03:47
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Moderní informační technologie umožnily archeologii simulovat archeologická data, a lépe je tak zpřístupnit i laické veřejnosti. Podívejte se na malou ukázku možností, které nabízí virtuální archeologie.
Co předcházelo letu prvního člověka na Měsíc? Daniel Stach komentuje, jak politická situace na přelomu 50. a 60. let minulého století ovlivnila soupeření tehdejšího Sovětského svazu a Spojených států amerických o prvenství při dobývání vesmíru. Jaké události vedly prezidenta J. F. Kennedyho k uspíšení příprav letu na Měsíc a jak přípravy ovlivnila tragédie lodi Apollo 1. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.
V ukázce jsou uvedena různá data v minulosti, na která byl předpovídán konec světa spolu s reakcemi na tuto nenaplněnou předpověď.
Téměř každý, kdo ovládá moderní technologie, někdy využil internetovou encyklopedii Wikipedie. Jak se ale proměnila tvorba encyklopedií ve 21. století? Kdo vytváří hesla na Wikipedii? V čem spočívají její hlavní výhody, ale i úskalí? Tyto otázky objasní v pořadu Historie.cs odborníci na informační vědu.
S rozšířením detektorů kovů dostala vědecká archeologie silného soupeře, laickou veřejnost, která hledá kovy ukryté v zemi a mnohdy ničí historickou paměť místa. Často také státu mizí samotné nálezy v soukromých sbírkách. Podívejte se na část diskuse odborníků na toto téma.
Díky stále novým a novým metodám výzkumu lze z archeologických nálezů usuzovat na nové souvislosti nebo zcela přehodnocovat dosavadní výklady objevů. Jedním z příkladů je nová analýza kostí z hrobů, která dokáže určit, zda šlo o muže nebo ženu. V mnoha hrobech pohřbených pravěkých lovců od jezera Titicaca mohly být tedy pohřbeny pravěké lovkyně. Což není první případ, kdy by pradávným lovcem mohla být žena.
Proč stále vnímáme neandertálce jako primitivy? Současné vědecké poznání totiž dokazuje, že se hluboce mýlíme. Historici ve videu z pořadu Historie.cs vysvětlí, kdy se rozšířily předsudky o neandertálcích a proč je zcela neadekvátní je šířit dál.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Povodně patří k pravidelným událostem dějin a významně zasahují do života obyvatel v jejich širokém okolí. Písemná svědectví v kronikách a jiných pramenech máme např. o velkých vodách na Vltavě nebo Otavě. Dokonce dnes existuje i vědní disciplína, která mapuje a popisuje veškeré známé povodně v průběhu času. Podívejte se, čím se zabývá.
Pořad zachycuje mládí mistra Jana Husa, jeho studia na univerzitě a vysvěcení na kněze, v pasáži jsou obsaženy i ukázky z jeho kázání.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje české pohádky a pověsti. Povolaným průvodcem světem upírů, polednic a bubáků bude Karel Jaromír Erben.
V roce 1458 byl zvolen českým králem představitel domácí šlechty, Jiří z Poděbrad. Jak k této volbě došlo? A s jakými překážkami se musel král potýkat? Království bylo po husitské době rozděleno vírou i mocensky. Zákonitě musel vyvažovat domácí rozepře a řešit postavení státu v tehdejší Evropě. Byl také posledním králem z domácího prostředí, po něm u nás už vládli jen představitelé cizích panovnických rodů.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.