04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Ve vybrané pasáži z historického filmu Jan Hus (2015) se český král Václav IV. v rozhovoru s kardinálem radí o tom, jak zbavit české království kacířské pověsti. Objevuje se zmínka o církevním sněmu, který by Jan Hus kvůli své kritice církve měl navštívit a vysvětlit na něm své učení.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje české pohádky a pověsti. Povolaným průvodcem světem upírů, polednic a bubáků bude Karel Jaromír Erben.
Historie dobývání drahých kovů u nás je spjata nejprve s Kelty, kteří je nacházeli zejména v říčních tocích. Rýžování zejména zlata končí kolem roku 1000, kdy se tento způsob získání drahého kovu už nevyplácel. Začalo se s hlubinným dobýváním. Významnými lokalitami bylo Jílové, Kutná Hora, na Moravě, například Zlaté Hory.
Pověst o Krokových dcerách Kazi, Tetě a Libuši, která si vzala Přemysla Oráče. Spolu jsou považováni za zakladatele první české vládnoucí dynastie, Přemyslovců.
Vláda Václava IV. byla poznamenána celou řadou složitých a často i problematických rozhodnutí. Největší potupou pro Lucemburky bylo sesazení Václava IV. z římského trůnu. Jak k němu došlo?
Představíme vám nejstarší dějiny Habsburků od samých počátků rodu až do bitvy na Moravském poli, která byla začátkem jejich významné role v evropských dějinách. Seznámíme se také s otázkou volby krále Svaté říše římské a politikou Přemysla Otakara II.
Epidemii moru si většina z nás patrně spojí s obdobím středověku. Kdy a proč se ale mor objevil v historii poprvé? Tyto otázky vztahující se k dějinám lékařství nám blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
Grál kryptologie, tzv. Voynichův rukopis, se v rudolfinské době nacházel na území Čech. Proč a jak vznikl, je psán zapomenutým jazykem nebo šifrou? Poutá pozornost vědců z celého světa a teorií je nespočet. Podívejte se sami, co všechno o této záhadě zatím víme.
Víte, že slaniska jsou pozůstatky moře na našem území? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Věděli jste, že na Hradišťských terasách můžete cestovat časem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
"Jak se měří počasí" je další díl ze seriálu "Co všechno umí počasí". Jednoduše nám vysvětlí, jaké přístroje využívají meteorologové k měření počasí a co všechno se na něm měří.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.