05:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Mentální anorexie je závažné duševní onemocnění doprovázené nebezpečným hubnutím. Jaké rizikové faktory k němu mohou vést, jak problém s anorexií řešit a jaká je ideální hmotnost?
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Hnutí Rainbow Family vzniklo v roce 1968 z jedné z odnoží hippies a inspirovalo se legendami a rituály indiánů kmene Hopi. Jde o volné mezinárodní uskupení jednotlivců, kteří mají společný cíl: dosažení míru a lásky, splynutí s přírodou. Nemá žádné oficiální vůdce nebo struktury ani formální členství, každý hlas má stejnou váhu a fungují jako jedna velká milující rodina. Pravidelně pořádají setkání na odlehlých místech po celém světě, tzv. Rainbow Gathering, a jejich zástupce můžete potkat kdekoliv – třeba i v pražském nočním klubu.
Rozhodnutí vstoupit do kláštera je velký závazek. Aby měla jak dívka, tak řeholní sestry jistotu, že život v klášteře je opravdu ta správná cesta, nestane se dívka řeholní sestrou okamžitě, ale musí projít několika etapami. Jen málo aspirantek složí nakonec doživotní sliby, ty nemnohé pak ale najdou v řádu svou novou rodinu. Prioritou je pro ně nadále vztah s Bohem a své poslání nacházejí především ve službě člověku, přesto se jim nevyhýbají ani běžné lidské radosti a starosti.
Matka a dcera odkrývají, co v jejich vzájemném vztahu napáchala matčina závislost. Matka dlouhodobě recidivuje a již mnohokrát se v opilosti pokusila o sebevraždu, ale dcera ji vždy zachránila. Vidíme lži, kterých se matka kvůli alkoholu dopouštěla, i následky, které si dcera s sebou stále nese.
Ukázka by se mohla zdát být sehranou scénkou nebo parodií na rasismus, neonacismus a xenofobii. Bohužel není. Jsou lidé, kteří opravdu vyznávají stejné názory a sdílejí podobné představy. Jde o nenávist k jiným rasám, etnickým menšinám, k emigrantům a uprchlíkům. Touha po násilí i ochota naslouchat pochybným anonymním názorům na sociálních sítích a zároveň naprostá nedůvěra k oficiálnímu zpravodajství je zarážející. Tito lidé mají své vidění světa a za nic je nechtějí měnit. Ve výsledku bývají spíš směšní a často jde pouze o silácké řeči, ale nikdy nelze tyto nenávistné postoje podceňovat, natož podporovat. Upozornění: mluvený projev ve videu obsahuje vulgarity a vyjadřuje násilí.
Video ukazuje krátkou epizodu ze života dospívající středoškolačky. Okolnosti, které v životě zažíváme, nás velmi výrazně ovlivňují také při zvládání našich povinností – mají vliv na naši náladu, tedy i na vztahy. To se velmi výrazně podepisuje na našem výkonu, ať už ve škole, v soutěžích, nebo v práci. Žáci díky videu lépe porozumí faktorům, které mohou jejich výkon ve škole ovlivňovat.
Podle odborníků je domácím násilím ohrožena každá dvacátá domácnost v Česku. Podoby násilí mohou být různé a obětí může být kdokoli. Typické je především napadání žen jejich partnery a velmi časté je bohužel i sexuální násilí páchané na dětech. Některé oběti o pomoc ani nepožádají, jiné se jí dožadují marně. Od roku 2007 má policie pravomoc vykázat násilníka ze společné domácnosti. Za tu dobu využila této pravomoci více než 12 tisíckrát. Situaci ve společnosti to ale moc nemění. Tři ženy se podělily o svůj vlastní příběh: dlouhá léta psychicky a fyzicky týraná žena, matka s dítětem na útěku před manželem a dívka, kterou od pěti let zneužíval vlastní otec. Co se musí změnit, aby tato alarmující čísla klesla? Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Šikana se objevuje nejčastěji v kolektivu lidí, kteří spolu tráví hodně času, tedy i ve škole. Kdo bývá nejčastěji obětí a kdo agresorem? Jak šikanu poznat a jak s ní bojovat?
Fyzická aktivita je pro naši duševní a emoční pohodu důležitá. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů, například agrese, násilí nebo dopingu? Pořadem provází Cyril Höschl.
Reportáž o používání antikoncepce u mladých lidí nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě ukazuje (statistickými čísly) antikoncepci nejen jako účinný prostředek před otěhotněním, ale i jako prevenci přenosu pohlavních chorob. Přestože našim teenagerům informace nechybí, realita jejich sexuálních životů je bohužel trochu jiná. Nechtěná otěhotnění se nedaří příliš snížit a používání kondomů zase příliš zvýšit. Stále panuje i řada mýtů.
Pořad ukazuje, jak je důležité se správně stravovat, co a kdy jíst a pít, co naopak nejíst a nepít, jak je důležitá kultura stolování i péče o chrup a že jednou z nejdůležitějších potravin na světě je mouka.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.