04:54
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Paní Yveta a Jiřina jsou ženy, které byly svým partnerem nebo nevlastním otcem znásilňovány. Jak se cítily? A jak se ženám s takovými zážitky žije? Obě ženy zůstaly poznamenány na celý život.
Výročí sametové revoluce v roce 2014 bylo bouřlivé. Mnozí občané se sešli, aby vyjádřili svoji nespokojenost se stavem společnosti a s vystupováním prezidenta Miloše Zemana. Památným se stal zejména prezidentův projev na Albertově, kde musel čelit pískajícímu davu. Petru Davidu Joskovi se povedlo fotoaparátem nejen vystihnout tehdejší atmosféru protestu, ale také zachytit útočící chlebíček.
Světová náboženství jsou základem moudrosti a mají společný prvek, étos, a to i přes jejich dogmatickou rozdílnost. Pro současnou globalizovanou společnost je velmi důležité najít společné hodnoty. Jednou z nich je myšlenka zlatého pravidla jako předpoklad mezilidského soužití. Jaká je její podoba v různých náboženstvích? Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Vysvětlení, co je genetika – biologická věda zabývající se dědičností a geny u všech organismů.
Biskup Filip Štojdl patří minimálně na sociálních sítích k nejznámějším osobnostem Církve československé husitské. Pochází z farářské rodiny a v rodinné tradici s úspěchem pokračuje. Potkaly ho nelehké životní situace jako smrt a umírání blízkých nebo požár kostela. Prošel osobní zkušeností s hospicovou domácí péčí, překonal pochybnosti ohledně víry v Boha a postavil nový kostel. Jeho životní příběh je zajímavý a inspirující a to i pro lidi mimo okruh „tradičních věřících“.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Rozhovor s matkou, která je profesionální manažerka štěstí. Paradoxně sama velmi dobře ví, jaké to je, když šťastní nejsme, i když nás okolí přesvědčuje o opaku. Poporodní deprese až rok po porodu? Dozvíte se, že je to možné.
Co si o sobě myslí tlumočnice do znakového jazyka, jaká je máma? A jaké vlastní chyby vidí téměř na konci sedmileté rodičovské dovolené? Sebereflektivní povídání o dětech, přípravě na ně, prožívání šestinedělí a samozřejmě mateřství.
Video ukazuje krátkou epizodu ze života dospívající středoškolačky. Okolnosti, které v životě zažíváme, nás velmi výrazně ovlivňují také při zvládání našich povinností – mají vliv na naši náladu, tedy i na vztahy. To se velmi výrazně podepisuje na našem výkonu, ať už ve škole, v soutěžích, nebo v práci. Žáci díky videu lépe porozumí faktorům, které mohou jejich výkon ve škole ovlivňovat.
Krátká pasáž o pojištění domácnosti, majetku a o povinném pojištění automobilu.
Moderování obsahu na sociálních sítích je v dnešním světě velmi komplikované. Algoritmy se chovají čím dál více neprůhledně a i malá chyba v algoritmech může způsobit velké škody. Objevují se právní předpisy, které by měly algoritmy kontrolovat a omezovat, nikdo však zatím neví, jak účinné budou v praxi.
Válka v Perském zálivu znamenala pro armádu první nasazení do válečného konfliktu v novodobých dějinách, tehdy ještě Československa. Na místo byla vyslána protichemická jednotka spolu s dalšími vojáky, a ačkoliv se neúčastnili přímo bojových operací, odvedli velký kus práce a nasbírali cenné zkušenosti. V souvislosti s ozbrojeným konfliktem je namístě také otázka, jak je vymezeno užití síly nebo nutné sebeobrany v rámci misí OSN.
Youtuberka Sára už má manžela. Nebojte, to je vtip! V dnešní době lze v našich zeměpisných šířkách manželství uzavřít až v osmnácti letech. V jiných kulturách se vdávají ale i mladší dívky, v minulosti to bývalo běžné i u nás. Od roku 2006 je povolené tzv. registrované partnerství, svazek mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Pokud si manželé nerozumí a chtějí svazek ukončit, mluvíme o rozvodu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.