Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Mladistvý Jakub si odpykává trest v diagnostickém ústavu. Měl by se zde napravit, bohužel tomu je ale naopak a nechává se strhnout vrstevníky k dalším nepravostem.
Při sexuální fantazii si cvičíme určité části mozku. Jaké sexuální fantazie mají ženy a jaké muži? V čem jsou rozdílné a v čem shodné? I v této oblasti panují rozdílnosti. Nesmíme ublížit partnerovi či partnerce, ale pravidla toho, co je v sexu normální, neexistují. Ve frekvenci sexuálního aktu by se měl přizpůsobit ten s vyšší potřebou. A žádná erotogenní mapa neexistuje.
Kvóty Americké filmové akademie, které mají podpořit rozmanitost lidí před kamerou i za ní, v Česku zatím nemáme. Nicméně u nás stále přetrvávají pocity a předsudky, že žena nemůže určité profese vykonávat nebo že film, který režírovala žena, je určený primárně ženám. V českých filmech také nebývají příliš zastoupené etnické menšiny, například Romové jsou ve filmech zobrazovaní jen zřídka. Jaké názory na to mají lidé z branže?
Důvodů pro odklad nástupu do školy může být více. Nejčastějším však je, že dítě není fyzicky, biologicky a psychicky připravené pro nástup do školy. Problém se soustředěním má i šestiletá Páťa, která navštěvuje takzvanou přípravnou třídu. Hlavní předností přípravné třídy je snížený počet žáků, který umožňuje pedagogovi individuální přístup a užší kontakt s dítětem. Cílem těchto přípravných tříd je, aby odklad povinné školní docházky splnil svůj účel a dítě bylo připraveno pro vstup do první třídy.
Konfucius učil šesti druhům umění, kam patřilo čtení, psaní, počítání, jízda na voze, lukostřelba, hudba a rituály. Neučil je však pro vědomosti samé, ale vedl své studenty k tomu, aby našli něco, co vědomosti přesahuje. Tím by měl být ideál ušlechtilého člověka.
V souvislosti s Čínskou lidovou republikou se v mezinárodních vztazích objevuje pojem „politika jedné Číny“. Zjednodušeně řečeno to znamená, že Čína neuznává nezávislost některých autonomních území a totéž vyžaduje i od zahraničních partnerů. V té souvislosti se nejčastěji hovoří o Tibetu a Tchaj-wanu, podíváme se proto podrobněji na jejich stručný historický a politický vývoj. Odborníci pak vysvětlí, jak se to má s důsledky nedodržování principu jedné Číny v praktické politice.
Fotoreportér Radek Petrášek zachytil okamžik, kdy byl z vězení propuštěn jeden z nejznámějších českých vězňů a mediální celebrita Jiří Kajínek. Stalo se tak na základě udělení prezidentské milosti, která vzbudila ve společnosti velkou polemiku. Fotograf vzpomíná na okolnosti pořízení fotografie a popisuje mediální rozruch, který kolem této události panoval.
V polovině osmnáctého století, v době vlády Marie Terezie, se v Jistebnici v jižních Čechách objevila krev v kravském mléce. Dnes si ji dokážeme rozumově vysvětlit, ale tenkrát? Stačí jednoduchá linka: fáma, nařčení, uvěznění a vina spočine na obecním pasákovi. V éře osvícenství se zde hledá „ďáblovo znamení“ a vyšetřování spěje k jednomu z posledních čarodějnických procesů.
Stručná ukázka toho, kdo je majitelem duševního vlastnictví, a zmínka o tom, že existují novodobí piráti.
Nad rodičovstvím a rodičovskou dovolenou se zamýšlí dva otcové z umělecké branže, dokumentarista a básník. Co je vedlo k tomu odejít na rodičovskou dovolenou? A doporučili by to mužům? Jaké svatební a otcovské rady dostali? Aplikují některé z nich? A platí podle nich okřídlené "jedno dítě, žádné dítě"?
Matka a dcera odkrývají, co v jejich vzájemném vztahu napáchala matčina závislost. Matka dlouhodobě recidivuje a již mnohokrát se v opilosti pokusila o sebevraždu, ale dcera ji vždy zachránila. Vidíme lži, kterých se matka kvůli alkoholu dopouštěla, i následky, které si dcera s sebou stále nese.
Hackeři a hacking nemusí znamenat jen počítačové piráty, obecněji tak můžeme označit extrémní formu kutilství v oborech jako IT, elektrotechnika, robotika nebo biotechnologie. V posledních letech vznikají tzv. hackerspacy, jakési technologické klubovny, kde se setkávají nadšenci do technologií všeho druhu, vzájemně si pomáhají a sdílejí přístroje. Nejznámější v Česku je asi pražský Brmlab, v němž začínali např. i český vývojář 3D tiskáren Josef Průša nebo společnost SatoshiLabs. Lidé z této komunity jsou nekonvenční a na okolí mohou působit poněkud nepatřičně až směšně, ale nenechme se mýlit.
Mnozí si možná myslí, že i když budeme třídit odpadky, jezdit více na kole a nebudeme používat obaly na jedno použití, naši planetu tím nezachráníme. Jsou přesvědčeni, že to musí zařídit politici nebo jiní vlivní dospělí. Tak tomu ale není! Nikdy nejsme příliš malí na to, abychom mohli něco změnit. Musíme jít ostatním příkladem a jde jím i Sára, která spolu se svou rodinou zažívá „overshoot day“.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.