02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o vzniku pražského orloje, díky kterému již lidé nemuseli odhadovat čas podle Slunce. Kdo byl jeho skutečným autorem?
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jaké pranostiky se vztahují k 6. lednu, tedy na svátek Tří králů.
Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jaké důležité události probíhaly v období renesance. Poznáme renesanční architekturu? A co se dělo na našem území ? Na dvoře Rudolfa II. se potkávají různí vědci, alchymisté či astronomové a zkoumají přírodní zákonitosti. Zkusíme si také vyrobit „hvězdohled“.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen průběh husitských válek až po bitvu u Lipan. Významnou osobností je zde Jan Žižka, který se díky bojové taktice vozové hradby zasloužil o mnohá husitská vítězství.
Představíme vám nejstarší dějiny Habsburků od samých počátků rodu až do bitvy na Moravském poli, která byla začátkem jejich významné role v evropských dějinách. Seznámíme se také s otázkou volby krále Svaté říše římské a politikou Přemysla Otakara II.
Karel IV. byl pronásledován ztrátou manželek. Jeho třetí manželkou se stala Anna Svídnická. Karel IV. ve svém státnickém uvažování a v péči o země Koruny české, svou politikou a také svými sňatky vždy sledoval imperiální prospěch a postupné připojování nově získaných území. Navazoval na činy svého otce a v případě říšské politiky se snažil své úspěchy maximalizovat. K tomu měla sloužit i korunovační cesta do Říma.
Ukázka popisuje hrad Kokořín a jeho přestavbu do současné novogotické podoby.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje osudy prvních dvou světců z doby Přemyslovců – Václava a Vojtěcha. Jsou zde také zmíněny předpoklady, které musí být dodrženy, aby se člověk mohl stát světcem.
13 462
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.