Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Studio 6 Víkend

Ranní infoservis ČT

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Historie českého dabingu
01:44

Historie českého dabingu

První dabingy se dělaly živě přímo do televize a rovnou se vysílalo. Koncem padesátých let vznikla dabingová studia na Barrandově i v České televizi. Dabingu se také nevyhnula totalitní cenzura. V současné době je situace dabingu složitá: v produkci se upřednostňují titulky, které jsou levnější, a navíc se diváci díky nim učí cizím jazykům.

Ruský Nový rok a juliánský kalendář
04:09

Ruský Nový rok a juliánský kalendář

Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.

Charismatický politik Jan Masaryk
03:10

Charismatický politik Jan Masaryk

Rozený řečník, charismatická osobnost, významný československý politik - to byl Jan Masaryk. Jeho život i kariéra byly plné nečekaných zvratů a i jeho smrt 10. 3. 1948 zůstala dodnes nevyřešena. Byl ministrem zahraničí v exilové vládě v Londýně, odkud pravidelně promlouval ve vysílání BBC "Volá Londýn" k obyvatelům Protektorátu. A to přitom neměl ani maturitu...

První člověk ve vesmíru
03:39

První člověk ve vesmíru

Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se zapsal do dějin jako první člověk ve vesmíru. Okamžitě po přistání se stal populární osobností – jaký však byl jeho osud a jak se vyrovnal s rolí „maskota“ Sovětského svazu? Záhada jeho úmrtí při cvičném letu se objasnila až před několika lety, kdy byly konečně odtajněny archivní materiály.

Edvard Beneš
02:29

Edvard Beneš

Edvard Beneš byl prototypem vzorného a pracovitého úředníka, jenž řídil zemi v těžké době 30. a 40. let 20. století. Podařilo se mu stmelit národ, přesto však jeho jméno a odkaz budí kontroverze. A to nejen kvůli notoricky známým dekretům. Jaký byl druhý československý prezident?

Emil Hácha: Krutý osud prezidenta
02:09

Emil Hácha: Krutý osud prezidenta

Emil Hácha, československý právník a předseda Nejvyššího správního soudu, který je známý zejména jako prezident v letech 1938–1945. Podívejte se na portrét této kontroverzní osobnosti.

Bohumil Hrabal
03:51

Bohumil Hrabal

Nejpřekládanější český prozaik Bohumil Hrabal obvykle zachycoval příběhy obyčejných lidí, v nichž však hledal hlubší filozofická témata. Zdánlivým hospodským pábením pak maskoval svou silnou až surrealistickou obraznost. Po okupaci v roce 1968 se dostal na seznam zakázaných autorů.

Le Corbusier: Zakladatel funkcionalismu
01:31

Le Corbusier: Zakladatel funkcionalismu

Le Corbusier byl slavným evropským architektem, zakladatelem funkcionalismu, který ovlivnil celou moderní i současnou architekturu. Jeho nejslavnějším dílem je vila Savoy v Paříži. Corbusier působil ve dvacátých letech v SSSR, kde navrhl řadu staveb. Působil také ve Zlíně a měl několik československých žáků.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

5 námětů

Pracovní listy

24 pracovních listů Další listy

Jan Masaryk

Pracovní list pro 2st.ZŠ a SŠ s medailonkem o Janu Masarykovi.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Edvard Beneš

Pracovní list pro studenty 2st.ZŠ a SŠ s medailonkem o Edvardu Benešovi.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Příběhy druhé světové války: Emil Hácha

Pracovní list k námětu do výuky Příběhy druhé světové války, který je součástí vybrané kapitoly Druhá světová válka. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Pracovní list: Bohumil Hrabal

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Bohumila Hrabala a jeho dílo.
Probíhá načítání