25:12
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku porozumět tomu, co čteme. Zkusme vyčíst důležité informace z obrázků. Představíme si knihu Cesty dětí do staletí. Kolik máte doma telefonů? K čemu je používáte? Víte, jak to bylo dřív?
Napínavá pohádka od Miloše Macourka popisuje zapeklitý případ ukradeného parku. Jak se něco takového může stát? Pozorně poslouchejte a zjistěte, jakou roli v krádeži parku sehrála stonožka, dětské boty nebo lehkovážný pan hlídač! A jak to s naším parkem dopadlo?
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Tentokráte si poslechneme bajku o husách. Jak se husy chlubily cizím peřím? A jak bychom tohle pořekadlo mohli vysvětlit? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 3. ročníku vyhledávání informací v textu. V této lekci se zaměříme také na lidské vlastnosti. V úvodu nám pomůže hra s písmeny našeho jména i vyvozování vlastností podle obrázku.
Pohádka Ptáček pro štěstí, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o císaři, který má neustále nemocnou ženu i syna. Vydává se proto na cesty, aby zjistil, jak jim může pomoci. Odpověď však nalézá až u chudého hajného, kterému ve stodole sídlí vlaštovky.
Nejen děti, ale i my dospělí si hrajeme, i když se u toho většinou snažíme tvářit moudře. Podle amerického psychiatra Erica Berneho je dokonce hra přirozenou součástí naší komunikace. Seznamte se s nejčastějšími komunikačními hrami: hrou na „Ano, ale…“ a hrou s ohněm.
Pan učitel Štafetka měl špatný zážitek ze školní jídelny. Svůj odpor k rybám vnutil i dětem, které pak nechtěly jídlo ani ochutnat. Servác s Martou se snaží vysvětlit, že je dobré jídlo vždy ochutnat, abychom se neošidili o kulinářský zážitek, a že plýtvání jídlem není správné.
V posledních letech na oblibě získávají různé podcasty. Díky chytrým telefonům je můžeme poslouchat opravdu kdekoliv a kdykoliv. Jaké vybavení je k natočení nahrávky potřeba? Jaké jsou druhy a žánry podcastů? To a vše ostatní okolo podcastů se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pasáž vysvětluje, kdo je profesionální mluvčí a jaká kritéria by měl splňovat jeho veřejný projev.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.