Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
12073
Jak vzniká rakovina aneb nekontrolované dělení buněk

06:12

Jak vzniká rakovina aneb nekontrolované dělení buněk

Jak zjistil již dříve významný český vědec Jan Evangelista Purkyně, všechny buňky pochází z mateřské buňky, která svým dělením dává vznik buňkám dceřiným. K tomu, aby v našem těle vše fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby se všechny buňky řídily určitým předem daným plánem. V ideálním případě se buňky chovají zodpovědně a nesobecky a množí se jen tehdy, pokud mají, tak aby tělo fungovalo co nejlépe. Co se ale stane, když se některé buňky přestanou těmito pravidly řídit? Takové buňky se mohou vymknout kontrole a začít se nekontrolovaně dělit. V takovém případě může dojít ke vzniku rakovinného bujení. Ve videu zjistíme, jak přesně ke vzniku rakoviny dochází, co jsou to metastázy a jaké jsou možnosti léčby rakoviny (operace, ozařování, chemoterapie).

Materiály ke stažení

2 listů

Pracovní list: Buňky lidského těla

V tomto pracovním listu se žáci za pomoci fotografií seznámí se skutečnou podobou některých tělních buněk, ujasní si, co to jsou kmenové buňky a k čemu slouží.

Řešení k pracovnímu listu: Buňky lidského těla

Pracovní list s řešením pro učitele se žáci za pomoci fotografií seznámí se skutečnou podobou některých tělních buněk, ujasní si, co to jsou kmenové buňky a k čemu slouží.
Časová náročnost:
15 minut

Mohlo by vás také zajímat

Biologie živočichů

Biologie člověka

Genetika

ČT edu nejsou pouze videa

843

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání