02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sokolova v roce 1943. Sokolovo je vesnice na východní Ukrajině a právě českoslovenští vojáci tady bojovali proti německým nacistům a pomáhali pak i s osvobozením Československa. Velitel Čechoslováků z bitvy u Sokolova, Ludvík Svoboda, se později stal naším prezidentem. V bitvě padlo mnoho našich vojáků a také Otakar Jaroš, podle kterého se jmenují dodnes některé základní a mateřské školy.
S knížetem Bruncvíkem si povíme legendu o kouzelném meči, který českým zemím pomůže, až lidem bude nejhůř. Bruncvík toužil po tom, mít ve svém erbu lva, a tak se vydal do světa, aby si ho vydobyl. Jaká dobrodružství ho na cestách potkala?
Pojďme se společně podívat na video o dějinách evoluce, které znamenají také dějiny neustálého boje. Boj tady byl už od pradávna. V přírodě každý malý i velký musí přežít. Zvířata vždy bojovala o potravu, ale také o to, aby se sama nestala potravou. Jak na to reaguje evoluce? Jaké jsou důvody pro to, že máme tendenci rozdělovat své okolí na my a oni?
Poslední díl seriálu, ve kterém se Český lev ohlíží za českou historií a připíjí si na budoucnost našeho národa s nejslavnějšími osobnostmi našich dějin.
Historie naší gastronomie má dlouhý vývoj, ovšem těžiště jejího formování je nejvíce spjato s obdobím národního obrození. Jak je to ale s přizpůsobováním cizích jídel naší domácí kuchyni? A jak stanovit hranici mezi napodobováním a pouhou inspirací? O tématu české gastronomie více zjistíme v pořadu Historie.cs.
Zhlédněte zajímavý rozhovor s Eliškou Fučíkovou, ředitelkou odboru památkové péče na Pražském hradě, mimo jiné o tom, co objevila v depozitáři Pražského hradu v pozůstalosti po Rudolfu II. Nejen o důkazech spojení Rudolfa a kabaly, ale také o tom, že Rudolf sice zanechal dědicům astronomické dluhy, ale díky němu byla Praha ve své době kulturním centrem Evropy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena revoluce v roce 1848 v Evropě a v Čechách a konec autonomních snah Čechů po nástupu Františka Josefa I. na trůn.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.