05:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Mentální anorexie je závažné duševní onemocnění doprovázené nebezpečným hubnutím. Jaké rizikové faktory k němu mohou vést, jak problém s anorexií řešit a jaká je ideální hmotnost?
Psychóza je závažný duševní stav, který můžeme definovat jako neschopnost chovat se a jednat v souladu s okolnostmi. Touto poruchou nemocný ztrácí kontakt s okolní realitou. Co vše o psychóze vlastně víme? A jaké jsou nejznámější druhy psychotických poruch?
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Patrika, jednoho z nejvýraznějších protagonistů uplynulých epizod. Patrik měl odjakživa problémy s agresivním vystupováním vůči svému okolí a už jako malý kluk často mluvil o tom, že mezi jeho největší obavy patří to, že někoho v afektu zbije a půjde kvůli tomu do vězení. Ostatně v jednom z dílů úvodní série jsme mohli vidět vyhrocenou situaci ze školy v přírodě s Patrikem v hlavní roli, která skončila údery i brekotem na pokoji spolužáků.
Doba adventní, během které probíhaly terapeutické skupiny závislých žen v Bohnicích, svou atmosférou umocňuje prožívání žen bojujících se závislostí. Téma skupinové terapie je zaměřeno zejména na rodinné vztahy a jejich provázanost s problémy závislosti. Ukazuje se, že jde o spojené nádoby.
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
Jak snadno se můžeme nakazit žloutenkou, jak se toto onemocnění diagnostikuje, a hlavně co dělat a nedělat, abychom se žloutenkou nenakazili. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad ukazuje ukázkový rozhovor mezi holčičkou Deniskou, které se nelíbí chování jejího strýce, a pracovnicí linky důvěry dětského krizového centra. Je zde rozebrána situace, kterou mohou děti zažívat, a jak k tomuto problému přistupují. Pro děti je těžké poznat, co se děje, když je zneužívá nebo obtěžuje někdo blízký. Důležité je nezůstávat s takovým problém sám a někomu o něm říct.
S profesorem Pavlem Kolářem o vlivu sportu na lidské tělo. Úvod do problematiky tréninku mládeže.
Finanční poradci se vracejí k případu ženy, která musí splácet dluhy po manželovi, a diskutují o něm s žáky ve školní třídě. Ukázka zahrnuje i debatu o předmanželské smlouvě a exekutorech.
Lidská společnost produkuje ohromné množství odpadu. Problémem jsou především jednorázové obaly. S těmi se rozhodly zatočit obchody, které provozují takzvané bezobalové nakupování.
Komunistická propaganda líčila svoji současnost v růžových barvách. Bezdomovectví a nezaměstnanost byly vyhrazeny pouze útrapám kapitalistické společnosti. Jak to bylo ve skutečnosti? Samozřejmě že tento problém se nevyhýbal ani socialistickému zřízení. Podívejte se na několik příběhů z předlistopadového Československa.
Kdo a jak o sexu za socialismu hovořil? Další díl dokumentárního seriálu představuje, jak se o sexu mluvilo na půdě Československa: Kdo měl spíše odpor, kdo respekt a kdo byl zcela otevřený? A jak to bylo s pornografií nebo vnímáním funkce manželství?
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.