02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o vzniku pražského orloje, díky kterému již lidé nemuseli odhadovat čas podle Slunce. Kdo byl jeho skutečným autorem?
Podíváme se s Vojtěchem Náprstkem na založení Náprstkova muzea, na jeho vášeň pro nové vynálezy i na cestu do Ameriky. Dozvíme se také, jak pomáhal zažehnout emancipační hnutí žen v Čechách.
Den upálení mistra Jana Husa je státním svátkem, který si každým rokem připomínáme 6. července. V tento den byl v roce 1415 odsouzen k trestu smrti a upálen. Neodvolal totiž svoje názory na církev, která ho umlčela. Jeho myšlenky však žily dál a podnítily vznik husitského hnutí. Husovo heslo PRAVDA VÍTĚZÍ najdeme dodnes na české prezidentské standartě.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Video ukazuje chaos vzniklý na koncilu v Kostnici po útěku papeže a následnou změnu směru jednání koncilu vůči osobě Jana Husa.
Ve třicátých letech 13. století založila Anežka spolu s bratrem a králem Václavem I. na Starém Městě pražském špitál, který se později rozšířil podle augustiniánské řehole na řád. S jejím jménem je tak spjat nejen Anežský klášter, ale i Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou.
V roce 1458 byl zvolen českým králem představitel domácí šlechty, Jiří z Poděbrad. Jak k této volbě došlo? A s jakými překážkami se musel král potýkat? Království bylo po husitské době rozděleno vírou i mocensky. Zákonitě musel vyvažovat domácí rozepře a řešit postavení státu v tehdejší Evropě. Byl také posledním králem z domácího prostředí, po něm u nás už vládli jen představitelé cizích panovnických rodů.
Vyšehrad patří k nejvýznamnějším místům naší historie. Jaké postavení měl v době přemyslovské? Co pro Přemyslovce znamenal? A jak s Vyšehradem souvisí Kodex vyšehradský? Na tyto otázky nalezneme odpověď ve videu.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.