03:47
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Moderní informační technologie umožnily archeologii simulovat archeologická data, a lépe je tak zpřístupnit i laické veřejnosti. Podívejte se na malou ukázku možností, které nabízí virtuální archeologie.
Legenda o založení Sázavského kláštera. Nechal jej postavit kníže Oldřich poté, co zabloudil v sázavských lesích a setkal se zde se svatým Prokopem. Ten údajně oral s čerty a dokázal proměnit vodu ve víno.
První doložený panovník z rodu Přemyslovců je Bořivoj I. S jeho jménem a jeho manželkou svatou Ludmilou jsou spojovány počátky křesťanství v Čechách.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda krále Václava I., jeho záliba v lovu a v umění, ale také snaha o společnou obranu proti nájezdům Mongolů.
Rod Lucemburků dlouhodobě udržoval vazby a přátelské vztahy se dvorem francouzského krále. Proto cítil Jan Lucemburský jako skutečný osobní úspěch provdání své sestry Marie za francouzského krále Karla IV. a později i svatbu svého syna se sestřenicí tohoto francouzského panovníka. Paříž byla v té době vnímána jako vzor vzdělanosti, kultury i dvorské etikety, a tak Jan vybral toto místo i pro vzdělání a formaci svého prvorozeného syna Václava, později Karla IV. Ten se tu i poprvé ženil.
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Žádné místo v českém a moravském podzemí není tak záhadné jako jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Lidé, kteří ji obývali od doby kamenné, zde zanechali četné pozůstatky své činnosti. Nejznámějším z nich je socha bronzového býčka, která dala celé jeskyni jméno. Jindřich Wankel zde v 19. století nalezl velké pohřebiště a obrovské množství dalších archeologických nálezů. V rámci České republiky jde o opravdu unikátní místo.
Představení moderních metod experimentální archeologie na příkladu skanzenu Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
V dnešní době se zdá, že autům se spalovacími motory odzvonilo a že nás čeká jen elektromobilita. O to zajímavější je jistě fakt, že první elektromobil vznikl dokonce dříve než auto se spalovacím motorem. I počátky automobilismu u nás jsou spjaty s elektromobily. První pokusy dělali ve své firmě František Křižík i Emil Kolben, jehož elektromobil je ve videu představen.
Most propojující pražské čtvrti Braník a Malou Chuchli byl postaven mezi lety 1949 a 1955. Přezdívá se mu "most inteligence", neboť na jeho výstavbě se museli podílet vysoce vzdělaní obyvatelé Československa, političtí vězni, lékaři, vědci, filozofové apod. Aspiroval na několik světových prvenství, výsledek byl však o dost jiný.
Stále se rozvíjející Praha potřebovala najít na konci 19. století stabilní zdroj pitné vody. Pro vybudování nového vodovodu se spojila Praha a tehdy samostatná města Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady a Žižkov. V katastru obce Káraný tak vznikla na svou dobu unikátní secesní stavba vodárny, která získává vodu filtrací z řeky Jizery a jímáním artéské vody z hlubinného vrtu. Voda do Prahy z Káraného proudí od začátku roku 1914.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.