Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Příběhy 20. století

Dramatické osudy a příběhy „obyčejných lidí“ v době husákovské normalizace.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Na pokraji katastrofy
20:47

Na pokraji katastrofy

Jak se liší současnost a doba před rokem 1989 z hlediska přístupu k životnímu prostředí? Kritika československého normalizačního režimu se většinou soustředí na zločiny státní bezpečnosti, justice, či na otázky nesvobody projevu či pohybu. Devastace životního prostředí zůstává poněkud na okraji zájmu. Byla přitom tak rozsáhlá, že odborníci mluví o ekologické katastrofě, jejíž následky neseme dodnes.

Od Charty 77 k sametové revoluci
05:44

Od Charty 77 k sametové revoluci

Jan Schneider a Ján Čarnogurský, dvě postavy z nedávné československé historie. Jejich životní osudy nezačínají Chartou a nekončí v listopadu 1989, ale náš medailonek ukazuje jejich volbu Chartu podepsat, či nepodepsat. Jak se projevila v jejich osudech? Jaké byly po pádu komunistického režimu?

Emigrace po roce 1968
25:02

Emigrace po roce 1968

Pro mnohé československé občany byla okupace v srpnu 1968 poslední kapkou k rozhodnutí opustit Československo a své příbuzné, přátele, kamarády, zázemí. Zuzana Brejchová a Jaroslav Formánek – dva osudy lidí, kteří odešli. Dva rozdílné příběhy, ale podobné pocity. Jaké byly možnosti opustit totalitní Československo?

Bratři Mašínové
08:09

Bratři Mašínové

Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená odbojová skupina v první polovině padesátých let 20. století. Její činnost dodnes vyvolává kontroverze. Mnozí je mají za hrdiny, kteří se postavili komunistickému režimu, mnozí za vrahy, kteří zabili nevinné oběti. Připomeňte si činnost a osudy skupiny pohledem jejich blízkých.

Jak se stát/nestát spolupracovníkem StB
24:23

Jak se stát/nestát spolupracovníkem StB

Státní bezpečnost, československá politická policie, měla velké množství spolupracovníků. Spousta z nich se jimi nestala z přesvědčení, ale podlehli vydírání ze strany tehdejšího režimu. Václav Štěpán, Čestmír Huňát a Josef Rössler vypravují svůj příběh ze třech různých dekád komunistického režimu. Šlo se spolupráci vyhnout? Co to znamenalo pro jejich další osudy? Mohl jedinec morálně zvítězit nad tehdejší mocí?

Právo a soudy za komunistického režimu
09:56

Právo a soudy za komunistického režimu

Převrat v únoru 1948 znamenal nejen politickou, ale i společenskou změnu. Jednou z oblastí, která se musela vyrovnat s novými poměry, bylo i právo. Podívejte se na sondu ve vzpomínkách a osudech tří významných postav polistopadové justice. Všichni začínali za minulého režimu a po listopadu 1989 dosáhli důležitých postů v justici. Pavel Kučera byl místopředsedou Nejvyššího soudu, Josef Baxa předsedou Nejvyššího správního soudu a Eliška Wagnerová předsedkyní Nejvyššího soudu a soudkyní Ústavního soudu.

Studentská cesta k listopadu 1989
16:40

Studentská cesta k listopadu 1989

Je všeobecně známo, že listopadové události roku 1989 začaly povolenou demonstrací studentů na pražském Albertově. Jak k ní došlo? Co se změnilo, že nebyla jednou z mnoha, ale tou, která přivodila pád režimu? Podívejte se na příběh tří tehdejších studentů a tváří revoluce, Moniky Pajerové, Pavla Žáčka a Martina Klímy.

Represivní složky komunistického režimu
19:48

Represivní složky komunistického režimu

Říkalo se jim „mlátičky“. Členové represivních složek komunistického režimu zasahovali proti demonstrantům za minulého režimu. Podívejte se na příběhy tří lidí, kteří byli aktéry i zásahu 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Jan Slezák, Jiří Laňka a Milan Danišovič vzpomínají a hodnotí své působení ve Sboru národní bezpečnosti.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

4 pracovní listy

Na pokraji katastrofy: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Prohlubuje znalosti spojené s problematikou životního prostředí na českém území před listopadem 1989 a po něm. Zabývá se také aktuálními celosvětovými environmentálními problémy.

Na pokraji katastrofy: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Na pokraji katastrofy.

Životní prostředí po roce 1989: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Zabývá se proměnou postojů k životnímu prostředí po listopadu 1989.

Životní prostředí po roce 1989: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Životní prostředí po roce 1989.
Probíhá načítání