05:24
Zhlédněte oznámení demise nekomunistických ministrů v dobovém zpravodajství z roku 1948. Den 25. únor 1948 je u nás známý jako Vítězný únor. Vůle lidu zvítězila a přinesla velké ovace, které předznamenaly nástup diktatury a velké množství zničených osudů a zmařených životů. Jaké jsou počty obětí komunistického režimu?
Edvard Beneš byl prototypem vzorného a pracovitého úředníka, jenž řídil zemi v těžké době 30. a 40. let 20. století. Podařilo se mu stmelit národ, přesto však jeho jméno a odkaz budí kontroverze. A to nejen kvůli notoricky známým dekretům. Jaký byl druhý československý prezident?
Klement Gottwald, Antonín Zápotocký a další vedoucí představitelé KSČ se na večerním jednání radí, jak dovršit likvidaci zastoupení demokratických stran ve vládě. Video ukazuje na jejich odhodlanost i schopnost taktického jednání na počátku únorové krize 1948.
V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je zachycena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.
Kořeny aristokratických rodů lze vysledovat až ke starým Slovanům. První povýšení do šlechtického stavu jsou zmiňována v 16. století, přičemž šlechta se dělila do několika skupin. S tituly souvisela různá privilegia a také pravidla pro jejich přejímání z hlediska dědičnosti či sňatků. Po vzniku Československa bylo šlechtictví s tituly zákonem zrušeno.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Vzpomínky komunisty Karla Vaše, který byl za nelegální přechod hranic do Sovětského svazu zatčen a na tři roky odsouzen k pobytu v koncentračním táboře gulag. Tady v té době umíral každý 4 vězeň hlady. V gulazích však pobývalo Čechoslováků více.
Obec Kalište na Slovensku se po Slovenském národním povstání stala centrem partyzánů. V březnu roku 1945, když už byli partyzáni dávno jinde, ji nacisté ve vzteku, pomstě i jako odstrašující příklad vypálili a její obyvatele povraždili. Bližší podrobnosti o masakru i událostech, které k němu vedly, si vyslechneme v pořadu Historie.cs.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.