25:12
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku porozumět tomu, co čteme. Zkusme vyčíst důležité informace z obrázků. Představíme si knihu Cesty dětí do staletí. Kolik máte doma telefonů? K čemu je používáte? Víte, jak to bylo dřív?
Vzpomínky básníka Františka Hrubína na dětství prožité v kraji mezi Vltavou a Sázavou ožívají v rámci pořadu Malá noční povídka přednesem Otakara Brouska, který z knihy U stolu vybral kapitolu U řeky.
V krátkém příběhu poznáte Emu, které je právě šest let, a ve škole se na ni ze všech stran hrnou písmena. Emě čtení nejprve moc nejde, ale pak se TO stane. Zjistí, že když je trpělivá a pilně trénuje „luštit“ písmenka, nakonec se i ona naučí číst.
Vybraná pasáž pořadu Knižní svět zachycuje besedu se spisovatelkou, dramatičkou, publicistkou, historičkou umění a kurátorkou výstav Kateřinou Tučkovou o jejím románu Žítkovské bohyně v galerii Montmartre.
Na konci chodby je ráno... možná ale není. Výtvarnice Nela Bártová čte jednu ze svých básní ze sbírky Na konci chodby. Tento básnický debut výtvarnice Nely Bártové doprovázený ilustracemi Kateřiny Šillerové získal nominaci na Literu 2022 za objev roku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku vyprávět podle obrázkové osnovy. Jakou pohádku máte nejraději? O jaké pohádce si budeme vyprávět my? Nejprve si ji společně převyprávíme. Podíváme se společně na obrázky a zkusíme je seřadit tak, jak jsme si pohádku vyprávěli. Zkusme ji převyprávět znovu, co je jednodušší? Přiřaďme k jednotlivým obrázkům text. Dokázali byste celou pohádku odvyprávět pomocí tří obrázků? Pojďme se o to pokusit.
Jak bychom měli správně postupovat při poskytování zpětné vazby, čemu bychom se měli vyhnout a na co se naopak zaměřit? Jakou roli vlastně hraje hodnocení v našich životech? A jak se při něm vyhnout konfliktu? Odpovědi nabízí s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Pojďme se společně podívat na video o znakovém jazyce. Tento jazyk tvoří vizuálně pohybové prostředky. Každý stát má svůj znakový jazyk a je určen pro všechny neslyšící, ale také pro tlumočníky a všechny, kdo komunikují s neslyšícími. Víte že první písemné známky o znakovém jazyce pochází už ze 7. století?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku popisovat činnost. Podle obrázkové osnovy si vyrobíme papírové skládačky origami. Na základě vlastnoruční výroby pak sestavíme a napíšeme postup činnosti.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.