02:22
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Pořad děti motivuje úvodní básní „Jabloňka“. Názorně ukazuje proměny jabloně během celého roku (zimní spánek, jarní květy, opylování včelkami, dozrávání a podzimní plody, jablka). Popisuje jablko zvenku i zevnitř, včetně pojmenování jeho částí. Součástí jsou i nápady, co všechno se dá z jablek udělat a vyrobit. Pojďte se podívat s námi.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: „Proč tam má jablíčko bubáka?“
Pořad seznamuje s herbářem bylinek, které jsou zdraví prospěšné. Například z heřmánku se dá připravit čaj, z měsíčku mast a z jitrocele sirup. Dále pořad pojmenovává rostliny, které se používají při vaření jako koření: rozmarýn, bazalka, pažitka, petržel.
Budeme muset nechat psa doma, až budeme utíkat? Umírají velcí, nebo malí kluci? Co to jsou sankce? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří odborná garantka Leona Jochmanová.
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
Máte rádi párek v rohlíku? Víte, jak vznikl název hot dog? Američanům párek připomínal tvar těla jezevčíka, tak vzniklo pojmenování jezevčí párky. Kreslíř však do časopisu udělal tak dobrou reklamu, že se ujalo pojmenování hot dog. K nám přivezl Václav Masopust v sedmdesátých letech ze Španělska název pikador, tedy párek v rohlíku. V jižních Čechách se s tímto pojmem setkáte i dnes.
Máte rádi brambory? Neváhejte ochutnat také batáty. Přestože jim jsou hodně podobné, nejsou vůbec příbuzné. Batáty sice pocházejí také z Jižní Ameriky, ale jsou sladší, mají více vitamínů a jsou starší. Proto jsou také dražší než brambory. Údajně se také jedná o jedno z prvních jídel, které člověk jedl. V Peru se našly zbytky batátů staré přes 10 000 let.
Kutíte rádi? Agent v kapse nám poradí, jak bezpečně pracovat s ostrými nástroji nejen v lese. Jak zacházet se sekyrou? Jakým směrem řezat dřevo? Jak se zachovat, když se někdo při řezání zraní? A jak podávat nebo přepravovat nože? Vyzkoušejte si náš test.
Jak se pomocí mapy orientovat v terénu a jak k tomu používat buzolu? Co znamená pojem kontrola a jak jí v mapě i v terénu poznáme? A jak vypadají tréninky orientačních běžců?
Pasáž o tom, že popotahovat se nemá. Vysmrkat se je slušnost.
Máte rádi gumové medvídky? Tak to vás pak jistě bude zajímat, že se jedná o zdravé mlsání. Obsahují totiž želatinu, která může být rostlinného původu, ale nejčastěji je živočišného původu, protože se jedná o vyvařené kosti, kůži a šlachy. Obsahuje také kolagen, který je prospěšný na naše klouby.
13 464
755
4 588
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.