04:06
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Moderátor Milda z pořadu Wifina (2018) představuje základní informace o volbách; jak funguje volební kampaň, jaké volby u nás existují nebo co je to volební urna. Politolog Petr Just pak objasňuje smysl voleb a volební účasti, jak si vybrat, koho volit, co dělat, když politické strany neplní své sliby, a jak se zorientovat v politických nabídkách.
Koreanistka přináší komplexně pojatou odpověď na otázku, zda je možné uprchnout z KLDR. Poodhaluje podrobnosti o tom, co pokus o útěk ze země obnáší, kdo si ho může finančně dovolit nebo z jakých důvodů se k němu lidé nejčastěji uchylují. Utíkají jednotlivci, nebo se to daří i celým rodinám? A kam poté míří?
Sametovou revoluci Slováci pojmenovali jako něžnou. I u nich jí předcházela řada demonstrací, a to už od března 1988. V srpnu 1989 byla zatčena pětice disidentů. To vyvolalo další protesty. Studentský protest 16. listopadu spustil lavinu demonstrací a vzniklo hnutí Veřejnost proti násilí, které spolupracovalo s českým Občanským fórem. Hnutí podpořilo Václava Havla na pozici prezidenta a složením slibu 29. prosince 1989 definitivně padl komunismus v Československu. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Po 2. světové válce vznikla přirozená potřeba potrestat válečné zločince a kolaboranty. V českých zemích byly pro ten účel prezidentem republiky vydány dva dekrety: takzvaný malý a velký retribuční dekret. Na jejich základě vznikly mimořádné soudy, a sice lidové soudy a Národní soud. Ty soudily a trestaly jak velké válečné zločince, tak méně závažné případy kolaborace českých občanů za války. K diskusi na toto téma se v pořadu Historie.cs (2010) sešli historikové Jan Kuklík, Jiří Plachý a Ivo Pejčoch.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Jedna z nich souvisí s penězi: Revoluci prý připravili pragmatici z StB a KSČ, kteří plánovali vzít ekonomiku do svých rukou. Nová vláda ekonomy samozřejmě potřebovala, a protože v Občanském fóru byli převážně umělci, dostali se do vysokých funkcí např. lidé z Prognostického ústavu. Ze společenské změny však finančně vytěžili všichni, kdo už se v systému pohybovali a uměli se rychle přeorientovat na nové podmínky.
Marta Kolesová se ve vzpomínce pro Paměť národa vrací k událostem květnových dnů roku 1945. Zažila poslední ohniska války, kdy na ni v Praze ještě stříleli ukrytí jednotliví němečtí vojáci. Zažila vítání sovětských vojáků i pocit uvolnění, který po osvobození nastal.
Protektorát Čechy a Morava má své velké dějiny, atentát na Heydricha, vypálení Lidic, nálety na Prahu či Plzeň. Má ale i své malé dějiny. Podívejte se, jak např. vypadala protektorátní každodenní realita.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě římskokatolického kněze Josefa Toufara, který byl přítomen zázraku pohybujícího se kříže v Číhošti. Podívejte se, jak se stal Josef knězem, co všechno se musel naučit a jak komunistická Státní bezpečnost zareagovala na zázrak v Číhošti.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.