04:27
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
Funkčnost inkluze neboli společného vzdělávání dětí s postiženími i bez, Čechů i cizinců, dětí s různým stupněm nadání a z různých rodinných zázemí je v poslední době námětem emotivních debat dospělých. Pedagogové upozorňují na nedostatečné proškolení učitelů ve všech oblastech specifických poruch učení a chování a na potřebu asistenta pedagoga v hodinách. A jak vše vnímají sami žáci se specifickými poruchami učení a jejich spolužáci?
Příběh nezodpovědného syna, který si neumí poradit s vlastními dluhy a zatahuje do svých problémů celou rodinu. Rodině radí finanční poradkyně i psycholožka. Synovo nezodpovědné chování ho může dovést až do vězení.
Závěrečná část autentického vyprávění mužů, kteří se stali oběťmi domácího násilí ze strany svých partnerek či manželek. Za jakých podmínek a kdy se tito muži odhodlali odhodit stud a začít s problémem něco dělat? S jakými problémy se museli na cestě ke svobodě vypořádat? Jak se upravily jejich vztahy s dětmi? A jak se jim žije po opuštění toxických vztahů?
Video ukazuje zásadní životní epizodu několika středoškoláků. Představuje okolnosti a okamžiky, které mohou zásadně rozhodnout o našem dalším životě. Klíčové postavení zde hrají emoce a jejich zpracování i to, jaké způsoby volíme při řešení náročných životních situací. Ukázka by měla vést ke kritickému postoji žáků, k uvědomění, že zásadní rozhodnutí se nedělá pod vlivem emočního rozladění. Měla by podnítit diskusi o vhodných způsobech řešení náročných životních situací.
Žárlivost je v partnerských vztazích přítomna mnohem častěji, než si sami připouštíme. Dokazují to naše nevědomé tělesné reakce. Žárlivost chápeme jako motivační emoci, kdy si hlídáme partnera a snažíme si zabezpečit jeho věrnost. Jde o reakci na ohrožení partnerství. Z jakého důvodu nás ale evoluce žárlivostí vybavila?
Simonovi byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu mozku a patří mezi poruchy autistického spektra. Projevuje se jako neschopnost integrace jedince do společnosti či absence emocí. Současně jsou však syndromem postižení jedinci velmi inteligentní či jinak abnormálně nadaní. Simon nad svými vrstevníky vyniká v matematice, na kterou dochází ve škole dokonce o dva ročníky výš.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Pro českou společnost je typické, že velké množství pohřbů probíhá bez obřadu. Máme v tom bohužel takřka světový unikát. Důvody k rozhodnutí, proč se s blízkým po jeho smrti obřadně nerozloučit, mohou být různé a některé mohou znít i srozumitelně. Přesto zůstává otázka, proč v jiných zemích se svými zesnulými zacházejí důstojněji, ačkoli zmíněné důvody jistě existují i tam.
Kořeny aristokratických rodů lze vysledovat až ke starým Slovanům. První povýšení do šlechtického stavu jsou zmiňována v 16. století, přičemž šlechta se dělila do několika skupin. S tituly souvisela různá privilegia a také pravidla pro jejich přejímání z hlediska dědičnosti či sňatků. Po vzniku Československa bylo šlechtictví s tituly zákonem zrušeno.
Rozhovor s válečným zpravodajem a reportérem Michalem Kubalem. Nebyla to zdaleka jeho první válka, ze které vysílal. Přímo z ostřelované ukrajinské metropole přinesl rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským a denně živě vstupoval do vysílání kde zprostředkovával osudy konkrétních lidí.
Hrabě František Kinský je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských a sídlí na zámku v Kostelci nad Orlicí. Ten byl za komunismu vyvlastněn a po sametové revoluci naprosto zdevastovaný navrácen, podařilo se však obnovit jeho původní krásu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.