11:22
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Při výletech je zábava, ale také se můžete dostat do nebezpečné situace. Co udělat, když se skupině ztratím na místě, kde to neznám? Hlavně žádnou paniku! Vyzkoušejte si s námi Agentův test.
Slyšeli jste už o Českém červeném kříži? Pomáhá všem, kteří se zajímají nejen o první pomoc. Za jakou činnost uděluje cenu? Při jakých událostech zasahuje? A jak si říkají jeho zástupci? Odpovědi na všechny tyto, ale i další otázky najdete ve videu z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Pojďme se společně podívat, kde se v domácnostech vyskytuje nejvíce bakterií. Nejde ani o to, kolik těch bakterií je, ale jaké bakterie to jsou. Co byste řekli, že je na tom hůř, záchodové prkénko, nebo kuchyňská linka? Velké množství bakterií se vyskytuje třeba v houbičce na nádobí. Zde se bakteriím daří, jsou tu totiž zbytky jídla, pěkně vlhko a teplo.
Pojďme se společně podívat na dobré rady, jak chodit sám třeba ze školy. Vždy bychom si měli vybírat osvětlenou cestu a nejlépe trasu, kde je hodně lidí. Neměli bychom chodit s podezřelým člověkem do domu, do auta někoho cizího, a už vůbec ne do výtahu. Poslechněte si, co všechno byste měli dodržovat a na co si dávat pozor. A jak se chovat, když se dostanete do svízelné situace?
Co je to úzkost? Jak poznáme, že nás zastihla? A co dělat pro to, abychom se jí zbavili? S tím nám dnes poradí psycholog Dominik Břeň.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Rovnice čím více věcí, tím větší štěstí totiž neplatí. Kouzelné zaříkávadlo ale platí: „Popřemýšlej lidský tvorečku, jak vyzrát na nákupní horečku. Nenakupuj jako šílený, Země se ti za to odmění.“ Nakupování nemá být koníček. Rozmysli si nákup předem. Nenech se přesvědčit reklamou k nákupu věcí, které nepotřebuješ. Věci, které ti přebývají, můžeš darovat charitě.
Lež má krátké nohy, to ví každý. Jak ale neurazit, když budu mluvit pravdu? To je velké umění, stejně jako omluvit se, když uděláme chybu. Pokud se budeme čestně chovat, lidé nám budou důvěřovat.
Průvodci seriálem „Víte proč…?“ nám dnes vysvětlí, proč lednice vevnitř chladí a ven pouští teplo. Jak funguje proces chlazení?
Podle křesťanské tradice odlétají na zelený čtvrtek zvony do Říma, proto je dříve nahrazovaly řehtačky a klapačky. V některých obcích se tato tradice dodržuje dodnes. Podívejte se, jak se tyto tradiční velikonoční nástroje vyrábějí.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.