Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku pochopit projevy náklonnosti. Každý z nás projevuje svoje emoce nějakým způsobem např. mimikou nebo gestikulací. Svoji náklonnost (lásku) dáváme najevo také různým způsobem a o tom dnes děti diskutují.
Dozvíme se, co slovo kompliment znamená a kdy a jak takový kompliment říci. Už vám někdo někdy složil kompliment, nebo jste ho složili někomu vy? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Naše tělo za nás možná mluví víc než bychom čekali. Podíváme se za dětmi do Pyšel a budeme pozorovat, co o nich při seznamování vypovídá jejich tělo. Jak vypadá seznamování sebevědomého člověka? A na co je třeba dávat pozor?
V čem může být soužití v rodině problematické? Jak se chovat k ostatním členům rodiny ohleduplně? Jak najít společnou řeč a neprosazovat jen své zájmy? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
Jak lidé mohou přežít válku? Proč se válčí, když se můžou domluvit? Kdy už to skončí? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Co se stane, když si nebudeme vážit svých věcí a budeme odpadky pohazovat všude kolem? Podívejte se s námi!
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Média ovlivňují všechny sféry našeho života a čerpáme z nich většinu informací. Jak odhalit konspirační teorie, představuje moderátorka Tereza Řezníčková ve spolupráci s profesorem Žeprejem. Zamyslí se, jak a proč konspirace vznikají.
Že se papír vyrábí ze dřeva, to asi víte. Ovšem věděli jste, že se dá psát i na kůru stromů? Je zapotřebí mít k dispozici kůru březovou a ta pak poslouží místo papíru. Koukněte na návod ve videu a potom se můžete sami pustit do originálního díla. Na výrobu budete potřebovat březové dřevo, provázek, houbičku na nádobí, fix, zalamovací nůž a dlátko.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje užívání protikladů v češtině a to jak v lidových rčeních či v poezii, tak v běžné řeči.
Piškoty jsou pochoutka, kterou jí miminka, děti, dospělí i zvířata. Jak vypadaly piškoty dříve, když se pekly ve Francii? Jak je v Česku pekla rodina Fidorových? A proč jsou vhodné i pro miminka?
Jak a proč vlastně chápeme svět kolem sebe? Vědci zjistili, že se děti poznají v zrcadle až v roce a půl. Když jsme úplně malincí, některé věci nám ještě nedochází, ale mozek se rychle vyvíjí a dá se i trénovat. Nové věci se učíme celý život. A to i v případě, že je vám diagnostikována třeba porucha učení čili dyslexie. Vědci navíc zjistili, že celá řada jiných věcí jde dyslektikům lépe než ostatním. A jak to mají zvířata?
Věděli byste, co dělat, když začne evakuace? Dozvíme se nejen, co slovo evakuace znamená, ale i jak si správně sbalit evakuační zavazadlo a co vše do něj patří.
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte, co by nemělo chybět v domácí lékárničce. Takže nasadit gumové rukavice a můžete zachraňovat!
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.