02:13
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Terapie je způsob léčení. Má hodně druhů a v pořadu Slovíčka si povíme právě i o nich. Dozvíte se, co je to například canisterapie, arteterapie a psychoterapie.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem K. Ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem.
Pasáž se zabývá vysvětlením pojmu homonyma a uvedením několika příkladů homonym.
V pasáži se zaměříme na vliv informačních a komunikačních technologií na současnou češtinu, pronikání anglicismů do české slovní zásoby jako způsobu obohacování slovní zásoby přejímáním z cizích jazyků i na využití internetu při práci jazykovědců.
Pohádka O hloupém Honzovi, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o Honzovi, který se v panství představuje vždy jiným jménem a působí problémy. Když se mu však zalíbí pánova dcera, vydá se za králem. Kdo totiž krále přechytračí, získá princeznu nebo velké bohatství.
Slyšeli jste už o Českém červeném kříži? Pomáhá všem, kteří se zajímají nejen o první pomoc. Za jakou činnost uděluje cenu? Při jakých událostech zasahuje? A jak si říkají jeho zástupci? Odpovědi na všechny tyto, ale i další otázky najdete ve videu z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Pojďte se podívat na video o tom, jak funguje naše rozhodování. Představte si, že někdo může ovlivňovat naše rozhodování a my o tom ani nevíme. Jak toho využívají prodejci a marketéři? Některá rozhodnutí děláme vědomě, ale některá automaticky, třeba při žonglování. Pokud tedy žonglovat umíte. Nenechte se oklamat a rozhodujte se s rozvahou.
Základem zdravého stravování je vydatná snídaně. Ta nás totiž nastartuje na celý den. Více o tom, co by měla obsahovat a nápady a tipy na sladkou i slanou snídani naleznete v reportáži z Wifiny.
Agent v kapse nám poradí, jak se chovat v nebezpečných situacích. Tentokrát uvidíme, jak komunikovat s cizími lidmi, kteří se nás snaží na něco nalákat. Na kočičku, pejska nebo mobil? Jak takovým situacím předcházet? A jak se zachránit, pokud se mě cizí člověk snaží někam odvést?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.