05:24
Zhlédněte oznámení demise nekomunistických ministrů v dobovém zpravodajství z roku 1948. Den 25. únor 1948 je u nás známý jako Vítězný únor. Vůle lidu zvítězila a přinesla velké ovace, které předznamenaly nástup diktatury a velké množství zničených osudů a zmařených životů. Jaké jsou počty obětí komunistického režimu?
Edvard Beneš byl prototypem vzorného a pracovitého úředníka, jenž řídil zemi v těžké době 30. a 40. let 20. století. Podařilo se mu stmelit národ, přesto však jeho jméno a odkaz budí kontroverze. A to nejen kvůli notoricky známým dekretům. Jaký byl druhý československý prezident?
Klement Gottwald, Antonín Zápotocký a další vedoucí představitelé KSČ se na večerním jednání radí, jak dovršit likvidaci zastoupení demokratických stran ve vládě. Video ukazuje na jejich odhodlanost i schopnost taktického jednání na počátku únorové krize 1948.
V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je zachycena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.
Dominikáni přišli do Čech za vlády Přemysla Otakara I. Místa jejich působení jsou v době posledních Přemyslovců spjata s nově zakládanými městy. Podívejte se na stručnou historii tohoto řádu v českých zemích.
Sametovou revoluci Slováci pojmenovali jako něžnou. I u nich jí předcházela řada demonstrací, a to už od března 1988. V srpnu 1989 byla zatčena pětice disidentů. To vyvolalo další protesty. Studentský protest 16. listopadu spustil lavinu demonstrací a vzniklo hnutí Veřejnost proti násilí, které spolupracovalo s českým Občanským fórem. Hnutí podpořilo Václava Havla na pozici prezidenta a složením slibu 29. prosince 1989 definitivně padl komunismus v Československu. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva“. Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentárním snímku Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů.
Státní bezpečnost sledovala a odposlouchávala nejen disidenty a „podvratné živly", ale také každého, koho podezírala z možné protistátní činnosti. Jako příklad nám poslouží populární dvojice Július Satinský a Milan Lasica. Pravděpodobně kvůli jejich satirám, které mohly podle StB podkopávat autoritu socialistického zřízení, je tajně fotografovala, sledovala, odposlouchávala a nasazovala na ně kolegy.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.