02:41
Digitální kompetence
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen rozvoj průmyslu v meziválečném Československu, zejména celosvětově úspěšná firma Tomáše Bati.
S doktorem Emilem Holubem se podíváme na jeho slavné výpravy do Afriky. Jaké bylo jeho dobrodružství s bojovnými Mašukulumby, s jedním z nejstrašnějších domorodých kmenů? A co mu napsal Charles Darwin?
Starověké Řecko ovlivnilo další země nejen svým uměním, kulturou, ale i kuchyní. Říká se, že evropská civilizace začala u stolu kolem roku 800 před naším letopočtem právě ve starověkém Řecku. Rozloha starého Řecka byla ohromná, mělo tak možnost ovlivnit mnoho národů.
Dobrodružný život janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba vám přiblíží animované Zprávičky. Chtěl najít novou kratší cestu do Indie, ale objevil nový kontinent a jeho obyvatele pojmenoval indiáni.
S přírodovědcem Joachimem Barrandem si povíme o nálezu trilobitů v Čechách. Svou obsáhlou sbírku trilobitů odkázal Národnímu muzeu a záviděl nám ji celý svět.
Po únorovém převratu v roce 1948 byla šlechta zbavena svého majetku a buď setrvala v Československu a byla vystavena další perzekuci, nebo odešla do exilu. Její zabavený majetek měl různé osudy. Podívejte se na příběh rodiny Hildprandtů a zámku Blatná. Zámek měl štěstí, že byl zařazen do kategorie prohlídkových zámků a rodina se díky kontaktům mohla vystěhovat z republiky v roce 1959.
Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí. Podívejte se na reportáž regionálního zpravodajského pořad Z metropole (2015).
První československé osobní počítače vyráběla v 80. letech 20. století firma ZPA Nový Bor. Jak vypadal počítač Honza, co dokázal a jaká byla jeho cena? O historii počítačů v bývalém Československu hovoří Marcela Efmertová, vedoucí historické laboratoře elektrotechniky na ČVUT, a Michal Rybka, publicista a kurátor Alza muzea.
Za komunistického režimu tisíce lidí nemohly studovat, vystavovat, hrát vlastní hudbu či divadlo. Azylem se jim staly byty, které se proměnily v galerie, divadla, koncertní nebo přednáškové sály. Pojďme se na jeden takový byt podívat.
Po druhé světové válce byla realizována tzv. druhá pozemková reforma, kdy téměř 3 miliony hektarů půdy změnily vlastníka. Zároveň bylo omezeno soukromé vlastnictví půdy na 50 hektarů. Jednalo se především o půdu v pohraničí, kam ovšem nepřicházeli zkušení zemědělci. Přesto byla reforma pro komunisty úspěšná. V roce 1949 pak začalo probíhat scelování půdy do jednotných zemědělských družstev. Výsledkem bylo téměř 90 % veškeré půdy ve vlastnictví státu, rozorané meze a změněná podoba české krajiny.
V 19. století sílila ve společnosti vrstva dělníků. Do toho udeřila první a následně druhá světová válka. Jak vypadal jejich každodenní život a jak do této vrstvy zapadali dělníci Tomáše Bati? A jak se proměnil po první světové válce?
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny měnové, hospodářské a vojenské reformy Marie Terezie, kterými přispěla k modernizaci Habsburské monarchie.
Svatá Markéta hodila srp do žita, na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. To jsou tzv. lidové povětrnostní pranostiky, které jsou po staletí předávány z generace na generaci a předpovídají počasí na konkrétní dny nebo období. Jak a proč vznikly? To nám prozradí následující video.
13 460
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.