04:09
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.
Hlavní město Řecka má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednou z nejznámějších starověkých památek světa je athénská Akropole, návrší s řadou antických staveb, které byly centrem tehdejšího Řecka. Athény jsou však živým městem, kde vedle starověkých děl můžeme obdivovat i současné moderní umění, včetně toho pouličního.
Bělorusko je nejuzavřenější zemí v Evropě. Jeho hlavní město bylo během druhé světové války téměř zničeno, proto muselo být znovu vystavěno. Při cestě po širokých minských bulvárech se dozvíme i něco málo o tamním režimu, v němž jeden prezident vládne už více než dvě dekády. Na závěr navštívíme stálou cirkusovou scénu, která dodnes v zemích bývalého Sovětského svazu představuje oblíbenou formu zábavy.
Plavba lodí dolů po proudu Labe od Hřenska přes Drážďany až do Míšně a ukázka zdejších přírodních krás.
Provence a levandule patří k sobě. V dokumentu se ukazuje, jak se vlastně olej z levandule vyrábí.
Cestopisný dokument zachycuje přírodní a socioekonomické podmínky Tibetu. Vysvětluje princip vzniku ledovcových jezer a srážkového stínu a ukazuje vliv čínské okupace na tradice a život v Tibetu.
Reportér Karel Rožánek popisuje důsledky druhé války o Náhorní Karabach (podzim 2020). Vysvětluje, v jakém stavu se region nachází a proč se Arméni nechtějí vystěhovat ze svých domovů na základě právě podepsané mírové dohody, která prakticky potvrzuje vítězství ázerbájdžánské strany a porážku etnických Arménů.
Velikonoce, pesach a ramadán. Tři posvátné okamžiky tří světových náboženství byly v roce 2023 v Jeruzalémě mimořádně neklidné. Došlo totiž k sérií střetů mezi izraelskou policií a muslimy v mešitě na tzv. Chrámové hoře. Střety se z Jeruzaléma přenesly dále. Izraelské letectvo podniklo letecké útoky v pásmu Gazy a v jižním Libanonu poté, co odtud byly vypáleny desítky raket na Izrael. Napětí v oblasti opět eskalovalo.
Sárnáth, který leží v Indii nedaleko města Varánásí, je jedno ze čtyř hlavních posvátných míst buddhismu. Odehrály se zde jedny z nejdůležitějších událostí v životě Buddhy Šákjamuniho.
Verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, je tak unikátní, že byl dokonce jako první nehmotný fenomén Česka zapsán v roce 2005 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Verbuňk je natolik fyzicky náročný, že ho mnozí přirovnávají k vrcholovému sportu. Jedním z těch, kteří ho ovládají, je šestatřicetiletý lékař Stanislav Popela z Perné.
Stručný medailonek o Irské republice. Představuje její přírodu, historii a kulturu. Seznamuje také s jejími nejslavnějšími představiteli.
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Dokument prostřednictvím příslušníků české menšiny v chorvatském Daruvaru popisuje válku v Jugoslávii v letech 1991 až 1995.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.