25:12
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku porozumět tomu, co čteme. Zkusme vyčíst důležité informace z obrázků. Představíme si knihu Cesty dětí do staletí. Kolik máte doma telefonů? K čemu je používáte? Víte, jak to bylo dřív?
Pasáž z televizního zpracování malostranské povídky Jana Nerudy Doktor Kazisvět nám představuje jednoho z obyvatel Malé Strany, samotářského doktora Heriberta, podivínského starého mládence, který nesplnil očekávání a nepokračoval ve stopách svého otce, vyhlášeného a oblíbeného lékaře.
Pohádka Ospalý Janek, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o líném Jankovi, který se náhodou dostane k sedlákovi do vozu. Díky tomu potká poustevníka, který mu daruje tři kouzelné předměty. S jejich pomocí pak dokáže splnit králův úkol a získat jeho dceru za ženu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Známá slova básně Vítězslava Nezvala Sbohem a šáteček ze stejnojmenné sbírky stojící na přelomu mezi poetismem a surrealismem si můžeme poslechnout v podání bratří Ebenů.
Bajkovník je strom, který plodí listy i bajky. V této potkáme tři zvířecí sousedy. Co se stane, když o někom šíříme pomluvy? A jakým způsobem se to dělo v této bajce? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se staršími žáky pomocí metody brainstormingu připomenout pro ně zásadní události roku 2020. Budeme se orientovat na časové ose a vyhledávat informace v kalendáři. Uvědomíme si rozdíl mezi přítomností, minulostí a budoucností u slovesných tvarů, které pro popis událostí použijeme.
Muzikálová zpěvačka Tereza Duchková se nejprve zamýšlí nad tykáním a vykáním. Hlavně ale mluví o úskalích, jež má zpívání v češtině. V druhé části rozhovoru vypráví o tom, co jí vadí na češtině (respektive užívání češtiny), například o anglicismech.
Ludmila Uhlířová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje tzv. aktuální členění. Ve vybrané pasáži je popsán slovosled v češtině, který je sice volný, ale ne libovolný. Dozvíte se o různých slovosledných variantách i o tom, jak pořadí slov mění význam. Pasáž je doplněna scénkou z představení Hospoda Na mýtince.
Žofce se nelíbí, že za pana Veverku nastoupil někdo, kdo se ke zvířátkům v zoo nechová hezky. Zvířátka jsou nešťastná a pláčou. Žofka vymyslí plán, jak situaci vyřešit. Podívejte se.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.