06:49
Velikán světového malířství Rembrandt van Rijn a velikán světové pedagogiky Jan Amos Komenský pobývali v Amsterdamu ve stejné době. Mohli se potkat? Nebo se dokonce znali osobně? Odpověď na tuto otázku nabízí jeden Rembrandtův obraz.
03:18
Florencii zažila v době renesance tři století, kdy přitahovala špičkové malíře, sochaře a architekty, kteří díky bohatým mecenášům vytvořili nesmrtelná díla. Michelangello, Donatello, Botticelli, Brunelleschi a Leonardo da Vinci jsou ti nejznámější. Nejslavnější obraz všech dob, Mona Lisa, právě zde spatřil světlo světa. Před sedmi sty lety zde žil Dante Alighieri, jehož Božská komedie patří dodnes mezi skvosty světové literatury. Niccolo Machiavelli se ve Florencii inspiroval k napsání svého Vladaře. K návštěvě nebude stačit ani týden!
17:07
Na okraji Žďáru nad Sázavou se zvedá kopec, kterému dominuje unikátní poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Jedná se o vrcholné dílo barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho, který nevelkou stavbu obklopenou ambitem postavil v letech 1719 – 1722. Velmi členitý svatostánek je totiž s nadsázkou řečeno otevřenou knihou plnou symbolů spjatých s kultem našeho předního světce. Navíc je stavba vůbec nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky, jíž se Jan Blažej Santini zcela vymykal dobovým konvencím a v mnohém předběhl vnímání architektury.
07:06
Miroslav Táborský představuje malebné město Litomyšl s pozoruhodnou kulturní historií a monumentálním renesančním zámkem zapsaným v roce 1999 na prestižní seznam UNESCO. Renesanční zámek je jedním z největších renesančních zámků v České republice a významným příkladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada.
10:56
Miroslav Táborský představuje hanáckou metropoli Olomouc, jež se díky monumentálnímu baroknímu sloupu uprostřed náměstí dostala v roce 2000 na prestižní seznam UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka.
11:36
Nakladatel, spisovatel, historik, filozof či vysokoškolský pedagog – všechny tyto činnosti ve svém životním poslání spojoval významný humanista 2. poloviny 16. století Daniel Adam z Veleslavína. Skrze úryvky z Veleslavínova díla a prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta se dozvídáme, v čem tkví význam osobnosti, po níž je pojmenována dokonce celá historická epocha.
03:44
První multimediální divadlo na světě Laterna magika se poprvé představilo v rámci bruselského Expa 58. Plátna na jevišti, která se obrazově doplňují s herci, tehdy svět šokovala. V následujících letech se Laterna magika výrazně zapsala do dějin československé a české kultury. Víte, že její představení Kouzelný cirkus je patrně nejhranějším divadelním představením ve střední Evropě? Dnes je Laterna magika součástí Nové scény Národního divadla.
01:59
Historik Milan Drápala hovoří o osudech básníka a autora experimentální vizuální poezie Jiřího Koláře a o jeho postupné rozluce s komunistickým režimem. I jako sympatizant s novou dobou a moderním uměním se po únorovém převratu dostával do konfliktů s jinými komunistickými umělci, byl různě napadán a vylučován z řad literátů. Nakonec se od režimu naprosto distancoval.
02:31
Socialistický realismus byl přijat Komunistickou stranou Sovětského svazu již v roce 1932 jako oficiální směrnice pro všechny umělecké směry. Jaký vliv měla sovětská kulturní politika na Československo? Čeští intelektuálové se měli odteď podílet na oslavách vládnoucího režimu a inspirovat se mohli například na výstavě socialistického umění na Hradě.
01:00
Egon Bondy byl představitelem českého undergroundu, originálním filozofem, a především básníkem. I když byl zapálený marxista, kritizoval poúnorový režim, zároveň ale několikrát spolupracoval se Státní bezpečností. Na protest proti rozdělení Československa přijal slovenské občanství a odešel do Bratislavy. Poslechněte si stručný medailonek o jeho životě a tvorbě.
01:43
Stavba letenského pomníku J. V. Stalina začala již v roce 1949, nicméně práce na sousoší byly zahájeny až v roce 1952 a tým pod vedením sochaře Otakara Švece pracoval usilovně až do roku 1955, kdy bylo sousoší slavnostně odhaleno. Jak ukazuje dobový materiál, o průběhu stavby byla veřejnost průběžně informována. Odstřel pomníku proběhl už v roce 1962 v souvislosti s kritizovaným kultem osobnosti Stalina v SSSR.
01:31
Le Corbusier byl slavným evropským architektem, zakladatelem funkcionalismu, který ovlivnil celou moderní i současnou architekturu. Jeho nejslavnějším dílem je vila Savoy v Paříži. Corbusier působil ve dvacátých letech v SSSR, kde navrhl řadu staveb. Působil také ve Zlíně a měl několik československých žáků.