Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Zprávičky

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 50

Jak se bude žít na Měsíci

01:02

Jak se bude žít na Měsíci

Pojďme se společně podívat, jak se bude žít na Měsíci. Americký astronaut Neil Armstrong na Měsíci zanechal vlajku i otisk boty a od té doby tam toho moc nepřibylo. To by se ale mělo změnit. Plány na měsíční vesnici dostávají konkrétní podobu. Jak bude vypadat?

Zprávičky: James Watt

01:26

Zprávičky: James Watt

Pojďme se společně podívat na život významného skotského mechanika. James Watt byl od dětství velmi vnímavý a hloubavý. Když studoval na univerzitě, osudným se mu stala oprava stroje, který se používal k čerpání vody z dolů. Stroj byl nehospodárný a Watt přišel s nápadem, že parní stroj musí mít oddělené chlazení a dvousměrný tlak páry. S parním pohonem prorazil a ten se stal základem průmyslové revoluce.

Zprávičky: Tomáš Garrigue Masaryk

01:20

Zprávičky: Tomáš Garrigue Masaryk

Pojďme se společně podívat na život prvního československého prezidenta. Tomáš Garrigue Masaryk se během první světové války zasadil o vznik zahraniční československé armády, tzv. legií. Československým prezidentem byl 17 let a na jeho odkaz navázali zakladatelé moderní České republiky.

Historie Mezinárodního dne žen

01:18

Historie Mezinárodního dne žen

Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.

Koronavirus

01:43

Koronavirus

Pojďme se společně podívat, co to vlastně koronavirus je a co ho způsobuje. Některé viry napadají člověka a způsobují nemoci. Koronavirus se objevil na konci roku 2019 v čínské provincii Wu-chan a rozšířil se do celého světa. Virus se šíří prostřednictvím kapének, proto je důležité mýt si důkladně ruce a odborníci doporučují nošení roušek.

Bitva u Sudoměře

01:28

Bitva u Sudoměře

Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sudoměře. Kdysi dávno zde došlo k prvnímu většímu střetu katolického vojska s husitským. Chudí husité založili v jižních Čechách město Tábor, kde neměl být rozdíl mezi chudými a bohatými, což se bohatým moc nelíbilo. Husité navazovali na myšlenky Jana Husa a později donutili katolické vojsko k ústupu. Nejslavnějším velitelem husitů byl Jan Žižka a na místě u Sudoměře má nyní 16 metrů vysokou sochu.

Česká státní vlajka

01:43

Česká státní vlajka

Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?

Zprávičky: Vladimír Remek

01:28

Zprávičky: Vladimír Remek

Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.

Bitva u Sokolova

01:25

Bitva u Sokolova

Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sokolova v roce 1943. Sokolovo je vesnice na východní Ukrajině a právě českoslovenští vojáci tady bojovali proti německým nacistům a pomáhali pak i s osvobozením Československa. Velitel Čechoslováků z bitvy u Sokolova, Ludvík Svoboda, se později stal naším prezidentem. V bitvě padlo mnoho našich vojáků a také Otakar Jaroš, podle kterého se jmenují dodnes některé základní a mateřské školy.

Zprávičky: Jan Kříženecký

01:13

Zprávičky: Jan Kříženecký

Zajímá vás, kdo to byl Jan Kříženecký? Díky tomuto prvnímu českému filmaři jsme se stali 6. zemí na světě, kde se začalo s filmováním. Původně vystudoval Jan Kříženecký architekturu, později si s bývalým spolužákem zakoupili francouzskou kameru a založili českou výrobnu filmů. O čem točil?

Zprávičky: Prokop Diviš

01:10

Zprávičky: Prokop Diviš

Víte, čím se do historie zapsal známý český vynálezce Prokop Diviš? A proč to byl jeden z nejuznávanějších vědců nejenom u nás, ale i v celé Evropě? Podívejte se na naši reportáž a zjistěte víc.

Zprávičky: Josef Čapek

01:38

Zprávičky: Josef Čapek

Josef Čapek byl nejen nadaný spisovatel, ale i malíř a výtvarník. Maloval od malička. Starší bratr neméně slavného spisovatele Karla Čapka se dostal do povědomí dětí díky oblíbené knížce Povídání o pejskovi a kočičce, kterou napsal a nakreslil pro svou dceru Alenku. Vymyslel také slovo robot. Protože se otevřeně vysmíval nacistům, ti ho, jakmile uchvátili moc v naší zemi, uvěznili a bohužel nakonec našel smrt v koncentračním táboře pár dní před koncem války.

Načíst další videa
Probíhá načítání