02:13
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Terapie je způsob léčení. Má hodně druhů a v pořadu Slovíčka si povíme právě i o nich. Dozvíte se, co je to například canisterapie, arteterapie a psychoterapie.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Ježibaba trampem.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku, co to znamená, když se řekne slovo příbuzné. Vymýšlejme slova příbuzná k různým kořenům slov. Vyhledejme mezi slovy podstatná jména a slovesa.
Pasáž formou scénky demonstruje použití některých zvířecích jazykových stereotypů, následně je vysvětlen jejich význam.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem F. Porovnává rozdíly mezi tiskacími písmeny E, F, L. Učí děti, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem. Obsahuje i celkové shrnutí a zopakování písmen od A do F. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Ochutnali jste již tuňáka? Máte představu kolik tato ryba váží? Ryby jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Tak tedy několik informací o tuňákovi.
Každé lidské tělo je jako velká planeta plná maličkých obyvatel, buněk! V tomto dílu zjistíme, co buňky dělají, jak spolupracují a proč je každá z nich důležitá pro naše zdraví a život.
Když děti učí telka! Pojďme si společně s žáky 5. ročníku uvědomit, co všechno vnímáme svými smysly. Co nám to voní pod nosem? Vynoří se nám nějaké vzpomínky? Vidíme správně, nešálí nás zrak? Poznáváme i hmatem.
Co si představíme, když se řekne rychlé občerstvení neboli fastfood? Video se Servácem a panem Štafetkou nám ukáže, jak může být časté stravování ve fastfoodech pro zdravý životní styl nevhodné.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.