11:22
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Při výletech je zábava, ale také se můžete dostat do nebezpečné situace. Co udělat, když se skupině ztratím na místě, kde to neznám? Hlavně žádnou paniku! Vyzkoušejte si s námi Agentův test.
Máte rádi fazole? Pochutnat si na nich můžete díky Kryštofu Kolumbovi, který je spolu s bramborami přivezl z Ameriky. Indiáni pěstovali fazole spolu s kukuřicí, která je podpírala. S těmito luštěninami se do jídelníčku chudších lidí, kteří neměli na maso, dostaly tak důležité bílkoviny. Nejvíce fazole jedí v Anglii, kde jsou součástí tradiční snídaně.
„Vyškvařené škvarky“ – to zní jako jazykolam. A co to je? Moc velká dobrota, která neodmyslitelně patří k zabijačce. Většinou se škvaří nakrájené vepřové sádlo na mírném ohni, až se rozpustí a zbytku se říká škvarky. Nejčastěji se podávají osolené s chlebem. Ale pozor, je to přímo kalorická bomba!
Známe ji všichni a každý z nás už ji někdy vyzkoušel. Žvýkačka je oblíbená nejen u dětí, ale i u dospělých. Pro naše zdraví a pro přírodu ovšem moc dobrá není. Jejím základem jsou totiž různé druhy kaučuku, které se používají i pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů. Její výroba však dosti pokročila a v dnešní době připomíná míchání kouzelného lektvaru. Problém je i s jejím rozkladem poté, co ji vyplivnete.
Pojďme se společně podívat, kde se v domácnostech vyskytuje nejvíce bakterií. Nejde ani o to, kolik těch bakterií je, ale jaké bakterie to jsou. Co byste řekli, že je na tom hůř, záchodové prkénko, nebo kuchyňská linka? Velké množství bakterií se vyskytuje třeba v houbičce na nádobí. Zde se bakteriím daří, jsou tu totiž zbytky jídla, pěkně vlhko a teplo.
Pokud rádi jíte, pak víte, že jídlo musí být nejen chutné, ale také zdravé a musí dobře vypadat. Být profesionálem ve vaření je druh umění. Právě šéfkuchařem by se chtěl stát dvanáctiletý Vojta. Společně s ním se seznámíme s Alešem Řezníčkem, zástupcem šéfkuchaře jednoho předního pražského hotelu. Podíváme se do hotelové kuchyně, Vojta se bude ptát na klady a zápory tohoto povolání.
Samota se někdy hodí, osamělost vždycky škodí! Jaký je rozdíl mezi osamělostí a samotou? Může se člověk cítit osamělý i mezi lidmi? A jak se chovat k člověku, který vypadá osaměle? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Svět kolem nás je velmi rozmanitý, ne vše ale vidíme pouhým okem. Abychom se mohli podívat na některé věci a živočichy zblízka, používáme mikroskop. K čemu všemu se dnes tento vynález používá? Mrkněte na video z Wifiny.
Hotel zná jistě každý. Umíte se v něm chovat? Každý pokoj má svoje číslo a na recepci se musíme přihlásit. Číslo svého pokoje si dobře zapamatujte. Pokud jste v cizině, nemůžete počítat s tím, že se tam domluvíte česky. A další pravidla chování v hotelu? Podívejte se, budou se vám určitě hodit.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.