02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Zajímá vás, kdo to byl Jan Kříženecký? Díky tomuto prvnímu českému filmaři jsme se stali 6. zemí na světě, kde se začalo s filmováním. Původně vystudoval Jan Kříženecký architekturu, později si s bývalým spolužákem zakoupili francouzskou kameru a založili českou výrobnu filmů. O čem točil?
Pojďme společně nahlédnout do života velkého ilustrátora Zdeňka Buriana. Burianovy obrázky můžete znát z učebnic přírodopisu a dějepisu či knih Eduarda Štorcha. Ilustroval také román Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ve Štramberku najdete Burianovo muzeum.
Předkrm není nic jiného než malá chuťovka před velkým jídlem, ale proč si ho dáváme? Má naladit naše chuťové pohárky na hlavní chod. Kdo ho asi vymyslel, kdy byl nejoblíbenější a jakou má historii? Podívejte se!
Pojďme se společně podívat na video o dnes již zapomenutých vánočních zvycích. Nejznámější zvyky u nás jsou například házení pantoflem anebo rozkrajování jablíčka. V minulosti se o Vánocích hodně věštilo a lidé se snažili zajistit si budoucí prosperitu. Štědrovečerní večeře měla mít hodně chodů, což symbolizovalo štědrost. Kdo nosí v různých zemích dětem dárky?
Pro mnoho mužů začínala pouť k národní svobodě v ruských zajateckých táborech.
Pražské výstaviště bylo vybudováno v roce 1891 pro pořádání Jubilejní zemské výstavy, poté se stalo dějištěm mnoha přehlídek. V rámci jedné z nich zde vzniklo také slavné Maroldovo panorama. V roce 2002 bylo poničeno povodněmi, ale díky práci restaurátorů bylo zachráněno a doplněno o nové prvky, jak uvidíme ve videu.
V jihočeském Římově najdeme unikátní křížovou cestu ze 2. poloviny 17. století. Její jedinečnost spočívá v jejím umístění do krajiny a v tom, že je co do vzdáleností a umístění skutečnou kopií pravé křížové cesty v Jeruzalémě. Na pětikilometrovém okruhu stojí celkem 25 kapliček, původně s dřevěnými sochami. Centrálním bodem celé křížové cesty je poutní kostel sv. Ducha s ambity a zvonicí.
Očkování je téma, které v současné společnosti dosti rezonuje. Málokdo však tuší, jaká je jeho historie v českých zemích. V 19. století jsme se totiž patrně stali nejproočkovanější zemí světa. Historička specializující se na dějiny lékařství v pořadu Historie.cs objasní vývoj očkování v habsburské monarchii.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.