04:05
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Jedná se o největší archeologický objev všech dob. Howard Carter byl amatérský archeolog, který po 8 letech kopání narazil v roce 1922 na schody k dnes legendární hrobce mladičkého faraona. Po 10 let odsud byly odváženy nalezené předměty, některé z nich nejsou dodnes zpracovány.
Pořad vysvětluje pojem podobenství. Jde o příměr, nejčastěji formou nějakého příběhu, kdy se pomocí něj objasňuje myšlenka, životní moudrost. Podobenství využíval často i Ježíš Kristus.
Součástí keltského náboženství byla také víra v magii. Výsadní postavení proto měli druidové, kteří pomáhali ostatním kouzlit. Za své umění si však brali nemalé poplatky.
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen začátek podnikání české šlechty v období renesance, a to zejména v rybníkářství a pivovarnictví.
Dnes už si bez auta neumíme život představit. Dříve tomu tak rozhodně nebylo. Věděli byste, kdy a kde postavili v Čechách první automobil? Po kom je pojmenován nebo kam poprvé jel a jak dlouho mu cesta trvala? To vše a mnohem víc se dozvíte z našeho videa, kterým vás provede konstruktér prvního automobilu u nás, Leopold Sviták.
Zemské sněmy se scházely podle písemných pramenů už od 10. století. Zastoupení v nich bylo výsadou konkrétních společenských vrstev, tzv. elit. Shromáždění plnila mimo jiné funkci soudu (vytvářelo se na nich právo) a důležitá byla i jejich role při uvedení panovníka na trůn. Zemské sněmy tvořily jakousi mocenskou protiváhu vládnoucího knížete a lze je s jistou mírou zjednodušení pokládat za předchůdce dnešních parlamentů, za jakousi šlechtickou demokracii.
O českém exilu v 17. století hovoří dva historikové. Antoním Kostlán shrnuje obecně proces pobělohorského exilu a jeho dopady, Vladimír Urbánek popisuje Komenského exilové putování Evropou. Vyjádření obou historiků bylo součástí Historického magazínu zaměřeného na osobnost našeho nejznámějšího exulanta, který většinu svých významných prací sepsal v cizině.
Bohuslav Balbín byl významným českým literátem, historikem a pedagogem. Řadí se k nejvýznamnějším osobnostem českého baroka. Psal výhradně latinsky, ale snažil se všemožně pomáhat českému národu a také jeho literatuře, která neustále čelila násilné germanizaci. Historik Petr Charvát také v krátkosti představuje zásadní Balbínova díla.
V šestnáctém století byl brutálně zavražděn šlechtic Ludvík Lorecký ze Lkouše a jeho malí synové. Obviněných z řad utiskovaných poddaných bylo hned několik. Jak probíhalo vyšetřování? Podařilo se usvědčit pachatele? Co je to ordál? Co to je zrcadlový trest? Podívejte spolu s profesorem Eduardem Maurem na podrobnosti jednoho slavného soudního případu, jednoho z nejkrutějších činů poddaných vůči pánům v českých dějinách.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.