03:47
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Moderní informační technologie umožnily archeologii simulovat archeologická data, a lépe je tak zpřístupnit i laické veřejnosti. Podívejte se na malou ukázku možností, které nabízí virtuální archeologie.
Očkování je téma, které v současné společnosti dosti rezonuje. Málokdo však tuší, jaká je jeho historie v českých zemích. V 19. století jsme se totiž patrně stali nejproočkovanější zemí světa. Historička specializující se na dějiny lékařství v pořadu Historie.cs objasní vývoj očkování v habsburské monarchii.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
Archeologie popravišť je jedním ze specializovaných oborů archeologie, který představuje jednu z vůbec nejmladších historických disciplín. Které otázky nám nabízí a proč je pro nás tento obor navzdory předsudkům podstatný? To se nám pokusí vysvětlit odborníci v pořadu Historie.cs.
Josef Sodomka byl československý průmyslník původem z Vysokého Mýta, který ve svém rodišti provozoval podnik vyrábějící automobilové karosérie. Asi nejslavnějším Sodomkovým modelem byl luxusní kabriolet Tatraplan, který měl být darován samotnému Stalinovi k sedmdesátým narozeninám. Sám Sodomka však na počátku 50. let narazil, pro komunisty byl totiž úspěšný a uznávaný podnikatel trnem v oku. Josef Sodomka pak zemřel v naprostém zapomnění.
Na to, jak a proč vymřeli neandertálci, existuje řada výkladů. Vyvraždili či vytěsnili jsme je my, nebo byla příčinou jejich zániku klimatická změna či něco úplně jiného? Nevíme. Některé z teorií nám představí historici v pořadu Historie.cs.
Neandertálci mnohým evokují jistou primitivitu, nicméně současné vědecké poznání dokáže tyto představy účinně dementovat. Jak tedy neandertálci vypadali a jak komunikovali? Co bylo jejich fyzickými přednostmi? Měli bychom v souboji s nimi navrch? Odpovědi na tyto otázky nám nabídnou odborníci v pořadu Historie.cs.
Pravěcí lidé postupně opouští kamenné nástroje a objevují výhody kovů – bronzu a železa. S příchodem nových materiálů se urychlují běžné činnosti a rozvíjí se obchod.
Václav Cílek provádí lesy nedaleko Kounova, kde lovci menhirů odkryli a vztyčili na 120 kamenů přírodního typu. Většina z nich je z křemence.
Jan Lucemburský si v českých dějinách vysloužil dvě označení: král cizinec a král diplomat. O jeho diplomatických schopnostech svědčí jednání uskutečněné na Visegrádě v dnešním Maďarsku v roce 1335. Podpis mírových smluv mezi českým, polským a uherským králem stabilizoval politickou situaci střední Evropy a byl inspirací pro politiky v počátcích devadesátých let 20. století, kdy na stejném místě vznikla Visegrádská skupina neboli Visegrádská čtyřka (V4). Prezident Václav Havel tu inicioval podpis smlouvy, díky které se postkomunistické státy vyčlenily z východního bloku.
Výpravný a filozoficky zaměřený film o posledních letech výjimečné osobnosti, filozofu, učiteli a teologovi, mistru Janu Husovi, o nevšedním osudu, který se uzavřel krutou smrtí upálením na hranici.
Šárecké údolí je dlouhé asi 12 km a představuje jeden z největších přírodních parků na území našeho hlavního města. V horní části ho známe jako Divokou Šárku, v té dolní pak jako Tichou Šárku. My se do tohoto údolí vypravíme s historikem Bohumilem Vurmem, který nám přiblíží toto zajímavé výletní místo.
Ukázka z festivalu raného středověku, který se uskutečnil v roce 2014 u Neveklova. Kromě rekonstrukce bitvy vikingů a Slovanů zde bylo možné nahlédnout do běžného života tehdejších válečníků.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.