04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Pořad zachycuje historii antického města Pergamon, které dnes leží v Turecku. Popisuje místní známou knihovnu i amfiteátr.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Většina Núbie leží na území Súdánu. Centrem nejranější civilizace v Núbii se stala dnešní Kerma, jedno z nejdéle obývaných městských center v Africe. Tehdejší panovníci stavěli gigantické chrámy z nepálených cihel, které jsou nejstaršími a zřejmě i největšími hliněnými stavbami na africkém kontinentu.
Duha je vlastně optický jev. Nemůžeme si na ni sáhnout, fyzicky prostě neexistuje. Přesto nás stále překvapuje svými barvami. Ale kde se ve skutečnosti berou?
Ukázka krajiny, která byla v minulosti poznamenaná těžbou břidlic a nyní je chráněným územím na Plzeňsku. V pořadu jsou představeny místní přírodní podmínky – svahy pozvolna porůstající pionýrskými druhy dřevin (bříza, borovice), haldy po těžbě či zatopená těžební jáma s kyselou vodou.
Jak se měří znečištění ovzduší? To se dozvíme v této části Zpráviček, která nás provede měřicí stanicí, kde sledují koncentrace pevných látek i prachových částic v ovzduší. Ukážeme si, jak tato zařízení fungují, a dozvíme se také, jak se údaje o čistotě ovzduší dostanou až k nám.
S přírodovědcem Joachimem Barrandem si povíme o nálezu trilobitů v Čechách. Svou obsáhlou sbírku trilobitů odkázal Národnímu muzeu a záviděl nám ji celý svět.
Po první křížové výpravě bylo na východním pobřeží Středozemního moře založeno Jeruzalémské království. Tento křižácký stát existoval přibližně 200 let a během jeho existence v něm vzniklo několik opevněných hradů. Nejznámější z nich jsou Kerak a Šobak, které vám představí video.
Co je to epidemie zvaná mor (černá smrt) a jak se projevuje. Dále pořad uvádí, jaké byly nejhorší pandemie na světě a kde se s morem můžeme setkat i v současné době.
Na šlechtickém i panovnickém dvoře se v době baroka rozvíjelo okázalé stolování. Jak vypadal takový stůl, jaké pochoutky na něm bylo možné najít a kdo se o hosty u stolu staral? Jaká tu panovala etiketa? Poslechněte si debatu odborníků.
Pasáž představuje výrobu replik historických zbraní a práci historického mečíře. Seznamuje také s dobovými pracovními metodami a postupy dnes již téměř zaniklého řemesla.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.