maturita-slovni-zasoba-komunikace-a-jazykove-jevy

Námět do výuky pro:

Maturita z češtiny: Slovní zásoba, komunikace a jazykové jevy

Čeština je jazyk s neobvyklým množstvím chytáků. Trápí cizince, ale často v něm „plavou“ i rodilí mluvčí. Uši, nebo ucha, váš, nebo svůj, vyvarovat se čeho, nebo čemu, standard, nebo standarta…? Je dost možností, kde udělat chybu. A nejde jen o psaný projev. Trapasu se často nevyhneme ani ve verbální komunikaci. Co teprve, když dojde na cizí slova. Intenzifikace, implementace, industrializace… U maturity je navíc třeba také něco vědět o jazyce a komunikaci jako takových. Jde vám z toho hlava kolem?

Jazykové jevy nejen k maturitě

Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu. Čím širší slovní zásobou disponujete, tím lépe si odvodíte význam cizích slov. A protože čeština je jazyk živý a neustále se vyvíjí, některé jevy prostě ve zkoušce času neobstojí a vymizí. Třeba bez tolik obávaných přechodníků se dneska klidně obejdete. Leda, že byste měli chuť si nahlas zazpívat nestárnoucí písničku o tom, jak jednou z lesa domů se nesa moudrý Ezop… To nesa je totiž přechodník.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Atrakce a zeugma

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na atrakci a zeugma.

Pracovní list: Frazeologismus

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na frazeologismy.

Pracovní list: Kontaminace češtiny

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na kontaminaci češtiny.

Pracovní list: Litotes

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na figuru litotes.

Pracovní list: Nářečí

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na česká nářečí.

Pracovní list: Odborná terminologie

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na odbornou terminologii v češtině.

Pracovní list: Rčení

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na česká rčení.

Pracovní list: Univerbizace a multiverbizace

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na univerbizaci a multiverbizaci.

Pracovní list: Vrstvy češtiny

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na různé vrstvy češtiny.

Pracovní list: Výkladové slovníky

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na výkladové slovníky pro studium českého jazyka.

Pracovní list: Zastaralá česká slova

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na české archaismy a historismy.

Vybrané kapitoly

Jak na maturitu?

Slovo maturita pochází z latinského slova maturitas čili zralost a má být důkazem, že jste své středoškolské vzdělání neprospali. Pro mnohé z vás je i podmínkou, kterou je třeba splnit pro další…

Střední škola
Jak na maturitu?

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání