Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku pochopit projevy náklonnosti. Každý z nás projevuje svoje emoce nějakým způsobem např. mimikou nebo gestikulací. Svoji náklonnost (lásku) dáváme najevo také různým způsobem a o tom dnes děti diskutují.
Dozvíme se, co slovo kompliment znamená a kdy a jak takový kompliment říci. Už vám někdo někdy složil kompliment, nebo jste ho složili někomu vy? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Naše tělo za nás možná mluví víc než bychom čekali. Podíváme se za dětmi do Pyšel a budeme pozorovat, co o nich při seznamování vypovídá jejich tělo. Jak vypadá seznamování sebevědomého člověka? A na co je třeba dávat pozor?
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Maturiní test ověřuje také to, jestli dovedete rozlišit základní typy promluv v češtině. A aby toho nebylo zas tak málo, při řešení takových úloh potřebujete také rozlišit vypravěče a postavy. Podívejte se na ukázky možných postupů při řešení modelové úlohy včetně komentáře případných chyb při řešení. Mimo jiné se také dozvíte, co to ty typy promluv vlastně jsou...
Pasáž se zabývá politickou korektností, tedy tím, jak obratně vyjádřit choulostivé téma a které výrazy používat.
Pan Majer se díky kouzelnému zvonečku ocitne v pohádkové říši, kam ho přenese čaroděj Rumburak. V krátkém videu uvidíte několik pohádkových postav, které tam potká. Podívejte se, jaký malér během malé chvilky způsobí.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Spisovatel Mark Twain prý kdysi o květáku prohlásil, že je to zelí s vysokoškolským diplomem, prostě elita. A měl pravdu, protože tahle zelenina patří mezi ty nejzdravější. Dozvíte se, jak se tato dobrota dostala na náš stůl a kde si na ní pochutnávali jako první.
Máte chuť na něco dobrého, co vám zároveň dodá potřebnou energii? Není nic jednoduššího, než si vlastní svačinku vyrobit. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám následující video. Dozvíte se u toho i zajímavé věci. Dobrou chuť. Video je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si procvičí slovní zásobu spojenou se zdravým stravováním. Určeno pro mírně pokročilé žáky mladšího i staršího školního věku.
Hasičem označujeme člena hasičského záchranného sboru, ať už dobrovolného, nebo profesionálního. Víte, že základ hasičského sboru lze hledat již ve starověkém Římě? Hasičská profese je nebezpečná, a proto mají hasiči stále dokonalejší vybavení. Představíme si chytrý oblek pro hasiče. A co všechno umí? Podívejte se.
Kdo se postará o děti, kterým zabili rodiče? Jak mohu pomoci dětem, až tady budou? Může se to stát i u nás? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Pojďme se společně podívat, jak slaví Číňané začátek nového roku. Tradiční čínský kalendář je starý přes 4 000 let a řídí se pohybem Slunce a Měsíce. Jak se takový příchod nového roku slaví? K oslavám patří například tradiční bubnování. Reportáž je z 10. února 2024.
V dnešní době je Skaut jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších zájmových útvarů. Proč se Mezinárodní den skautů slaví zrovna na svátek sv. Jiří? Jaké jsou skautské zásady? A kolikrát v dějinách byl Skaut zakázaný?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.