova v tzv. Brněnském pochodu smrti, nominována na ocenění Magnesia Litera za prózu.
Dlouholetý předseda českého PEN klubu, spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel, básník a skaut Jiří Stránský byl roku 2012 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza za novelu Tóny. Ta realisticky i sebeironicky popisuje dramatické změny 20. století.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.