05:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Mentální anorexie je závažné duševní onemocnění doprovázené nebezpečným hubnutím. Jaké rizikové faktory k němu mohou vést, jak problém s anorexií řešit a jaká je ideální hmotnost?
Sára pořádá společně se svými kamarády noční přespávačku. Přidá se k nim i Vojta, který více než o kamarádství stojí o romantickou přízeň jedné z pozvaných slečen. Parta zažije strašidelné dobrodružství, ale i to utužuje přátelství. Rada závěrem? Poznejte druhé dřív, než je odepíšete!
Člověk je veden vrozenou schopností a touhou postarat se o nově narozené či nezaopatřené mládě. Instinktivně pečujeme o své děti, ale i o děti cizí. Na základě vědeckých studií ovšem bohužel zjišťujeme, že jsou-li si rodiče vědomi, že potomek není jejich vlastní, častěji na takovém dítěti páchají násilí. Psychologické mechanismy nám brání chovat se násilně k malým dětem, ovšem v případě nevlastního dítěte tyto mechanismy snadněji selžou.
Ukrajince Ele kvůli závislosti vzaly úřady po porodu dcerku. Po příchodu do ČR se totiž nevyrovnala se změnou prostředí a začala brát tvrdé drogy. Ela se začala léčit, ale opakovaně recidivovala. Její přístup k abstinenci se radikálně změnil až po narození dcery Sofie. Ta byla ale svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Ela nastupuje cestu k uzdravení a získání svého dítěte zpět. Sestra Nataša však s návratem dítěte k Ele nesouhlasí.
Lze vytipovat, která máma má větší tendenci podlehnout poporodní depresi? Psychiatr naznačí, že ano, a dokonce i jak. Dále bude řeč o hlavních bariérách a předsudcích v péči o duševní zdraví matek nebo o preventivní vzdělávací aplikaci Kogito a webu www.usmevmamy.cz. Dotkneme se i nutnosti popularizovat toto téma mezi veřejností i odborníky.
Krátké video nás seznamuje s okolnostmi vzniku prvního ročníku hudebního festivalu Woodstock, který se konal 15.–18. srpna roku 1969 v New Yorku. Akce, kterou ovlivnilo hnutí hippies, se zúčastnila řada předních jmen a kapel tehdejší moderní hudby a téměř půl milionu lidí. Kdy a jak vznikli hippies a jaké hodnoty vyznávali?
Kdo z vás by se nebál a připevnil by si na nohy původní dřevěná prkna, na kterých první čeští lyžaři sjížděli svahy před více než sto lety? Lyže se původně používaly v zasněženém terénu jako prostředek k dopravě. Postupem času se z běhu na lyžích stala skvělá pomůcka pro využití volného času. Tradice běžeckého lyžování se u nás rychle vyvíjela jako samostatná disciplína a sport spojený nejenom s turistikou, životním stylem ale i se závoděním. V roce 1968 zakládají běžkařští nadšenci legendární amatérský závod Jizerská 50 a právě na tuto tradici vzpomínají zasloužilí účastníci, z nichž jeden se závodu účastní dodnes.
Ukrajince Ele žijící v Česku vzaly úřady kvůli závislosti na drogách po porodu dcerku. Sofie byla svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Přestože Ela už rok abstinuje, sestra Nataša jí nevěří a s návratem dítěte, ale ani s kontaktem s Elou, nesouhlasí. Ela, která svou sestru celé dětství vnímala jako svůj vzor, se pokouší udělat v situaci jasno s pomocí rodinných konstelací a doufá, že najde dostatek síly vzdorovat sestře. Vybojuje si Ela svou abstinencí dceru zpět?
Veronika a Mirek ve svém venkovském domě vychovávají celkem šest dětí. Jedna dcera a dva synové jsou jejich vlastní, tři dcery jsou v pěstounské péči. Každé z přijatých i vlastních dětí je individualita, kterou rodiče milují a respektují. Rodina je v kontaktu také s biologickou babičkou sester Báry a Gábinky a dokonce i s Katčinou biologickou matkou závislou na drogách, které podali pomocnou ruku, když neměla žádné bydlení ani práci.
Pořad popisuje, jak se žije vozíčkářům v běžném životě, jak se mohou pohybovat a jaké překážky nemohou na vozíčku překonat bez pomoci ostatních. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří jsou postiženi nebo si jízdu na vozíčku vyzkoušeli.
Jak to vypadá, pokud mají děti nějakou vadu řeči, a co se s tím dá dělat? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Většina lidí má podvědomě tendenci chřipku podceňovat. Chřipka je sice jednou z nejběžnějších, zároveň ale jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším, přestože je dostupná prevence ve formě očkování i léčba antivirotiky. Zimní vlny chřipkových epidemií přicházejí pravidelně a jednou za čas se objeví virus silnější, který způsobí až globální pandemii.
Šikana se objevuje nejčastěji v kolektivu lidí, kteří spolu tráví hodně času, tedy i ve škole. Kdo bývá nejčastěji obětí a kdo agresorem? Jak šikanu poznat a jak s ní bojovat?
12 809
719
4 352
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.