25. únor 1948 vstoupil do našich dějin jako Vítězný únor. Okamžik, kdy se Klement Gottwald „vrátil z Hradu“, podle historiků zahájil destrukci základů parlamentní demokracie a nastolení komunistické diktatury. Následující roky se pak v Československu staly synonymem znárodňování, emigrace a politických procesů. A také prorežimní propagandy, jak můžete vidět i ve videích, které jsme pro vás k tomuto tragickému výročí připravili. S důsledky čtyřicetileté totality, která právě v tento den začala deformovat naši společnost, se potýkáme i dnes.
Demokratické strany došly v únoru 1948 k mrazivému poznání, že s komunisty nelze bojovat žádnými civilizovanými prostředky. Jan Masaryk, který odmítl na post ministra zahraničí rezignovat, o pár dní později „vypadl“ z okna. 9. května schválila Gottwaldova vláda novou ústavu a poměry v zemi se začaly radikálně měnit. K horšímu. Ztrácela se morálka i charakter. Ti, kteří se ho odmítali vzdát, končili na popravištích, ve vězení, táborech nucených prací či v emigraci.
Jak k tomu došlo a jak nekompromisně komunisté likvidovali veškerou svou opozici, uvidíte v ukázkách ze seriálu České století i v dobových materiálech. Pochopíte, o jakou, slovy opata Víta Bohumila Tajovského, „nelidskou soustavu“ se naše země následujících čtyřicet let opírala.