03:47
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Oskar nutně potřebuje pomocníka, a tak mu Alenka sestaví robota. Umělá inteligence ale nemusí být tak poslušná, jak by si Oskar přál. "Chytrá domácnost" je dobrý pomocník, nic se ale nemá přehánět. Králík to také ví a trochu nám to objasní.
Zajímá vás, s čím vším může pomáhat virtuální realita? Možná ji znáte především z počítačových her, ale ona může opravdu pomoci. Například slepcům nebo seniorům. Na ČVUT vytváří modely, které si můžete vyzkoušet i vy. Podívejte se.
Na zjišťování vaší digitální stopy stačí internet, protože jednou zveřejněná informace na něm už nikdy nezmizí. Většina obsahu je totiž automaticky archivována. Smazat například fotky je problematické. Bezpečnější je rozmyslet si jejich zveřejňování. Všechny zveřejněné informace o konkrétním člověku jdou totiž vyhledat.
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
6. 10. 2020 uplynulo 10 let od založení populární sociální sítě Instagram. Už o měsíc později ji používal 1 milion uživatelů. Nyní je se zhruba miliardou uživatelů šestou nejpoužívanější sociální sítí světa a stále roste meziročně o desítky procent. Jaké jsou její klady a zápory? Kdo je její typický uživatel? O příčinách jejího úspěchu, historii a zajímavostech hovoří Vladan Crha, ředitel AMI Digital.
Při používání internetu se můžeme setkat i s falešnými profily uživatelů. Nikdy nemůžeme stoprocentně vědět, kdo sedí na druhé straně. Kybergrooming aneb přetvařování na internetu je velice nebezpečný jev. Riziko představuje hlavně pro děti a seniory. Pozor tedy na sjednané schůzky, aby nás nečekalo nemilé překvapení. Nejlepší je bavit se online jen s lidmi, které skutečně znáte.
Tentokrát musí Ondra vyřešit dva problémy naráz. Kamarád Tomáš se stal cílem nenávistných komentářů na internetu. A Ondrova teta má sklon k mentální anorexii a přehnaně se snaží zhubnout. Jak jim může Ondra pomoct?
I při uzavírání smluv přes internet je zapotřebí opatrnost. Stejně tak u přijímání uživatelských podmínek při registraci nejrůznějších služeb na internetu a sociálních sítích. Na co si je konkrétně potřeba dát pozor? To vám poradí tento díl pořadu Jak na internet.
Digitální (ne)bezpečí je další díl pořadu FUTURO. Každý stát potřebuje zajistit bezpečí svých občanů. A technologie mu s tím umí pomoci. Představíme vám, jak vypadá kamerový systém města a jak jsme s jeho pomocí zabezpečeni. Dozvíme se také, jaký je rozdíl mezi hackerem a crackerem. A jak bude vypadat armáda budoucnosti?
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.