06:36
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Co je to stres? Jak se s ním vypořádat a co všechno stres může lidskému tělu a zdraví způsobit?
Rozhovor s paní doktorkou Kvapilovou o problematice prvního sexu, sexu s novým partnerem, o partnerské komunikaci, o nastavení vztahu, sexu a životních hodnotách.
Pasáž ukazuje, jak se dají odstranit příznaky metabolického syndromu, jak bychom měli upravit naše stravovací návyky a životosprávu a co pomáhá jako prevence před vznikem civilizačních chorob.
Romana nechtěně otěhotněla s ženatým přítelem a rozhoduje se mezi umělým ukončením těhotenství a životem svobodné matky. V podobné situaci se ocitla i Ivana, která se rozhodla pro zákrok, ale poté, co ho absolvovala, se u ní dostavilo trauma v podobě postinterrupčního syndromu.
Pořad popisuje, jak často, s jakou intenzitou, a hlavně proč se hýbat, aby to pro tělo bylo prospěšné. Dále varuje, co hrozí, pokud se hýbat nebudeme. Jsou tu rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří sdílejí svoje zkušenosti a návyky. Následují rozhovory s lékaři, kteří doporučují různé druhy prospěšných pohybových aktivit.
Jak se zachovat, pokud nám spadne něco do oka? Jak vypadá oko a čeho se vyvarovat, aby k poranění oka vůbec nedošlo? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Lístky šalvěje pomáhají od nepaměti při nachlazení, jako vůně, dezinfekce prostoru, či lék na dlouhověkost nebo odpuzování molů. Jak upravit šalvěj, na které neduhy pomáhá a jak ji využít v kuchyni?
10 930
559
3 202
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.