25:12
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku porozumět tomu, co čteme. Zkusme vyčíst důležité informace z obrázků. Představíme si knihu Cesty dětí do staletí. Kolik máte doma telefonů? K čemu je používáte? Víte, jak to bylo dřív?
Jestli to tak opravdu bylo, to už se dnes nedozvíme, ale rytíř Prášil nám o tom dokáže velmi zajímavě vyprávět. Tentokrát navštívil ptačí letecký den na zámku ve Vlašimi. Rytíř Křivohub se ho všem snažil překazit. Myslíte, že se mu to podařilo? Vyprávění je překládáno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku při čtení příběhu třídit informace. Přesuňme se do poloviny minulého století a řekněme si, kdo byl sir Nicolas Winton. Přečteme si příběh o dívkách z této doby. Budeme třídit informace a zaměříme se na to, co bylo před a později. Použijeme grafický organizér ve tvaru lidského těla.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit číst ve školním rozvrhu. Budeme pracovat s tabulkou a rozpoznávat, co znamenají jednotlivé zkratky.
Věděli byste, kdo je to Můva? Že jste o ní nikdy neslyšeli? Inu, možná proto, že už jste dospělí a Můvu vidí většinou jenom děti. Můva je totiž kuchyňské strašidlo, které k životu potřebuje lásku a dětský smích. No jo, ale co dělat, když se Můvě smíchu nedostává a začíná chudinka slábnout? To je pak potřeba vymyslet, jestli by Můvě nebylo lépe někde jinde než v kuchyni.
Výklad profesní mluvy mimů je uveden humornou scénkou. Následně český mim Radim Vizváry vysvětluje význam jednotlivých výrazů z jazyka mimů. Víte, co je pantomissimo, pierot nebo mimismus?
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Pan Majer se díky kouzelnému zvonečku ocitne v pohádkové říši, kam ho přenese čaroděj Rumburak. V krátkém videu uvidíte několik pohádkových postav, které tam potká. Podívejte se, jaký malér během malé chvilky způsobí.
Krátce pro smrti Jana Palacha přednesl tehdejší československý prezident Ludvík Svoboda prostřednictvím televize projev, kterým reagoval na dění té doby. Podívejme se na jeho proslov k občanům v nezkrácené podobě.
10 618
521
2 949
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.