Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Příběhy 20. století

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 7

Studentská cesta k listopadu 1989

16:40

Studentská cesta k listopadu 1989

Je všeobecně známo, že listopadové události roku 1989 začaly povolenou demonstrací studentů na pražském Albertově. Jak k ní došlo? Co se změnilo, že nebyla jednou z mnoha, ale tou, která přivodila pád režimu? Podívejte se na příběh tří tehdejších studentů a tváří revoluce, Moniky Pajerové, Pavla Žáčka a Martina Klímy.

Právo a soudy za komunistického režimu

09:56

Právo a soudy za komunistického režimu

Převrat v únoru 1948 znamenal nejen politickou, ale i společenskou změnu. Jednou z oblastí, která se musela vyrovnat s novými poměry, bylo i právo. Podívejte se na sondu ve vzpomínkách a osudech tří významných postav polistopadové justice. Všichni začínali za minulého režimu a po listopadu 1989 dosáhli důležitých postů v justici. Pavel Kučera byl místopředsedou Nejvyššího soudu, Josef Baxa předsedou Nejvyššího správního soudu a Eliška Wagnerová předsedkyní Nejvyššího soudu a soudkyní Ústavního soudu.

Jak se stát/nestát spolupracovníkem StB

24:23

Jak se stát/nestát spolupracovníkem StB

Státní bezpečnost, československá politická policie, měla velké množství spolupracovníků. Spousta z nich se jimi nestala z přesvědčení, ale podlehli vydírání ze strany tehdejšího režimu. Václav Štěpán, Čestmír Huňát a Josef Rössler vypravují svůj příběh ze třech různých dekád komunistického režimu. Šlo se spolupráci vyhnout? Co to znamenalo pro jejich další osudy? Mohl jedinec morálně zvítězit nad tehdejší mocí?

Bratři Mašínové

08:09

Bratři Mašínové

Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená odbojová skupina v první polovině padesátých let 20. století. Její činnost dodnes vyvolává kontroverze. Mnozí je mají za hrdiny, kteří se postavili komunistickému režimu, mnozí za vrahy, kteří zabili nevinné oběti. Připomeňte si činnost a osudy skupiny pohledem jejich blízkých.

Emigrace po roce 1968

25:02

Emigrace po roce 1968

Pro mnohé československé občany byla okupace v srpnu 1968 poslední kapkou k rozhodnutí opustit Československo a své příbuzné, přátele, kamarády, zázemí. Zuzana Brejchová a Jaroslav Formánek – dva osudy lidí, kteří odešli. Dva rozdílné příběhy, ale podobné pocity. Jaké byly možnosti opustit totalitní Československo?

Od Charty 77 k sametové revoluci

05:44

Od Charty 77 k sametové revoluci

Jan Schneider a Ján Čarnogurský, dvě postavy z nedávné československé historie. Jejich životní osudy nezačínají Chartou a nekončí v listopadu 1989, ale náš medailonek ukazuje jejich volbu Chartu podepsat, či nepodepsat. Jak se projevila v jejich osudech? Jaké byly po pádu komunistického režimu?

Na pokraji katastrofy

20:47

Na pokraji katastrofy

Jak se liší současnost a doba před rokem 1989 z hlediska přístupu k životnímu prostředí? Kritika československého normalizačního režimu se většinou soustředí na zločiny státní bezpečnosti, justice, či na otázky nesvobody projevu či pohybu. Devastace životního prostředí zůstává poněkud na okraji zájmu. Byla přitom tak rozsáhlá, že odborníci mluví o ekologické katastrofě, jejíž následky neseme dodnes.

Probíhá načítání