02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena záliba Rudolfa II. v astronomii a poznatky Tycha de Brahe a Johannese Keplera v této oblasti.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Čeští vlastenci v 19. století chtěli mít své divadlo, kde se budou hrát české hry. Uspořádali sbírku, kam přispěli šlechtici, podnikatelé, úřady i obyčejní lidé a mohlo se začít stavět. Prvním představením byla opera Libuše od Bedřicha Smetany. Odehrálo se tu ale pouze dvanáct představení a pak divadlo vyhořelo. Co se stalo pak? Za jak dlouhou dobu se znovu hrálo?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a význam Kosmovy Kroniky české, jednoho z nejdůležitějších historických pramenů českých zemí.
Navštivte s námi společně zámek Kynžvart, kde si můžete prohlédnout zajímavou sbírku kancléře Metternicha. Poté se podíváme na zámek Lednice a bude čas si prohlédnout i zdejší skleník. V Hradci nad Moravicí nás zase čeká zámek, jak z pohádky. Však si také v jedné zahrál. V podzemních chodbách v Jirkově se pokusíme najít ducha. Želivský klášter nabízí bohatou historii a v Klatovech na nás čekají katakomby, které slouží jako hřbitov a zároveň i jako muzeum.
Na území pražské Liboce se rozprostírá obora Hvězda. Ta byla v roce 1988 vyhlášena přírodní památkou. Důvodem ochrany jsou lesní porosty přirozeného charakteru. Centrální lesopark přechází v okrajových oblastech obory v přirozený les, který představuje jednu z mála oblastí na území Prahy, které historicky nebyly nikdy odlesněny.
V roce 1889 byly pod pozemky rodiny Brouškových v Šošůvce objeveny jeskyně. Brouškovi se chopili příležitosti a stáli u počátků turistického ruchu v Moravském krasu. Aktivně pracovali na zpřístupnění jeskyní veřejnosti a postavili hotel a domek, který sloužil jako noclehárna pro školní výpravy. Po roce 1948 byl hotel znárodněn a po roce 1989 vrácen v zdevastovaném stavu potomkům rodiny.
Jedním z nejvíce citovaných Čechů ve světovém měřítku je biolog a fyziolog Jan Evangelista Purkyně. Purkyňova vlákna v srdci, Purkyňovy buňky, Purkyňův jev: To vše se dodnes učí studenti na celém světě. Stál u počátku farmakologie, ale také animovaného filmu. Jeho kinesiskop vznikl už ve 40. letech 19. století.
V souvislosti s českou a rakouskou šlechtou často narazíme na pojem „inkolát“. Ten potvrzoval příslušnost k plnoprávným domácím šlechtickým rodům a byly s ním spojeny určité výhody a práva. Získával se udělením od zemského sněmu nebo od panovníka, a na další příslušníky rodu přecházel dědičně.
Počátky firmy Baťa spadají do konce 19. století. Přes úspěchy v první dekádě 20. století a zapojení moderních postupů do výroby obuvi počátkem vzniku obuvnického impéria byla první světová válka a válečná produkce firmy. Baťovy postupy a mechanizace práce šly ruku v ruce s různými restriktivními opatřeními vůči zaměstnancům, zákazem odborů a organizací hájících práva zaměstnanců.
V dnešní době se zdá, že autům se spalovacími motory odzvonilo a že nás čeká jen elektromobilita. O to zajímavější je jistě fakt, že první elektromobil vznikl dokonce dříve než auto se spalovacím motorem. I počátky automobilismu u nás jsou spjaty s elektromobily. První pokusy dělali ve své firmě František Křižík i Emil Kolben, jehož elektromobil je ve videu představen.
V roce 1982 začal sovětský automobilový závod GAZ v Gorkém (dnes Nižní Novgorod) vyrábět automobil Volha GAZ 3102. Podívejte se na dobovou reportáž o v té době novince z legendárního pořadu Auto-moto-revue. Ve videu uvidíte i předchozí modely, které se dovážely do Československa, včetně prvního modelu Volha GAZ-21, jež se stala velmi oblíbeným automobilem a dostala familiární přezdívku „carevna“.
Víceúčelový Stadion odbojářů vznikl v polovině 50. let minulého století v centru Ostravy. Jednalo se tehdy o největší stadion v Československu, jeho kapacita byla neuvěřitelných 60 tisíc lidí. Stavěl se však velmi svérázným způsobem. Na konci 90. let došlo z důvodu špatného technického stavu stadionu k jeho demolici a dnes v těchto místech stojí obchodní centrum. Smutný je rovněž osud architekta stadionu Rudolfa Šajdka, který byl odsouzen k 12 letům vězení.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.