03:23
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Reportáž z jaderné elektrárny Dukovany obsahující popis jejího fungování, výkonu a dalších vlastností.
Jaroslav Hašek se stal mezinárodně oblíbeným autorem, jehož dílo je čteno po celém světě. Osudy dobrého vojáka Švejka vychází v mnoha jazycích a ukázku uslyšíme také ve videu. Hašek byl mimo jiné stoupencem anarchistického hnutí a také známý jako vášnivý piják.
„Hašek, neproniknutelná sfinga za svým hospodským stolem,“ tak trefně charakterizoval Jaroslava Haška jeden z jeho přátel. Hašek byl komplikovanou osobností a současně nadaným spisovatelem, který za svůj život zvládl napsat stovky povídek a stvořil jednu z ikonických postav české literatury, Josefa Švejka. Video se nejen zabývá Haškovou tvorbou, ale i jeho osobnostní charakteristikou. Hašek totiž není jenom Švejk.
Městečko Telč získalo světový věhlas díky unikátní architektonické čistotě a harmonii, která přetrvala několik staletí. Po velkém požáru koncem 14. století bylo město znovu postaveno. Z tohoto období jsou zachovány pozůstatky pozdně gotického opevnění s branami. Náměstí Zachariáše z Hradce je lemováno souborem gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími. Harmonický soubor členitých fasád působivě dotvářejí renesanční, barokní a klasicistní štíty. Na místě původně gotického hradu dnes najdete půvabný renesanční zámek s rozlehlou zahradou a anglickým parkem.
Ukázka nás seznamuje se vznikem oblíbeného románu Osudy dobrého vojáka Švejka a s leckdy kuriózními detaily z Haškova pobytu v Lipnici nad Sázavou. A jak to vlastně se Švejkem je? Je to skutečný idiot, nebo své bláznovství jen předstírá?
Anarchistický buřič Fráňa Šrámek napsal vrcholné impresionistické drama Měsíc nad řekou. V inscenaci režírované Annou Petrželkovou jsou kladeny nadčasové existencionální otázky – lže nám mládí svými čarovnými slovy, nebo je to jediná pravdivá doba našeho života? V hlavní roli se představila Petra Staňková.
Pojďme se společně podívat na život významného českého spisovatele. Ota Pavel hrál v mládí hokej a fotbal za SK Buštěhrad, později byl trenérem mládeže a sportovním redaktorem. Oblibu u čtenářů si získal zejména povídkovými vzpomínkami na dětství Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby. V Buštěhradě vzniklo jeho muzeum.
Narazit na knihu českého spisovatele ve Velké Británii není samozřejmé. O to více vyniká představení anglického překladu románu Citlivý člověk na půdě slavné univerzity v Oxfordu. Krátká reportáž zachycuje vystoupení Jáchyma Topola i jeho překladatele.
V Ptačí pohádce se dozvíme, jak se ptáci naučili létat. Jakou roli v tom hrálo andělí vejce? A proč se slepice létat nenaučily? Dozvíte se z vyprávění bratrů Josefa a Karla Čapkových!
12 813
722
4 384
1 217
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.