04:09
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.
Rišikéš v indickém státě Uttarákhand na úpatí Himálaje se těší pověsti „hlavního města jógy“. Díky tomu se do tohoto města sjíždějí lidé z celého světa, kteří chtějí proniknout do tajů indické spirituality. Jak takové obřady vypadají, se dozvíme ve videu.
Západ japonského ostrova Honšú byl 1. ledna 2024 zasažen sérií zemětřesení, která si vyžádala desítky obětí na životech, evakuováno bylo téměř 60 tisíc lidí, hmotné škody jdou do miliard korun. Varování před vysokou vlnou tsunami se naplnila jen částečně. Vlna byla nakonec pouze metrová, nedošlo k poškození žádné z jaderných elektráren.
Na Filipínách provádí každoročně velikonoční tradici, která rozhodně není pro každého diváka. Na Velký pátek přehrávají biblický příběh o umučení Krista, včetně ukřižování, kdy přibíjejí vybrané dobrovolníky na kříž.
Cestopis popisuje místní život a kulturní tradice v izolovaném himálajském království Bhútán.
Arabové obývají hlavně Blízký východ a severní Afriku. Byli to původně kočovní pastevci, neboli beduíni, později obchodníci, řemeslníci a zemědělci na Arabském poloostrově. Jak žijí Arabové dnes?
Reportáž připomíná 40. výročí íránské revoluce (1978 až 1979), jednu z událostí 20. století. Prostřednictvím rozhovoru s židovským uprchlíkem íránského původu přibližuje změny v zemi pod novým režimem islámské republiky, který zdaleka nedopadl jen na židy.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho ruské obyvatele?
Podkarpatská Rus byla v předválečné době jedním z center židovské kultury v Evropě. Početnou komunitu Židů byste našli snad v každé vesnici. Tragickou čáru udělala až druhá světová válka. Pod Karpaty však dodnes zůstalo velké množství synagog, hřbitovů a dalších památek. Pojďte se s námi na některé z nich podívat.
Souostroví tvořené desítkami ostrovů stovky kilometrů za severním polárním kruhem. To jsou Lofoty. Drsná norská příroda v té nejkrásnější podobě. Navštívíme zemi fjordů, vikingské historie, v létě slunce i o půlnoci a v zimě totální tmy.
Mdina bývala do 16. století hlavním městem Malty. Současnou podobu dala městu španělská šlechta a její následníci, kteří na Maltě dodnes žijí. I navzdory velké oblibě mezi turisty si Mdina zachovala klidnou atmosféru, o čemž se přesvědčíme v následující reportáži. Na závěr se podíváme i do současného hlavního města, Valetty, které nás na první pohled zaujme svou ve srovnání s Mdinou modernější podobou.
Václav Cílek srovnává kamenné prvky v české a rakouské metropoli – v Praze a ve Vídni.
Evropské země očima dětí. Dánsko je tak placaté, že nejvyšším bodem v zemi je vrchol mostního pilíře. Není divu, že tu všichni jezdí na kole. Pojďme se projít hlavním městem Dánska a podívat se, jak Kodaň vypadá v zimním období. Nahlédněte do kodaňského muzea a školy a podívejte se, jak pomáhají rodiče dětem s domácími úkoly.
13 123
738
4 475
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.