Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Maturita z češtiny: Slovní zásoba, komunikace a jazykové jevy

Čeština je jazyk s neobvyklým množstvím chytáků. Trápí cizince, ale často v něm „plavou“ i rodilí mluvčí. Uši, nebo ucha, váš, nebo svůj, vyvarovat se čeho, nebo čemu, standard, nebo standarta…? Je dost možností, kde udělat chybu. A nejde jen o psaný projev. Trapasu se často nevyhneme ani ve verbální komunikaci. Co teprve, když dojde na cizí slova. Intenzifikace, implementace, industrializace… U maturity je navíc třeba také něco vědět o jazyce a komunikaci jako takových. Jde vám z toho hlava kolem?

Jazykové jevy nejen k maturitě

Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu. Čím širší slovní zásobou disponujete, tím lépe si odvodíte význam cizích slov. A protože čeština je jazyk živý a neustále se vyvíjí, některé jevy prostě ve zkoušce času neobstojí a vymizí. Třeba bez tolik obávaných přechodníků se dneska klidně obejdete. Leda, že byste měli chuť si nahlas zazpívat nestárnoucí písničku o tom, jak jednou z lesa domů se nesa moudrý Ezop… To nesa je totiž přechodník.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Atrakce a zeugma

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na atrakci a zeugma.

Pracovní list: Frazeologismus

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na frazeologismy.

Pracovní list: Kontaminace češtiny

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na kontaminaci češtiny.

Pracovní list: Litotes

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na figuru litotes.

Pracovní list: Nářečí

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na česká nářečí.

Pracovní list: Odborná terminologie

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na odbornou terminologii v češtině.

Pracovní list: Rčení

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na česká rčení.

Pracovní list: Univerbizace a multiverbizace

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na univerbizaci a multiverbizaci.

Pracovní list: Vrstvy češtiny

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na různé vrstvy češtiny.

Pracovní list: Výkladové slovníky

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na výkladové slovníky pro studium českého jazyka.

Pracovní list: Zastaralá česká slova

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří znalosti jazykových jevů, komunikačních prostředků a také slovní zásobu. V tomto pracovním listu se zaměříme na české archaismy a historismy.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání