03:47
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Oskar nutně potřebuje pomocníka, a tak mu Alenka sestaví robota. Umělá inteligence ale nemusí být tak poslušná, jak by si Oskar přál. "Chytrá domácnost" je dobrý pomocník, nic se ale nemá přehánět. Králík to také ví a trochu nám to objasní.
Nomofobie je označení pro panický strach z nedostupnosti mobilního telefonu. Podle některých odhadů může postihovat až 60 % populace včetně dětí. Na některé letní stanové tábory si účastníci s sebou mobil přivést nesmějí. Psychologové se shodují, že toto zdánlivé nepohodlí dětem prospívá.
Implantovaný čip do mozku by měl v budoucnu pomoci lidem s omezenými tělesnými schopnostmi s obnovou hybnosti a navrácením komunikace. Elon Musk plánuje využití čipů i u zdravých lidí k vylepšování jejich schopností, s tím jsou však spojena mnohá rizika.
Toto je skutečný příběh. Mladý podnikatel byl okraden o desítky tisíc korun kvůli podvodnému e-mailu a podvržené webové stránce. Phishing je nebezpečná technika internetových podvodníků, kteří se snaží z obětí vylákat hesla, údaje o platebních kartách nebo čísla osobních účtů a následně je zneužít pro vlastní obohacení. I když se nám to může zdát neuvěřitelné, stále fungují. Jak to probíhá v praxi? Podívejte se.
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
S Agentem v kapse si zopakujeme, jak se chovat bezpečně na internetu. Co udělat, když je potřeba něco zaplatit? Komu můžeme posílat svoje fotky? A co když jsem podle internetu vyhrál soutěž a mám odeslat někam své osobní údaje?
Internet je zahlcen informacemi a zprávami. Jsme doslova zavaleni informační lavinou. Avšak nejvyšší pozornost budí zprávy senzační, neobyčejné a poutavé. Firmy a digitální platformy se naučily naše digitální stopy sledovat a využívat jich ve vlastní prospěch. Nabídku informací na míru pomáhá připravovat už i umělá inteligence.
Phishing, neboli rhybaření, je podvodná technika, která se v internetové komunikaci používá k vylákání citlivých údajů. Může jít například o číslo kreditní karty, hesla, číslo účtu a podobně. Na žádosti o zaslání citlivých údajů je nejlepší vůbec neodpovídat.
Dezinformace představují jeden z nejzávažnějších problémů dnešní doby. Jsou to systematické, úmyslné a klamavé zprávy ohrožující uživatele sociálních sítí a internetu. Ovlivňují nejen jedince, ale i skupiny a masy. Jejich autorům a autorkám jde o různé věci, vlastní prospěch, šíření paniky a nenávisti, podrývání občanské společnosti i demokracie.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.