02:20
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
Zprávičky nám představí, proč 17. listopadu slavíme jako Den boje za svobodu a demokracii. Dozvíte se, co znamená pojem sametová revoluce. Jaké události si připomínáme právě v tento den? A jak se naše životy změnily po něm?
Jak se žilo pravěkým lidem v době ledové a jak se dostali od využití kamenů k objevu kovů. Ve videu se také diváci dozvědí, kdo byli lovci a sběrači a jak se z nich stali zemědělci.
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.
Už jste se setkali s někým, kdo trpí fobií? Povíme si, jak se taková fobie projevuje a z čeho může vzniknout. Také se dozvíme, jak se různým fobiím říká.
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Macha a Šebestovou jistě znáte. Vybraná část příběhu je určena pro práci s kartami emocí - tentokrát probereme smutek.
Vodní radovánky a sporty jsou součástí letní zábavy a trávení volného času. Jak se ale správně zachovat, když se někdo topí? To se dozvíme v dalším videu z pořadu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Stalo se vám někdy, že jste udělali průšvih a nevěděli, jak situaci vyřešit? Poradíme se s Agentem v kapse. Jak se zachovat, když jsem lhal a hrozí, že moje lež praskne? Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci, ale zoufalství bychom neměli podléhat. Vymotat se ze lží není jednoduché a nejlepší je postavit se ke svému průšvihu čelem. Jak? Nezapomeňte, že chybovat je lidské a skoro všechny průšvihy se dají napravit.
Šikana má mnoho podob a může potkat každého z nás. Co dělat, když mě někdo šikanuje? Jak se bránit, když mi rodiče nevěří? A co když mám podezření, že někdo šikanuje mého kamaráda? Jak se šikanou zatočit? Šikanátoři těží z vašeho strachu a od toho je potřeba se odrazit.
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte, jak poskytnout první pomoc při alergické reakci a jak správně použít adrenalinové pero.
Co vše je dobré mít sebou, když vyrazíme na výlet do lesa? A jak být připraven na každou situaci? To vše se dozvíte od skautů v naší reportáži. No, a co když se mi podaří ztratit se v lese, když už se začne stmívat? Hlavně neztrácet hlavu a řídit se jednoduchými radami. Mimochodem, věděli byste co znamená zkratka KPZ?
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.