03:47
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Představení moderních metod experimentální archeologie na příkladu skanzenu Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Moderní informační technologie umožnily archeologii simulovat archeologická data, a lépe je tak zpřístupnit i laické veřejnosti. Podívejte se na malou ukázku možností, které nabízí virtuální archeologie.
Došky jsou jednou ze střešních krytin používaných v minulosti na našem území, a to v lidovém stavitelství. V současnosti můžeme takovou střech vidět spíše ve skanzenech, na severu Evropy se ale používá i na moderní stavby. Její životnost je cca 20 let. V ukázce se můžete podívat, jak se taková střecha vyrábí.
Vincenz Priessnitz věřil na léčivou sílu vody. Žil v první polovině 19. století, v mnohém však tuto dobu předběhl, například založil první vodoléčebný ústav na světě. V následující reportáži se seznámíme s jeho příběhem.
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
V chrámu sv. Mořice v Kroměříži bylo nutné restaurovat stará vitrážová okna. Jak se rekonstruují gotická okna? To se dozvíte v ukázce od toho nejpovolanějšího. Koho? Podívejte se sami.
Ukázka se zabývá novým vědním oborem ve zkoumání archeologických nálezů – archeogenetikou –, která se posledních dvacet let rozvíjí i u nás.
Václav Cílek se zamýšlí nad existencí křemencových menhirů v české krajině.
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Stručné představení známých experimentálních archeologů Thora Heyerdahla a Pavla Pavla, jejich práce a nejslavnějších pokusů v Oceánii.
Pořad popisuje situaci v Čechách po návratu Karla IV. z Francie, kdy většina královských statků byla zastavena šlechtě a Karel IV. je musel postupně vykoupit. Jako ukázka slouží osud dříve hradu, dnes zámku Zbiroh.
Významnou roli v utváření české historie sehráli také Židé. Jak se jim dařilo v českých zemích od dob Přemysla Otakara II. až po vládu Rudolfa II. Habsburského?
Představení osobnosti opata zbraslavského kláštera Petra Žitavského, jeho doby a Zbraslavské kroniky, včetně citací.
Zrada je porušení závazku, očekávání, slibu či povinnosti. Zrádce je pak ten, kdo se zrady dopustil. Asi nejznámějším zrádcem v historii byl Jidáš, který zradil Ježíše. A co zrádci v českých dějinách? Podívejte se na krátké shrnutí.
10 924
558
3 198
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.