05:24
Zhlédněte oznámení demise nekomunistických ministrů v dobovém zpravodajství z roku 1948. Den 25. únor 1948 je u nás známý jako Vítězný únor. Vůle lidu zvítězila a přinesla velké ovace, které předznamenaly nástup diktatury a velké množství zničených osudů a zmařených životů. Jaké jsou počty obětí komunistického režimu?
Edvard Beneš byl prototypem vzorného a pracovitého úředníka, jenž řídil zemi v těžké době 30. a 40. let 20. století. Podařilo se mu stmelit národ, přesto však jeho jméno a odkaz budí kontroverze. A to nejen kvůli notoricky známým dekretům. Jaký byl druhý československý prezident?
Klement Gottwald, Antonín Zápotocký a další vedoucí představitelé KSČ se na večerním jednání radí, jak dovršit likvidaci zastoupení demokratických stran ve vládě. Video ukazuje na jejich odhodlanost i schopnost taktického jednání na počátku únorové krize 1948.
Pasáž ukazuje vztah Klementa Gottwalda a Jana Masaryka a poukazuje na selhání společenských elit před únorovým pučem 1948.
Edvard Beneš v tomto pořadu hledá odpověď na otázku, kde se stala chyba a proč došlo k situaci, v níž se ocitl v únoru 1948. Hodnotí sám sebe a svoji politickou kariéru.
V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je zachycena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.
Než se T. G. Masaryk stal oslavovaným symbolem první republiky, platil za nepříliš oblíbeného intelektuála, vůči kterému panovala nevraživost. Nebál se jít proti názoru většiny a např. v tzv. hilsneriádě nesouhlasil s oficiální teorií rituální vraždy. Za své názory byl napadán dokonce i svými studenty.
Emanuel Moravec hovoří v rozhlasu o Německu jako o ochránci a příteli, zaměstnanci rozhlasu vyjadřují naopak s okupací tichý nesouhlas, ukázka článku z časopisu Vlajky popisuje zase segmentaci společnosti na benešovce, bolševiky, Židy, ... Video tak na několika krátkých scénách ilustruje zastoupení různých názorových proudů za německé okupace v létě roku 1939.
Jan Hus byl komunistickým režimem v Československu představován jako propagátor komunistické myšlenky, kterou nový socialistický režim pouze následuje. Jaká byla ideologická východiska komunistické interpretace postavy Jana Husa?
Nuselský most je významnou inženýrskou stavbou, která si v době svého vzniku získala značnou pozornost i v zahraničí. Ukázka se zabývá předchozími koncepcemi přemostění nuselského údolí a samozřejmě také tou zrealizovanou.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.