05:05
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Pořad ukazuje přijetí bratrů Konstantina a Metoděje na Velehradě a naznačuje problematický vztah s franckými kněžími. Dále přibližuje jejich úspěšnou misijní činnost.
V čase neuspokojivého vývoje v českých zemích po smrti posledního přemyslovského krále Václava III. se zástupci domácího kléru i šlechty upínají k naději sňatku mladé Elišky Přemyslovny, dcery zesnulého a uznávaného Václava II. Za vhodného ženicha a budoucího českého krále vybrali Jana, syna tehdejšího významného politika evropských rozměrů, římského krále Jindřicha VII. z rodu Lucemburků. To se vzhledem ke stoupajícímu vlivu Lucemburků v Evropě jeví jako geniální tah. Ale co na to nevěsta?
Pasionál abatyše Kunhuty patří k velmi vzácným písemným památkám naší středověké literatury. Ve videu se podíváme nejen na to, jak kniha vypadá a o čem pojednává, ale i na to, jaké postavení či možnosti měly ženy ve středověku a kdo vlastně byla abatyše Kunhuta.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje příběh z Velké Moravy, kam v 9. století přišli dva bratři z řecké Soluně, Konstantin a Metoděj. S nimi jsou spojeny nejen základy křesťanství, ale i písmo a jazyk Slovanů.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének přibližuje dvě české církevní postavy. Jana Husa, který byl za své učení upálen v roce 1415, a Jana Nepomuckého, který byl po mučení vhozen do Vltavy v roce 1393. V době barokní byl Jan Nepomucký svatořečen a je jedním z českých zemských patronů.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.