05:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Pořad ukazuje fáze lidského života od narození až po smrt.
Mentální anorexie je závažné duševní onemocnění doprovázené nebezpečným hubnutím. Jaké rizikové faktory k němu mohou vést, jak problém s anorexií řešit a jaká je ideální hmotnost?
Populárně naučný cyklus o emocích ve vybraných interních oborech, o emocích doprovázejících naše zdravotní potíže a jejich překonávání. Půjde nám především o emoce pacientů a lékařů i o jejich vzájemné ovlivňování. Na příkladu cukrovky uvidíme, jaký dopad má psychická nálada nejen na vznik onemocnění, ale i samotný léčebný proces. Základním spojujícím tematickým rámcem tohoto dílu jsou úvahy o stresu, který je mnohdy jak spouštěčem nemoci, tak nechtěným průvodcem lékařů i pacientů při léčbě. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Informační válka (resp. její nástroje) je pro psychologa zajímavým fenoménem, a to především ve dvou rovinách. V popředí zájmu stojí psychologie přesvědčování, tedy techniky, jejichž cílem je člověka zmanipulovat a vnutit mu konkrétní názor. Důležitá je ale i rovina sociologická, protože současný svět, společnost a způsob žití s sebou přinášejí kromě výhod také sociální nejistotu a neukotvenost, což nahrává manipulátorům.
Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?
Pro některé lidi jsou travesti představení spojována s pochybným druhem zábavy, jiní v nich vidí místo, které jako jediné svou atmosférou připomíná u nás téměř vymřelou atmosféru kabaretů. Hvězdy české travesti show nám poodhalí nejen zákulisí svého řemesla, ale provedou nás i jeho historií a v neposlední řadě zákoutími svých osobních vzpomínek a rozhodnutí, která je přivedla na pódia. Ilegalita a nesnášenlivost za totality, těžké začátky i tvrdá profesionalita dneška se zrcadlí ve vyprávění mužů, pro které je důležité občas být ženou.
Lidská společnost produkuje ohromné množství odpadu. Problémem jsou především jednorázové obaly. S těmi se rozhodly zatočit obchody, které provozují takzvané bezobalové nakupování.
Záleží na velikosti penisu? Nebo jeho tvaru? Okolo penisu koluje spousta polopravd a mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Získejte odpovědi na nejčastější otázky o penisech a o tom, co umí.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša prožila krásné dětství a všichni kolem o ní říkali, že je chytré dítě. Co se stalo, že propadla alkoholismu a skončila bez rodiny a domova?
Pasáž hledá odpověď na otázku, jak člověk pozná, že je závislý na počítačových hrách. Takový případ nastává v momentě, kdy se pro něj virtuální svět her stane důležitější než svět reálný.
Nejohroženějšími a nejčastěji HIV nakaženými lidmi jsou obecně gayové, ale infekce se nevyhýbá ani heterosexuálům. Lidí s chorobou AIDS u nás přibývá a jde o cejch i o smrtelnou nemoc. Lidé nakažení HIV jsou společností vnímáni jako ti, co si za svoje onemocnění mohou sami. Své o tom ví Jana i Petr. A lze vůbec žít s HIV pozitivním partnerem a nenakazit se? Na tuto otázku zase odpovídá HIV pozitivní Radek se svou manželkou.
Pasáž ukazuje, jak se dají odstranit příznaky metabolického syndromu, jak bychom měli upravit naše stravovací návyky a životosprávu a co pomáhá jako prevence před vznikem civilizačních chorob.
Pořad přibližuje, jak lidské tělo vnímá bolest, jak dochází k přenosu bolesti od místa poranění (vzruchu) přes míchu až do mozku. Ukazuje i pokus na zjištění prahu bolesti.
Pořad vysvětluje, co je to muzikoterapie a arteterapie a jak se s těmito technikami pracuje, kdy nám mohou pomoci a kdy naopak ublížit. Jsou zde rozhovory s lidmi, lékaři a známými osobnostmi, kteří se těmito technikami zabývají.
10 928
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.