03:47
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Moderní informační technologie umožnily archeologii simulovat archeologická data, a lépe je tak zpřístupnit i laické veřejnosti. Podívejte se na malou ukázku možností, které nabízí virtuální archeologie.
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Předkolumbovská Amerika, to nejsou jen všeobecně známí Mayové a Inkové. K významným civilizacím patří i Anasaziové. Jejich kultura se rozvíjela na jihozápadě dnešních USA (Nové Mexiko, Arizona, Colorado, Utah). Do dnešních dnů se tu po nich dochovalo množství památek, takzvaných puebel. Co přesně to znamená?
Věstonická venuše představuje jeden z nejzajímavějších archeologických nálezů na našem území. Její světová unikátnost pak spočívá nejen v její jednoduchosti a síle jejího výrazu, ale i ve skutečnosti, že se jedná o nejstarší známou venuši z vypálené hlíny.
Experimentální archeologie se pokouší přijít na to, jak pravěcí lidé vyráběli své výrobky, tedy experimentuje s postupem jejich výroby. Pak srovnává originální nálezy a tyto „novodobé" výrobky. Přesto stále nevíme, jak a co lidé v minulosti uměli vyrobit.
Pasáž přibližuje, jaký byl vztah Karla IV. k německým zemím (říši) a konkrétně k Norimberku. Je zde také popsán pogrom na norimberské Židy a postoj Karla IV. k němu. Byl Karel IV. otcem, nebo spíš otčímem vlasti?
Členové Řádu německých rytířů měli ve středověku bránit a šířit křesťanství. Nejdřív v Palestině, poté v Polsku a vlastně v celé Evropě, kde měl řád své enklávy. Kdo a proč se stával členem řádu? Co víme o fungování řádu uvnitř?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace na českém trůnu na přelomu 11. a 12. století. Stále častěji se totiž porušuje právo nejstaršího člena rodu na vládu v zemi.
Po smrti Jiřího z Poděbrad se o český trůn dělí Vladislav Jagellonský a Matyáš Korvín. V ukázce je také zachyceno otevření Vladislavského sálu a vláda syna Vladislava Jagellonského Ludvíka.
Téměř každý, kdo ovládá moderní technologie, někdy využil internetovou encyklopedii Wikipedie. Jak se ale proměnila tvorba encyklopedií ve 21. století? Kdo vytváří hesla na Wikipedii? V čem spočívají její hlavní výhody, ale i úskalí? Tyto otázky objasní v pořadu Historie.cs odborníci na informační vědu.
Vincenz Priessnitz věřil na léčivou sílu vody. Žil v první polovině 19. století, v mnohém však tuto dobu předběhl, například založil první vodoléčebný ústav na světě. V následující reportáži se seznámíme s jeho příběhem.
Možná máte i vy ve škole či doma stavebnici Merkur. Vyrábí se dodnes v Polici nad Metují, a to již od dvacátých let 20. století. Rozvíjí manuální zručnost, fantazii a technické myšlení. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a další konstrukce. Dlouhá léta se z ní také vyráběly vláčky, které se vyvážely do celého světa. V muzeu stavebnice Merkur najdeme série funkčních modelů různých velikostí. Provedeme vás dějinami Merkuru.
Mojmír Petráň a Milan Hadravský byli čeští vědci, kteří v polovině 60. let doslova na koleni sestrojili unikátní mikroskop, který zcela předběhl svoji dobu. Jejich vynález byl patentován v USA, ale po roce 1968 upadl Mojmír Petráň v nemilost režimu, Milan Hadravský odmítl kolaborovat a mikroskop se vyráběl jen podomácku a v omezeném množství. Až v roce 1982 české vědce oslovili Britové a vynález Petráně a Hadravského se začal šířit do světa. Jak k tomu došlo? Podívejte se.
13 369
749
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.