01:13
Prezident ČSFR Václav Havel byl v roce 1990 přijat bouřlivým potleskem v Kongresu USA a jeho projev 23krát přerušil potlesk kongresmanů. Havlův projev se dodnes připomíná jako jeden z nejlepších projevů novodobé historie ČR / ČSFR. Podívejte se alespoň na jeho část.
Emil Hácha, československý právník a předseda Nejvyššího správního soudu, který je známý zejména jako prezident v letech 1938–1945. Podívejte se na portrét této kontroverzní osobnosti.
Pasáž ukazuje vztah Klementa Gottwalda a Jana Masaryka a poukazuje na selhání společenských elit před únorovým pučem 1948.
V prosinci 1933 přednesl tehdejší prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk poprvé před filmovými kamerami vánoční poselství. Další už pronášel jeho nástupce, Edvard Beneš. Tradice přetrvala i dále, byť v době komunistického režimu v podobě novoročních projevů. K prvorepublikové tradici se vrátil až prezident Miloš Zeman. Podívejte se na část vánočního projevu Edvarda Beneše z roku 1946.
Projev Antonína Zápotockého z roku 1948, v němž vyhlašuje první pětiletý hospodářský plán. Ten měl rovnoměrně rozložit výrobu na území Československa s důrazem na slovenskou část republiky a zejména řešit ztrátu trhů v západní Evropě.
Povídá se, že byl Antonín Novotný na valném shromáždění OSN zvolen nejkrásnějším prezidentem, a tak se mu mezi lidmi začalo přezdívat „schöne Tony“, krásný Tony. Video zachycuje jeho návštěvu průmyslové Ostravy.
Pasáž zobrazuje události v Číhošti z roku 1949, osudy pátera Josefa Toufara a využití události k proticírkevnímu tažení a procesům.
Vzpomínky, které vládní rada Mattoni sepisuje, se zvolna chýlí ke konci. Blíží se k přítomnosti, a ta není nijak veselá. Boj o železnici nevede k úspěchu, a nekončí ani snaha vládního rady udržet osud dcery Alberty ve vlastních rukou.
Mezi oběma světovými válkami je dvacet let relativního klidu v rámci Evropy. Historici však upozorňují na to, že mír po první světové válce byl velmi křehký a samotné versaillské mírové uspořádání další světový konflikt v podstatě předurčilo. Nakolik je druhá světová válka pokračováním první světové války?
Vznik protektorátu Čechy a Morava s sebou přinesl i podstatnou změnu v oblasti bezpečnostních a represivních složek. Ve videu se dozvíme, jak lze hierarchizovat nacistické silové složky v protektorátu Čechy a Morava, s jakým typem činnosti byly jednotlivé složky spjaty nebo jaké postavení mělo v rámci nacistického aparátu české četnictvo a jakou roli hrálo v rámci Pražského povstání.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.