05:42
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj introvertní Růženky, která krásně malovala. Jejím snem je přestat se bát mluvit a vyučit se v oboru kadeřnice.
Násilí se line celou lidskou historií a ozbrojené konflikty jsou nedílnou součástí života. Každý stát má dnes vlastní armádu, ta však plní důležitou funkci i v dobách míru.
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Jak vypadá život lidí se zrakovým postižením? V ukázce se představuje škola pro nevidomé, kde jsou děti vzdělávány a připravovány pro budoucí život.
Vhodné oslovení je základem každé úspěšné společenské konverzace. Zlaté pravidlo říká, že oslovujeme vždy tak, jak si to dotyčná osoba přeje, tedy například jak se nám sama představí. Kromě toho nám však mohou pomoci obecná pravidla, která by měl každý znát: jak oslovovat ženy nebo neznámé osoby, jak používat akademické tituly nebo kdo komu nabízí tykání.
„Je to hezká země, je tam horko, vlhko a jsem tam ráda.“ Takto popisuje Vietnam dívenka Jana ze šesté třídy. Její rodina se do České republiky přistěhovala za prací a prodávají zde oblečení. Jak ale integraci prožívají vietnamské děti navštěvující českou školu? Zvládají překonávat jazykové bariéry a kulturní odlišnosti?
Romové jsou hrdí na svůj původ. Jaké jsou romské zvyky? Jsou Romové věřící? Bojí se duchů? A jak vypadá typická romská svatba nebo pohřeb? A co to znamená, když po smrti člověka vartují? Společně s dětmi z hudebního a tanečního souboru Amare Romane Čhave nahlédneme na romské zvyky a naučíme se hlouběji chápat romskou identitu.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Bahjat s rodinou dostal azyl v Čechách. Jaké má plány do budoucna?
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit" různé skutečnosti, například jaké jsou jiné lidské rasy a jiná etnika. Blackface je fenomén, kdy bělošský herec hraje černocha s černě nabarvenou tváří čili make-upem. S jakými dalšími netolerantními a rasistickými kousky má zkušenost československá a česká televizní a filmová tvorba? Tomu se blíže věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Důvodů pro odklad nástupu do školy může být více. Nejčastějším však je, že dítě není fyzicky, biologicky a psychicky připravené pro nástup do školy. Problém se soustředěním má i šestiletá Páťa, která navštěvuje takzvanou přípravnou třídu. Hlavní předností přípravné třídy je snížený počet žáků, který umožňuje pedagogovi individuální přístup a užší kontakt s dítětem. Cílem těchto přípravných tříd je, aby odklad povinné školní docházky splnil svůj účel a dítě bylo připraveno pro vstup do první třídy.
Lze vytipovat, která máma má větší tendenci podlehnout poporodní depresi? Psychiatr naznačí, že ano, a dokonce i jak. Dále bude řeč o hlavních bariérách a předsudcích v péči o duševní zdraví matek nebo o preventivní vzdělávací aplikaci Kogito a webu www.usmevmamy.cz. Dotkneme se i nutnosti popularizovat toto téma mezi veřejností i odborníky.
V čem spočívá krása a jak se mění lidská identita v 21. století? Zatímco většina modelingového světa stále kopíruje zavedený stereotyp standardizované krásy „90–60–90“, existují i lidé, kteří jdou jiným směrem. Už i v Česku existuje a funguje trend, zaměřovat se na lidi, kteří ze standardů mainstreamové estetiky vybočují. Jde o lidi, kteří sami cítí, že jejich identita je oproti většinové společnosti jiná. A nejenže se za ni nestydí, ale mají odvahu ji okázale vystavovat.
Třináctiletá dívka Anežka se po pádu z koně ocitá v nemocnici. Navštěvuje ji školský ombudsman, který zjišťuje, že dívka je téměř negramotná. Místo školy totiž pracuje u svého otce na farmě. Anežčin otec se ale necítí býti vinen. O povinnou školní docházku své dcery na běžné základní škole nestojí. Učí ji sám "životu".
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.