04:09
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
Vánoce slaví lidé po celém světě. Oslavy ale nevypadají všude stejně, každá země má své specifické tradice, není se stejné jídlo, dárky se nenadělují ve stejný den a nenosí je ani stejná postava a neobdarovává děti stejným způsobem. Někdy se to v každé zemi liší i region od regionu. Své s tradicemi udělal ale také vánoční marketing a Vánoce se dostaly třeba i do nekřesťanské Číny. Jak Vánoce ve světě vypadají? Kde ještě donedávna neznali vánoční strom? A jak dlouho Vánoce vlastně kde trvají?
Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.
Představení přírodních podmínek Kambodži a životního stylu na venkově, včetně stručného přehledu historie země.
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem se vydáme na cestu do Asie po severu Pákistánu, za druhou nejvyšší a nejnebezpečnější horou světa K2 a na jedno z nejkrásnějších přírodních prostředí Karákóram, které je pro obyčejné smrtelníky jen těžko dostupné.
Reportáž ČT ze sibiřského Norilsku, kde v červnu 2020 došlo k úniku ropy. Ekologická katastrofa zasáhla region Krasnojarsky kraj v Rusku.
Vleklý konflikt o Náhorní Karabach je oficiálně ukončen. Azerové slaví, Arméni protestují a obviňují svého premiéra ze zrady. Ázerbájdžánská armáda po ukončení bojů v listopadu 2020 kontroluje území historicky převážně obývané Armény. Dříve menšinoví Azerové se mohou začít vracet do domovů, které před 28 lety museli opustit. Co okleštění území Náhorního Karabachu bude znamenat pro místní lidi? Proč navíc hrají klíčovou roli v konfliktu Rusko a Turecko? Na tyto otázky odpovídají novinářka Petra Procházková a zpravodaj Václav Černohorský.
Finsko se v roce 2023 a Švédsko v roce 2024 staly novými členy NATO. Proč k tomu u těchto dvou dlouhou dobu neutrálních států došlo? Jaké vztahy mají obě země s Ruskem?
Arménie je považována za první zemi na světě, která přijala křesťanské náboženství. Stalo se tak již v roce 301 po Kristu. Díky tomu je doslova poseta vzácnými skvosty – starobylými kláštery, které vznikaly již v době starověku a raného novověku. Kláštery bývaly středisky arménské vzdělanosti a přečkaly arabskou nadvládu i éru Sovětského svazu.
V největším městě Kazaschtánu Almaty se v lednu 2022 odehrávaly velké protesty kvůli náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu. Prezident vyhlásil výjimečný stav. Proti nepokojům razantně zakročily státy z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti a do Kazachstánu vyslaly tisíce vojáků. Desítky demonstrantů zemřely a dva tisíce byly zatčeny.
Když se řekne UNESCO, většinou si vybavíme některé z památek, které tato organizace zařadila na svůj seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jak ale reportérovi Planety Yó objasnila Dita Limová z oddělení ministerstva kultury pro vztahy s UNESCO v kulturní oblasti, pod touto zkratkou se skrývá mnohem víc.
Prohlédneme si třetí největší španělské město, Valencii, kterému se přezdívá „město mnoha slohů“. Mezi jeho nejznámější stavby patří katedrála či bývalá burza hedvábí z 15. století, která je zapsána na seznamu památek UNESCO. Za zmínku stojí také Plaza Redonda, muzeum keramiky nebo městský park, který byl vybudován v bývalém korytě řeky Turia.
Island, tento okouzlující severoevropský ostrov leží na střetu litosférických desek. V důsledku toho se jedná o jednu z nejaktivnějších geotermálních oblastí celého světa. Geotermální energie tu má skutečně široké využití. Podívejte se, jak tato energie zjednodušuje místním obyvatelům život.
V okolí Kaliningradu se těží takzvané baltské zlato neboli sluneční kámen. Řeč je o jantaru, fosilizované pryskyřici stromů. S Miroslavem Karasem navštívíme jantarový lom, dílnu, kde se vyrábí jantarová bižuterie, a zavítáme na Kurskou kosu, 98 kilometrů dlouhý pás země obklopený mořem a tvořený převážně písečnými dunami.
Téměř čtvrt roku trvala erupce na Kanárském ostrově La Palma. Láva zničila skoro 3 tisíce budov, 7000 lidí vyhnala z domovů, škody se vyšplhaly v přepočtu na 22 miliard korun. Nevídaný přírodní úkaz si naštěstí nevyžádal žádnou přímou lidskou oběť. Cumbre Vieja ohromuje nejen svou majestátností, ale i silou a vytrvalostí. Konec erupce ohlásily úřady až na Boží hod vánoční. Ale ani tento klid není stoprocentní. Jak se s touto na evropské poměry nevídanou hrůzu vypořádali místní?
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.